Szakszuka z serem pleśniowym

Szakszuka z serem pleśniowym i fasolą

Szakszuka z serem pleśniowym i fasolą to kolejny wariant bogatego śniadania z jajkami w głównej roli. Jest tutaj sporo kalorii, ale też całe mnóstwo składników odżywczych – białka, witamin i błonnika.

Zdecydowanie dobry śniadaniowy wybór przed długim dniem. Na wiele godzin zaspokoi głód. Spróbuj też szakszuki  z ciecierzycą i fetą albo z chorizo i cukinią. Kto ma mniej czasu, może przygotować jajecznicę z papryką i ziemniakami (oczywiście tymi, które zostały z poprzedniego dnia).

 

2 porcje

Przygotowanie: 5 minut

Gotowanie: 15-20 minut

Porcja: 578 kcal

Szakszuka z serem pleśniowym i fasolą – składniki:

Cukinia mała 1 szt.

Papryka żółta 1 szt.

Cebula czerwona średnia 1 szt.

Pieczarki 2-3 szt. (opcjonalnie)

Czerwona fasola 1 puszka ok. 240 g

Jajka średnie 4 szt.

Passata 250 ml

Ser pleśniowy błękitny 60 g

Natka 1 łyżeczka posiekanej

Olej 2 łyżki

Przyprawy: wędzona papryka, oregano, kmin rzymski, szczypta cynamonu

Szakszuka z serem pleśniowym i fasolą – jak zrobić?

  1. Cebulę pokrój w piórka, cukinię na plasterki, paprykę na paski, pieczarki (jeśli dodajesz) na cienkie plasterki. Warzywa wrzuć na patelnię, smaż przez 5 minut, dodaj pieczarki.
  2. Po 4 minutach wsyp przyprawy i wlej passatę, dodaj opłukaną fasolę. Wymieszaj.
  3. Łyżką rozgarnij warzywa i wybij jajka. Wierzch posyp pokruszonym serem. Podgrzewaj pod przykryciem, aż białko się zetnie. Patelnię możesz także wstawić do nagrzanego piekarnika (180 stopni).

Pomysły:

Szakszuka z serem pleśniowym dobrze smakuje z odrobiną ostrego sosu sriracha.

TUTAJ znajdziesz więcej pomysłów na szakszukę.

Szakszuka z serem pleśniowym

Ile jajek można zjeść w tygodniu?

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca jedzenie 1-2 jajek dziennie, ale nie więcej niż 10 tygodniowo. Do tej puli wlicza się też jajka w ciastach czy makaronach. Są jednak badania sugerujące, że nawet trzy jajka dziennie, spożywane przez kilkanaście tygodni nie wpłynęły znacząco na poziom „złego” cholesterolu LDL, a podniosły poziom „dobrego” HDL. Niemniej zaleca się, aby osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu, szczególnie te, które chorują na cukrzycę, ograniczały ilość jajek w diecie i nie sięgały po więcej niż 7 sztuk tygodniowo.

Wpływ spożycia jajek na układ krążenia i poziom cholesterolu jest sprawdzany od lat. Większość badań nie potwierdza tezy, że jedzenie jajek zwiększa ryzyko chorób serca. Czynnikami ryzyka są natomiast zła dieta, palenie papierosów, brak fizycznej aktywności i nadmiar alkoholu. Osoby zdrowe, jedząc 2-3 jajka dziennie, nie zauważą znaczących zmian w poziomie cholesterolu. Wszystko jednak zależy oczywiście od jakości całej diety. Nie zapominajmy o jak największej ilości warzyw na talerzu.

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter