jak zrobić w domu wegańskie sushi

Sushi wegańskie, jak zrobić wegańskie sushi

Prawie każda knajpka sushi ma dziś w swojej ofercie zestawy wegeteriańskie albo wegańskie. Wielu osobom sushi kojarzy się wyłącznie z rybą albo owocami morza i nie wyobrażają sobie, że może być inaczej (no może z małymi wyjątkami np. hosomaki z ogórkiem czy tykwą jako część zestawu).

Z drugiej strony, jest też duża grupa tych, którzy sushi nigdy nie próbowali i nie chcą, właśnie przez wspomnianą rybę, najczęściej surową. I wreszcie, coraz więcej osób ogranicza w diecie produkty pochodzenia zwierzęcego albo z nich rezygnuje.

Sushi wege to rozwiązanie idealne. Jest niezwykle smaczne i bogate, szczerze mówiąc mieliśmy z niego jeszcze więcej przyjemności niż z „klasycznego”.

Daje ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o składniki, jest zdecydowanie tańsze, no i nie ma szans, żeby trafić na nieświeży produkt. W naszym wege sushi jest smażone tofu, pieczona dynia (mogą być bataty), marynowana rzodkiew i tykwa, awokado, ogórek i smażone w tempurze warzywa. Ryż, ocet ryżowy, mieszanka do tempury, sushi nori, imbir to produkty od House of Asia, a wasabi to S&B (jeśli jesteście na diecie wegańskiej zwróćcie uwagę na skład, niektóre pasty zawierają laktozę). Wszystkie produkty niezbędne do zrobienia domowego sushi znajdziecie w większych sklepach oraz sklepach internetowych. Oprócz nich kupiłam jeszcze wegański majonez i wegański „serek” z nerkowców (przy sushi wegetariańskim wykorzystajcie zwykły kremowy serek do kanapek). Co jeszcze może się znaleźć w wegańskim sushi? To, co lubicie: mango, surowa marchew zamarynowana w zalewie z octu ryżowego i cukru, biała rzodkiew, poszatkowana czerwona kapusta, cienkie paski pieczonych buraków, ulubione kiełki. Do dekoracji polecam wegański majonez wymieszany z sosem sriracha i orzeszki ziemne (albo inne orzechy) uprażone na patelni i skarmelizowane syropem klonowym. Dodają nowej tekstury i smaku. Zerknijcie na przepis na temari sushi – okrągłe sushi, do zrobienia którego nie potrzeba bambusowej maty. Przepis na temari w wersji filmowej znajdziecie na naszym kanale YT. Tam też więcej o przygotowaniu dodatków, które przydadzą się do wegańskiego sushi oraz gotowanie ryżu krok po kroku.

 

6 porcji

Przygotowanie: 40 minut

Gotowanie: 20 minut

Porcja: 494 kcal

Sushi wegańskie – składniki:

Ryż do sushi 3 szklanki

Ocet ryżowy House of Asia 12 łyżek

Cukier trzcinowy (ksylitol) 6 łyżeczek

Wodorosty nori 8-9 szt.

Dynia piżmowa ½ szt.

Tofu 180 g

Przyprawy: chili, imbir w proszku, czosnek granulowany, mielona kolendra

Daikon – marynowana rzodkiew japońska 5-6 szt. ok. 80 g

Tykwa marynowana 85 g

Ogórek gruntowy 2 szt.

Awokado ½ szt.

Sok z limonki lub cytryny 1 łyżka

Sałata kilka listków

Papryka czerwona 1 szt.

Cukinia mała 1 szt.

Marchew średnia 1-2 szt.

Mieszanka do tempury House of Asia 5 łyżek

Zimna woda 5 łyżek

Olej 8 łyżek

Wegańskie sushi – co jeszcze może się przydać:

Majonez wegański 3-4 łyżki

Wegański „serek” np. z nerkowców (zamiast serka do kanapek) 2-3 łyżki

Sos sriracha 2-3 łyżeczki

Sezam jasny i czarny po 2 łyżki

Kawałek posiekanego pora

Posiekana dymka lub szczypiorek

Orzeszki ziemne 4 łyżki

Syrop klonowy 2 łyżki

Mielona papryka do oprószenia

Wegańskie sushi – z czym podawać?

Sos sojowy Premium House of Asia

Młody imbir marynowany House of Asia

Pasta wasabi (bez laktozy)

Sushi wegańskie, jak zrobić wegańskie sushi?

  1. Ugotuj ryż do sushi i przygotuj zaprawę. Dokładny przepis na idealny ryż do sushi znajdziesz TUTAJ.
  2. Dynię obierz, potnij na dość grube słupki (o przekroju ok. 2 cm), ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, skrop ½ łyżki oleju, oprósz przyprawami i piecz do miękkości w temp. 180 stopni (ok. 15-18 minut). Sprawdzaj co jakiś czas, żeby dynia nie była zbyt miękka. W ten sam sposób przygotujesz bataty.
  3. Tofu osącz dobrze na papierowym ręczniku. Kostkę przetnij w poprzek na dwa cieńsze prostokąty, potem każdy na paski o szerokości ok. 1,5 – 2 cm. Oprósz przyprawami i usmaż na łyżce oleju. Osącz na papierowym ręczniku.
  4. Obraną marchew, paprykę oraz cukinię (bez obierana) potnij na słupki o grubości ok. 1 cm. Mieszankę do tempury wymieszaj z zimną wodą. Na patelni rozgrzej resztę oleju. Warzywa zanurzaj w tempurze i smaż partiami na mocno rozgrzanym tłuszczu. Wyjmij łyżką cedzakową i osącz na papierowym ręczniku. Możesz też usmażyć warzywa w głębokim tłuszczu.
  5. Ogórki obierz (niekoniecznie), pokrój na cienkie słupki. Awokado obierz, pokrój na plasterki, skrop sokiem z limonki albo cytryny. Tykwę i rzodkiew osącz z zalewy. Opłucz i osusz sałatę. Orzeszki wrzuć na rozgrzaną patelnię (bez tłuszczu), praż przez 3-4 minuty często poruszając patelnią, dodaj syrop klonowy, wymieszaj, przełóż na talerz wyłożony papierem do pieczenia. Wystudź.
  6. Na bambusowej macie ułóż listek wodorostów nori, rozprowadź ryż, ułóż dodatki i zroluj. TUTAJ znajdziesz instrukcję krok po kroku. Rolki pokrój na kawałki, udekoruj np. majonezem wymieszanym ze srirachą, podawaj z sosem sojowym, imbirem i pastą wasabi.

Sushi wegańskie, jak zrobić wegańskie sushi – pomysły:

Nadwyżkę domowego sushi przechowasz na drugi dzień w lodówce.

sushi wege domowe

wegańskie sushi domowe

Nasze wegańskie rolki sushi na zdjęciach to:

Futomaki:

Tofu, warzywa w tempurze

Pieczona dynia, daikon, ogórek, por, wegański majonez

Pieczona dynia, dajkon, tykwa, sezam w środku

Warzywa w tempurze, tykwa, podane z majonezem ze srirachą

Uramaki:

Tofu, awokado, ogórek – obtoczone w sezamie

Wegański „serek” z nerkowców, pieczona dynia, sałata, tykwa – oprószone mieloną papryką

Inne pomysły na sushi znajdziesz TUTAJ:

We współpracy reklamowej z House of Asia i  DeCare

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter