temari sushi dmowe

Domowe temari sushi, jak zrobić okrągłe sushi

Temari sushi jest kolorowe, niezwykłe i… najprostsze do zrobienia. Nazwa okrągłego sushi wzięła się od ozdobnych kul, które niegdyś wykonywano z nici ze starych kimon lub innych materiałów. Oddzielano je starannie i nanoszono na rdzeń (z papieru lub tkaniny) tworząc wzory.

Temari trafiły do Japonii z Chin w VII wieku jako piłki do gry (wtedy robione ze zwierzęcych skór), a z czasem z zabawek przekształciły się w ozdobne i kunsztowne przedmioty, które daruje się w prezencie jako symbol przyjaźni i lojalności.

Co jest potrzebne do temari sushi?

Temari sushi zrobicie bez problemu, nie potrzebujecie nawet bambusowej maty. Jedyne, czego trzeba przypilnować to ryż, a o całej reszcie decyduje Wasza wyobraźnia. Ryż musi być dobrze ugotowany i przyprawiony, bo to podstawa każdego sushi. TUTAJ znajdziesz przepis, który zawsze się udaje. Potrzebny będzie specjalny ryż do sushi, ocet ryżowy i słodzidło – cukier trzcinowy, ksylitol, erytrytol. Pozostałe składniki, które sprawią, że Wasze temari sushi będzie smaczne i barwne to np. wędzony łosoś lub pstrąg w plastrach, dość cienko pocięte warzywa – smażone, grillowane i świeże, mango, awokado, tykwa, kawałek sushi nori, jajka z których przygotujecie omlet, trochę ziół, kiełków, sezamu i kawioru do dekoracji. W naszym temari jest też tofu. Tutaj macie ogromne pole do popisu, bo w okrągłym sushi może znaleźć się kawałek pieczeni lub mięsa z grilla, surowa ryba z pewnego źródła, gotowane krewetki. Do sushi koniecznie podajcie sos sojowy, imbir i wasabi dla chętnych. My wybraliśmy sos Yamasa z obniżoną zawartością soli. Przygotowanie dodatków zabiera zwykle najwięcej czasu, a reszta jest zabawą, w której chętnie wezmą udział dzieci. Przepis na temari sushi w wersji filmowej znajdziecie na naszym kanale YT. Więcej pomysłów na temari sushi znajdziesz TUTAJ. Na blogu jest też przepis na temari sushi w wydaniu świątecznym.

Domowe temari sushi – jak zrobić?

Ugotowany ryż podzielcie na porcje. Moje temari jest nieco większe niż tradycyjne sushi, tak na dwa kęsy. Nie sprawiło to kłopotu z jedzeniem, wręcz przeciwnie, pozwoliło delektować się smakiem dużo bardziej. Porcje ryżu odmierzałam łyżką do lodów i jeśli nie macie kuchennej wagi, szczerze Wam ten patent polecam. Możecie oczywiście zrobić mniejsze temari sushi. Porcje ryżu ułóżcie na talerzu i przykryjcie kawałkiem folii spożywczej, żeby nie wysechł. Folia spożywcza jeszcze się przyda, bo to ona pozwoli uformować idealnie okrągłe temari.

Rozłóżcie kawałek folii na blacie. Na środku ułóżcie dodatki, idealnie jeśli na siebie zachodzą np. plasterek wędzonej ryby, kawałek awokado, pasek smażonej marchewki. Powierzchnia, jaką zajmują dodatki powinna być nieco większa niż średnica kulki sushi, którą przygotowaliście. Na dodatkach połóżcie odmierzony ryż, zbierzcie końce folii i zawińcie ciasno formując dłońmi kulę. Takie paczuszki odłóżcie na bok i odwińcie z folii dopiero, kiedy zrobicie wszystkie temari.

Dobrze jest wykorzystać pocięte nożyczkami paski glonów nori (to te glony w dużych płatach, które wykorzystujemy do rolek sushi maki) i ułożyć 3 lub 4 tworząc gwiazdę. Podobnie ułożycie paski marchwi albo cukinii. Wspaniałym dodatkiem do temari sushi jest pokrojony omlet zwany kinshi tamago.

Jak zrobić kinshi tamago?

