Curry to sprawdzone danie na ukojenie, rozgrzewkę i dla przyjemności. Zawsze można wyczarować sobie inne curry w zależności od składników, które mamy pod ręką.
Wersja wegetariańska – z dynią, ciecierzycą i mlekiem kokosowym jest pożywna, lekka i niezwykle aromatyczna (to zasługa świeżych ziół). Do podania znakomite będą szybkie placki z patelni albo ryż. Sprawdźcie też przepis na zupę krem z batatów i soczewicy oraz curry z kurczaka.
6 porcji
Przygotowanie: 15 minut
Gotowanie: 40 minut
Porcja: 437 kcal
Składniki:
Dynia hokkaido 1 szt.
Cukinia średnia 1 szt.
Szalotka 1 szt.
Czosnek 2 ząbki
Imbir kawałek 4 cm
Czerwona pasta curry 3 łyżeczki
Ciecierzyca ze słoika 400 g
Mleko kokosowe (puszka) 400 ml
Olej 2 łyżki
Zioła: tajska bazylia, kolendra, mięta
Sok z limonki do smaku
Jogurt do podania
Orzeszki ziemne (bez soli) 3 łyżki
Placki do curry:
Mąka (u mnie pszenna 650) 200 g plus 1 łyżka
Olej 1 łyżka
Sól 1/3 łyżeczki
Woda ciepła 100-110 ml
Przygotowanie:
- Dynię obierz, pokrój w dość dużą kostkę, cukinię potnij na plasterki albo półplasterki, posiekaj szalotkę i czosnek, imbir obierz i zetrzyj na tarce. Orzeszki upraż na patelni bez tłuszczu.
- Do garnka wlej olej, wrzuć dynię, szalotkę, czosnek i imbir. Smaż razem przez ok. 6 minut często mieszając. Kiedy dynia się przyrumieni, dodaj cukinię. Smaż jeszcze 2 minuty. Dodaj pastę curry, wlej 2 szklanki wody, wrzuć kilka listków bazylii i kilka gałązek kolendry. Gotuj, aż dynia będzie miękka. Dodaj opłukaną ciecierzycę, wlej mleko kokosowe. Gotuj jeszcze 3-4 minuty. Podawaj z orzeszkami, dużą ilością świeżych ziół (bazylia, kolendra, mięta), jogurtem, który złagodzi ostrość i plackami.
- Placki: mąkę wsyp do miski, wlej olej, dodaj sól i stopniowo wlewaj wodę, żeby zagnieść jednolite, gładkie ciasto. Podziel je na 6 części. Z każdej zrób kulkę, spłaszcz dłonią, rozwałkuj na oprószonej mąką stolnicy. Smaż na patelni bez tłuszczu po ok. 1,5 minuty z każdej strony.
Pomysły:
Do curry możecie dodać fasolkę szparagową, groszek cukrowy i zielony, różyczki kalafiora i brokułu.






3 Responses
gdzie dostałaś w kwietniu dynię Hokkaido ? Marzę o niej , ale nie widziałam w marketach i na rynkach od listopada 🙁
Agata, zdjęcie chyba jesienne, zapomniałam o nim i dopiero wstawiłam:) teraz kupisz z łatwością dynię piżmową (dzisiaj kupiłam), w tym daniu oczywiście możesz podmienić… uściski
Tak, to prawda pewnie jeśli będę gotować to właśnie tak zrobię, jednak sama wizja dostania gdzieś d. hokkaido bardzo mnie podeksyctowała – uwielbiam ten smak, słodycz i kolor … namiastką ’ na pocieszenie’ mogą być jedynie bataty, ale one są o wiele bardziej treściwe , a dynie można jeść i jeść 😉
dzięki za przepis
Polecam także
Satay z tofu, wegańskie szaszłyki z tofu z sosem z orzeszków ziemnych
Zapraszamy na satay z tofu, z sosem orzechowym, słodko-kwaśną surówką z ogórków i aromatycznym brązowym ryżem w tajskim stylu od Yummity. Zdrowo, pożywnie, wege i
Kompot z wiśni, truskawek i jabłek – jak u babci
Kompot, napój numer jeden mojego dzieciństwa. Uniwersalny, aromatyczny, kwaśno-słodki. Latem Babcia wekowała wiśnie, gruszki, truskawki i cieszyliśmy się smakiem owoców przez całą zimę. Najbardziej lubię
Rozgrzewająca herbata na jesień i zimę, herbatka zimowa przepis z filmem
Rozgrzewająca herbata z imbirem i aromatycznymi dodatkami. Już czas wprowadzić ją do wieczornego menu i popijać jesienią oraz zimą. Przyjemnie otuli, a także wzmocni odporność.