Świeże pstrągi z patelni albo rusztu są wspaniałe. Mają tylko jedną wadę – drobne ości, na które naprawdę trzeba uważać. Warto jednak się chwilę pomęczyć dla kulinarnych doznań.
Pstrągi zazwyczaj piekę z warzywami albo warzywami i bakaliami (to dobry pomysł świąteczny). Tym razem podałam je z duszonymi porami. Kombinacja smaków niezwykle udana, o czym przekonałam się już wcześniej szykując gołąbki z rybą i ryżem w sosie z porów. Nie żałujcie gałki muszkatołowej, cytryny, natki i pieprzu. Możecie zrezygnować z oprószania ryby mąką przed smażeniem. Pstrąg z porami to danie, które można przygotować wcześniej, a tuż przed podaniem tylko podgrzać w piekarniku albo poddusić. Do takiej ryby pasują pieczone ziemniaki.
6 porcji
Przygotowanie: 15 minut
Gotowanie: 30 minut
Porcja: 335 kcal
Pstrąg z duszonymi porami – składniki:
Pstrąg średni 2 szt.
Mąka pełnoziarnista 1 łyżka
Olej 2 łyżki
Masło 2 łyżeczki
Por średni 5 szt.
Jabłko duże 1 szt.
Śmietana 12 proc. 150 g
Orzechy włoskie posiekane 2 łyżki
Natka posiekana 1-2 łyżki
Cytryna
Sól
Pieprz
Gałka muszkatołowa
Pstrąg – jak zrobić?
- Pstrągi umyj, osusz, odetnij głowy. Tuszki podziel na 3 części (większe ryby na 4 części), skrop sokiem z cytryny, posól, posyp pieprzem. Odłóż na kilka minut.
- Pory umyj, zdejmij wierzchnie liście. Pokrój na plasterki – wykorzystuję całe pory, zarówno białą jak i zielona część. Wrzuć na patelnię, dodaj łyżkę oleju i masło. Duś przez 6-8 minut, często mieszając.
- Dorzuć obrane i pokrojone w kostkę jabłko. Wlej 100 ml wody i gotuj jeszcze 10 minut.
- W tym czasie kawałki ryby oprósz mąką i usmaż na patelni. Przełóż na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem.
- Pory przypraw pieprzem i gałką muszkatołową, dodaj śmietanę, wymieszaj. Włóż kawałki pstrągów i podgrzej razem przez 4-5 minut, żeby ryba nie była surowa w środku. Posyp orzechami i natką, podawaj z cytryną.
Pstrąg z duszonymi porami – pomysły:
Jeśli wolisz uniknąć smażenia, upiecz kawałki pstrągów w piekarniku.
Zadbajmy o to, aby na talerzu łączyć ryby z warzywami i roślinami strączkowymi. Starajmy się piec i dusić, rzadziej smażyć. Kiedy kupujemy świeże ryby, zwracajmy uwagę na zapach (powinny pachnieć wodą), kolor skrzeli (powinny być jasnoczerwone) i oczy (lekko wybrzuszone, nie mętne). Jeśli kupujemy porcjowane ryby w sklepach, czytajmy informację z tyłu opakowania, czy ryba nie była wcześniej rozmrażana. W żadnym wypadku nie można mrozić ich kolejny raz.
Ryby, owoce morza i algi zawierają długołańcuchowe kwasy Omega-3: EPA i DHA (eikozapentaenowy i dokozaheksaenowy). Zalecana porcja ryb (100-150 g) powinna dostarczyć 200-500 mg EPA i DHA. Wystarczy zjeść ok. 100 g łososia, dorsza lub makreli. W roślinach także znajduje się Omega-3 – kwas krótkołańcuchowy ALA (alfa-linolenowy), z którego organizm może syntetyzować kwasy długołańcuchowe (głównie EPA), ale w większości przypadków ich ilość nie będzie wystarczająca.
Polecamy także
Sałatka wielkanocna z marynowanymi jajkami
Sałatka wielkanocna z marynowanymi jajkami to solidna porcja zieleniny, rzodkiewki, orzechy i jabłko. Ten element może Cię zaskoczyć, ale pasuje tu idealnie. Jajka przygotuj wieczorem,
Szakszuka z fasolą, fetą i pieczarkami
Szakszuka z fasolą to nasze śniadanie numer jeden, ale tylko w te dni, kiedy pozwala czas. Dzisiaj w wersji na bogato, ze wszystkimi składnikami, które
Zakwas na żurek i barszcz biały
Zakwas na żurek robię z mąki żytniej, a na biały barszcz – z pszennej. Rodzaj mąki wykorzystanej do przygotowania zakwasu to największa różnica między żurem