Dwa średnie jajka roztrzep w misce, dodaj łyżeczkę sosu sojowego i szczyptę słodzidła. Wylej na niedużą patelnię muśniętą olejem. Kiedy brzegi omleta się zetną, podważ je tak, żeby masa jajeczna z góry dostała się na dół. Kiedy omlet już usmaży się pod spodem, obróć go na drugą stronę i smaż jeszcze chwilę. Zdejmij z patelni, złóż na 4 części i ostrym nożem potnij na cienkie paseczki o szerokości 2-3 mm. Taki posiekany omlet znakomicie „przykleja się” do ryżu i atrakcyjnie wygląda położony na paskach z nori.

Jak przygotować pozostałe dodatki do sushi?

Marchew i cukinię potnij na cienkie paski obieraczką do warzyw i wrzuć na patelnię skropioną odrobiną oliwy. Podsmaż przez minutę, dodaj łyżkę sosu teriyaki, dokładnie wymieszaj, smaż jeszcze 30 sekund. Zdejmij z patelni, wystudź, potem rozdziel paski dłońmi. Na tej samej patelni podsmaż pokrojone na cienkie plasterki (wcześniej dobrze osączone z zalewy) tofu. Do smażenia też dodaj trochę sosu teriyaki.

Awokado obierz, pokrój na paski, skrop sokiem z cytryny lub limonki. Obrane mango pokrój podobnie. Ogórka umyj dokładnie (nie musisz go obierać), potnij na długie plasterki obieraczką, podobnie jak cukinię i marchew.

Ważne jest, żeby dodatki były dość elastyczne, nie połamały się podczas formowania kulki z ryżu. Paski z nori, choć bardzo kruche i suche, szybko miękną w kontakcie z omletem czy ryżem, ale kawałki pieczonego łososia nie zachowają kształtu, połamią się.

Domowe temari sushi, jak zrobić okrągłe sushi temari sushi jak zrobic w domu

Jak podać temari sushi?

Kulki sushi odwiń z folii, ułóż na desce, talerzu lub w pojemniku bento. Udekoruj jak lubisz np. posiekanym szczypiorkiem, kiełkami, sezamem, kawiorem, prażonymi orzeszkami ziemnymi, majonezem wymieszanym z sosem chili. Osobno podaj imbir, wasabi i sos sojowy.

kulki sushi jak zrobić

Składniki temari sushi ze zdjęć

21 sztuk po 135 kcal

Ryż:

Ryż do sushi 500 g

Ocet ryżowy 12 łyżek

Cukier trzcinowy 6 łyżeczek

Ryż przygotuj według TEGO przepisu. Sprawdź wcześniej, czy odpowiada ci smak zalewy. W razie potrzeby dodaj więcej słodzidła lub octu.

Dodatki:

Łosoś lub pstrąg wędzony 100 g

Tofu naturalne 100 g

Teriyaki 3 łyżki

Marchew 1 szt.

Cukinia mała ½ szt.

Ogórek 1-2 szt.

Jajka M 2 szt.

Sos sojowy 1 łyżeczka

Szczypta słodzidła

Olej 1 łyżka

Tykwa 6-7 pasków

Awokado ½ szt.

Łyżka soku z cytryny do skropienia awokado

Mango ½ szt.

Płat nori ½ szt.

Do dekoracji: szczypiorek, kiełki, sezam, kawior

Do podania: sos sojowy light Yamasa, wasabi S&B, imbir House of Asia

 

Przykładowe zestawy składników w naszym temari sushi:

Wędzony łosoś, awokado, tykwa, ogórek, kiełki

Paski nori, kinshi tamago, kawałek imbiru

Cukinia, marchew (w teriyaki), tykwa, kinshi tamago, kawior

Mango, wędzony łosoś, ogórek, szczypiorek

Tofu teriyaki, mango, cukinia i marchew teriyaki, kiełki

temari sushi okrągłe

We współpracy reklamowej z DeCare

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Ryba słodko-kwaśna
dania rybne...

Ryba słodko-kwaśna z warzywami

Ryba słodko-kwaśna, usmażona w głębokim tłuszczu i podduszona przez chwilę z warzywami. To moja domowa wersja azjatyckiego dania. Ułatwiłam sobie zadanie wykorzystując gotową mrożonkę z

Czytaj więcej »
Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter