Sałatka z wędzonym pstrągiem

Sałatka z wędzonym pstrągiem i burakami

Sałatka z wędzonym pstrągiem i burakami to szybka robota, jeśli mamy wcześniej ugotowane ziemniaki i buraki. Warto zostawić kilka kartofli z obiadu, a buraczki zawsze mieć pod ręką. Surowe pieczemy przez ok. 40 minut, bez obierania, w temp. 180 – 190 stopni albo sięgamy po gotowce ze sklepu.

Przyznajemy, że często z nich korzystamy, bo są gwarancją dobrego drugiego śniadania w 5 minut – wystarczy garść sałaty, buraki, feta, pestki dyni lub słonecznika, oliwa i ocet balsamiczny. Do wędzonej ryby takie buraki sprawdzą się idealnie. Podobnie jak ziemniaki oraz kiszone albo małosolne ogórki. Możesz dodać też ćwiartki ugotowanych jajek. Spróbuj też sałatki śledziowej z fasolą i buraczanej z soczewicą i makrelą.

 

4 porcje

Przygotowanie: 10 minut

Porcja: 288 kcal

Sałatka z wędzonym pstrągiem i burakami – składniki:

Ziemniaki (najlepiej drobne) wcześniej ugotowane ok. 300 g

Buraki gotowane lub pieczone 300 g

Ogórki małosolne lub kiszone 4 szt.

Mieszanka sałat 120 g

Kiełki rzodkiewki 25 g

Czerwona cebula średnia 1  szt.

Filety z pstrąga wędzonego 200 g

Musztarda francuska 3 łyżeczki

Oliwa 3 łyżki

Miód 1 łyżeczka

Szczypior 2 łyżki posiekanego

Świeżo mielony pieprz

Sałatka z wędzonym pstrągiem i burakami – jak zrobić?

  1. Mieszankę sałat wyłóż na półmisek, dodaj przecięte na pół ziemniaczki, plasterki buraków i ogórków, piórka cebuli i kawałki ryby.
  2. Posyp kiełkami, szczypiorkiem i pieprzem. Polej sosem z musztardy, miodu i oliwy.

Sałatka z wędzonym pstrągiem i burakami – pomysły:

Sałatka z wędzonym pstrągiem będzie smaczna także z sosem jogurtowym – jogurt wymieszaj z czosnkiem i posiekanym koperkiem.

TUTAJ znajdziesz więcej pomysłów na sałatkę.

Sałatka z wędzonym pstrągiem

Na początku o tym, po co nam ryby w diecie. Mięso ryb to źródło wartościowego, łatwo przyswajalnego białka, witaminy D, minerałów (wapnia, jodu, selenu, cynku, fluoru, fosforu, magnezu) i nienasyconych kwasów tłuszczowych. To właśnie one są ważne w profilaktyce chorób układu krążenia. Dla przypomnienia, mamy trzy grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT): wielonienasycone Omega-3 i Omega-6 oraz jednonienasycone Omega-9, które mogą być syntetyzowane w organizmie przy odpowiedniej podaży Omega-3 i Omega-6. Te jednak trzeba dostarczyć wraz z pożywieniem. O Omega-6 martwić się nie musimy, bo znajdują się w olejach roślinnych i raczej grozi nam ich nadmiar niż niedobór.

Dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania niezwykle istotny jest stosunek kwasów Omega-3 do Omega-6, który powinien wynosić 1:5 -1:6 (przy czym niektóre źródła jako idealną podają proporcję 1:1), a w rzeczywistości sięga nawet 1:20 lub 1:40, co przyczynia się do powstawania stanów zapalnych, alergii, bólów mięśni i stawów…

Więcej przeczytasz w artykule „Czy warto jeść ryby? Czy ryby są zdrowe?”.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter