Cytrynowe pstrągi z piekarnika, delikatne purée z warzyw korzeniowych i ostry chrzanowy sos tworzą wyjątkową kombinację smaków. Danie aromatyczne, lekkie, proste do zrobienia. Pieczona ryba, zioła, cytryna przywołują na myśl lato i wakacje.
Jeśli nie chcesz gotować purée, podaj pstrągi z pieczonymi ziemniakami. Do dania świetny będzie przesmażony z czosnkiem szpinak – wrzuć listki na patelnię dosłownie na 2-3 minuty, aż zmiękną, a potem przypraw gałką muszkatołową i pieprzem. Spróbuj też pstrągów z papryką i imbirem albo pieczonych z suszonymi pomidorami.
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 35 minut
Porcja: 470 kcal
Cytrynowe pstrągi z piekarnika – składniki:
Pstrągi 2 szt. ok. 600 g
Cytryna 2 szt.
Koperek 3 łyżki posiekanego
Czosnek 4 ząbki
Liść laurowy 2-3 szt.
Oliwa 4 łyżki
Ziemniaki 600 g
Seler 500 g
Jogurt gęsty 2-3 proc. tłuszczu 250 g
Chrzan 30 g
Sól morska
Pieprz świeżo mielony
Szczypior 1 łyżka posiekanego
Papryka ostra ½ łyżeczki
Cytrynowe pstrągi z piekarnika – jak zrobić?
- Seler i ziemniaki obierz, pokrój, zalej zimną wodą, gotuj do miękkości. Odcedź, odparuj, dodaj łyżkę jogurtu i rozgnieć tłuczkiem. Posyp szczypiorem.
- Pstrągi oczyść, usuń głowy, posól w środku odrobinę. Z cytryn otrzyj skórkę, potem pokrój owoce na plastry.
- Do środka pstrągów włóż po dwa plasterki cytryny i trochę koperku. Ułóż na blaszce, dorzuć nieobrany czosnek, liście laurowe i kilka plastrów cytryny. Polej oliwą. Oprósz papryką. Piecz przez ok. 15-18 minut w temp. 180 stopni. Pod koniec posyp skórką z cytryny.
- Resztę jogurtu wymieszaj z chrzanem, przypraw pieprzem. Podawaj do ryb razem z purée z ziemniaków i selera.
Pomysły:
Cytrynowe pstrągi pieczone możesz przygotować z innymi ziołami – dodaj świeży tymianek, natkę.
Zadbajmy o to, aby na talerzu łączyć ryby z warzywami i roślinami strączkowymi. Starajmy się piec i dusić, rzadziej smażyć. Kiedy kupujemy świeże ryby, zwracajmy uwagę na zapach (powinny pachnieć wodą), kolor skrzeli (powinny być jasnoczerwone) i oczy (lekko wybrzuszone, nie mętne). Jeśli kupujemy porcjowane ryby w sklepach, czytajmy informację z tyłu opakowania, czy ryba nie była wcześniej rozmrażana. W żadnym wypadku nie można mrozić ich kolejny raz.
Ryby, owoce morza i algi zawierają długołańcuchowe kwasy Omega-3: EPA i DHA (eikozapentaenowy i dokozaheksaenowy). Zalecana porcja ryb (100-150 g) powinna dostarczyć 200-500 mg EPA i DHA. Wystarczy zjeść ok. 100 g łososia, dorsza lub makreli. W roślinach także znajduje się Omega-3 – kwas krótkołańcuchowy ALA (alfa-linolenowy), z którego organizm może syntetyzować kwasy długołańcuchowe (głównie EPA), ale w większości przypadków ich ilość nie będzie wystarczająca.
One Response
Inspirujące przepisy.
Polecamy także
Spaghetti z orzechowym pesto i szpinakiem
Spaghetti z orzechowym pesto i szpinakiem, to kolejny makaron obok tego z chorizo, w którym główną rolę grają włoskie orzechy. Zdrowe, wspaniałe, zupełnie wyjątkowe. Nie
Dieta na PMS
Dieta na PMS. Warto przeczytać więcej w artykule: Dieta w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego Większość kobiet zmaga się z objawami napięcia przedmiesiączkowego. Ból głowy, uczucie
Naleśniki z twarogiem i rzodkiewkami
Naleśniki z twarogiem to nieco odmieniony sposób na podanie pasty z białego sera i rzodkiewek. Zamiast pieczywa, mamy naleśniki, które można zrobić wieczorem poprzedniego dnia