Krem z warzyw z burakami i pstrągiem ma wyjątkowo dużo smaku i piękny kolor. Zupę podaliśmy z kawałkiem wędzonej ryby i kilkoma kroplami glassy balsamicznej – to gęsty sos z octu balsamicznego i moszczu z winogron, bardzo przydatny szczególnie do sałatek np. caprese.
W wersji wegańskiej, zrezygnuj z ryby i zabielania zupy jogurtem. Spróbuj też kremu z kiszonych ogórków albo z papryki i pomidorów.
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 35 minut
Porcja: 408 kcal
Krem z warzyw z burakami i pstrągiem – składniki:
Ziemniaki 700 g
Por 1 szt.
Seler mały 1 szt.
Marchew 3 szt.
Buraki gotowane 500 g
Cebula duża 1 szt.
Czosnek 2-3 ząbki
Olej 3 łyżki
Filety z pstrąga wędzonego 100 g
Jogurt grecki 250 g
Świeżo mielony pieprz
Sól morska
Natka 1 łyżka posiekanej
Pestki słonecznika (wcześniej uprażone)
Glassa z octu balsamicznego 4 łyżeczki
Krem z warzyw z burakami i pstrągiem – jak zrobić?
- Ziemniaki, marchew i selera obierz. Pokrój z grubsza i wrzuć do garnka. Dodaj posiekaną cebulę, czosnek i plasterki pora. Wlej olej, wymieszaj. Duś razem przez 6-8 minut, często mieszając.
- Dodaj pokrojone na kawałki buraki. Wlej 1,5 litra wody, posól odrobinę (niekoniecznie). Gotuj przez ok. 25-30 minut.
- Przełóż wszystko do blendera, dodaj jogurt (zostaw 4 łyżeczki do dekoracji), zmiksuj.
- Przelej do misek, udekoruj kleksem z jogurtu. Ułóż po kawałku ryby, skrop glassą balsamiczną (albo octem balsamicznym wymieszanym z miodem lub syropem klonowym), posyp pestkami słonecznika, natką i pieprzem.
Krem z warzyw z burakami i pstrągiem – pomysły:
Krem z warzyw możecie posypać pestkami dyni, włoskimi orzechami, płatkami migdałowymi.
Zadbajmy o to, aby na talerzu łączyć ryby z warzywami i roślinami strączkowymi. Starajmy się piec i dusić, rzadziej smażyć. Kiedy kupujemy świeże ryby, zwracajmy uwagę na zapach (powinny pachnieć wodą), kolor skrzeli (powinny być jasnoczerwone) i oczy (lekko wybrzuszone, nie mętne). Jeśli kupujemy porcjowane ryby w sklepach, czytajmy informację z tyłu opakowania, czy ryba nie była wcześniej rozmrażana. W żadnym wypadku nie można mrozić ich kolejny raz.
Ryby, owoce morza i algi zawierają długołańcuchowe kwasy Omega-3: EPA i DHA (eikozapentaenowy i dokozaheksaenowy). Zalecana porcja ryb (100-150 g) powinna dostarczyć 200-500 mg EPA i DHA. Wystarczy zjeść ok. 100 g łososia, dorsza lub makreli. W roślinach także znajduje się Omega-3 – kwas krótkołańcuchowy ALA (alfa-linolenowy), z którego organizm może syntetyzować kwasy długołańcuchowe (głównie EPA), ale w większości przypadków ich ilość nie będzie wystarczająca.
Polecamy także
Papryczki padrón faszerowane serkiem, Pimientos de Padrón
Papryczki padrón faszerowane serkiem przyprawionym ziołami i czosnkiem, owinięte dojrzewającą hiszpańską szynką i usmażone na oliwie. Wspaniała przystawka na ciepło. Papryczki padrón zjada się w
Szakszuka z ciecierzycą, warzywami i fetą
Szakszuka z ciecierzycą i fetą, kolejna wersja mojego ulubionego dania z jajkami w roli głównej, po tej z chorizo, pieczarkami albo szparagami. Zasada jest zawsze
Rozgrzewająca herbata zimowa z imbirem, herbatka zimowa
Rozgrzewająca herbata zimowa z miodem i aromatycznymi dodatkami to idealny napój na rozgrzanie po powrocie ze spaceru albo na wieczorny seans filmowy. Miód, cytrusy i