pasta kanapkowa rybna

Pasta rybna na kanapki, szybka pasta do chleba

Pasta rybna to znakomity dodatek do chleba. Zawiera dużo białka i cennych kwasów Omega 3.

Zrobisz ją z ulubionych rybek w puszce albo z wędzonej ryby np. makreli. Jeśli chcesz wykorzystać ryby w oleju, odsącz je z nadmiaru tłuszczu, a jeśli sięgasz po rybki w sosie np. pomidorowym lub paprykowym, to rozgnieć je razem z sosem i dodaj do pasty mniej majonezu. Zamiast ciecierzycy, sprawdzi się czerwona fasola albo kukurydza z puszki (tej oczywiście nie rozgniataj). Jeśli lubisz ostrzejsze smaki, dorzuć do pasty drobno posiekaną szalotkę i 3-4 pokrojone korniszony. Pod filmem znajdziesz listę składników. A TUTAJ więcej pomysłów na pasty kanapkowe. 

 

6 porcji

Przygotowanie: 10 minut

Porcja: 126 kcal

Pasta rybna – składniki:

Rybki z puszki w wodzie (u nas to wędzone sardynki) 200 g – waga bez wody

Ciecierzyca gotowana (ze słoika) 120 g

Keczup 3 łyżki

Majonez lekki 3 łyżki

Szczypiorek posiekany 2 łyżki

Koperek posiekany 1 łyżka

Świeżo mielony pieprz

Pasta rybna do chleba – jak zrobić?

  1. Rybki dokładnie osącz z wody (lub oleju), przełóż do miski. Wrzuć opłukaną z zalewy ciecierzycę. Dokładnie rozgnieć widelcem.
  2. Dodaj zioła, keczup i majonez, przypraw pieprzem. Wymieszaj. 

Pomysły: Taka pasta sprawdzi się jako farsz do jajek.

pasta z sardynek

Na początku o tym, po co nam ryby w diecie. Mięso ryb to źródło wartościowego, łatwo przyswajalnego białka, witaminy D, minerałów (wapnia, jodu, selenu, cynku, fluoru, fosforu, magnezu) i nienasyconych kwasów tłuszczowych. To właśnie one są ważne w profilaktyce chorób układu krążenia. Dla przypomnienia, mamy trzy grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT): wielonienasycone Omega-3 i Omega-6 oraz jednonienasycone Omega-9, które mogą być syntetyzowane w organizmie przy odpowiedniej podaży Omega-3 i Omega-6. Te jednak trzeba dostarczyć wraz z pożywieniem. O Omega-6 martwić się nie musimy, bo znajdują się w olejach roślinnych i raczej grozi nam ich nadmiar niż niedobór.

Dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania niezwykle istotny jest stosunek kwasów Omega-3 do Omega-6, który powinien wynosić 1:5 -1:6 (przy czym niektóre źródła jako idealną podają proporcję 1:1), a w rzeczywistości sięga nawet 1:20 lub 1:40, co przyczynia się do powstawania stanów zapalnych, alergii, bólów mięśni i stawów…

Więcej przeczytasz w artykule „Czy warto jeść ryby? Czy ryby są zdrowe?”.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter