Zapiekanka makaronowa

Zapiekanka makaronowa z boczkiem

Zapiekanka makaronowa z boczkiem to pewniak w kategorii smacznych obiadów. Idealnie, jeśli masz w lodówce makaron z poprzedniego dnia. Wtedy wystarczy podsmażyć warzywa i boczek (albo szynkę, czy chudą kiełbasę), wymieszać i zapiec.

Sos robimy z keczupu (zawsze czytaj skład na opakowaniach, na szczęście w sprzedaży jest coraz więcej naprawdę dobrych produktów), który gwarantuje nam pełny, bogaty smak. Możesz oczywiście wykorzystać przecier pomidorowy i przyprawić go wędzoną papryką, suszonymi i świeżymi ziołami, przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Sprawdź też przepis na zapiekankę ryżową z warzywami. W e-booku „80 szybkich obiadów i trochę historii od kuchni” znajdziesz mnóstwo pomysłów na wartościowe i ekspresowe posiłki dla całej rodziny.

 

2 porcje

Przygotowanie: 10 minut

Gotowanie: 25 minut

Porcja: 460 kcal

Zapiekanka makaronowa z boczkiem – składniki:

Makaron (rurki, świderki, kolanka) 250 g

Boczek wędzony 100 g

Papryka czerwona 1 szt.

Cebula średnia 1 szt.

Czosnek 1-2 ząbki

Cukinia średnia 1 szt.

Pieczarki 350 g

Keczup 5 łyżek

Olej 2 łyżki

Mozzarella wiórkowana albo starta na tarce gouda 70 g

Szczypior 1 łyżka posiekanego

Papryka ostra ½-1 łyżeczka

Oregano suszone 1 łyżeczka

Pieprz świeżo mielony

Zapiekanka makaronowa z boczkiem – jak zrobić?

  1. Ugotuj makaron (ale nie rozgotuj). Posiekaj cebulę i czosnek. Paprykę pokrój na paski, cukinię na półplasterki, pieczarki na plastry, boczek na niewielkie kawałki. Nagrzej piekarnik do 180 stopni.
  2. Na patelnię wlej olej, wrzuć paprykę, czosnek, cebulę i boczek. Smaż razem przez 3-4 minuty. Dodaj cukinię, a po 2 minutach pieczarki. Duś przez 5 minut, przypraw ostrą papryką i oregano, dodaj keczup, wymieszaj z ugotowanym makaronem.
  3. Przełóż do naczynia żaroodpornego, posyp mozzarellą, zapiekaj przez 10 minut. Po upieczeniu posyp szczypiorem i pieprzem.

Zapiekanka makaronowa z boczkiem – pomysły:

Zapiekanka makaronowa będzie równie świetna w wersji wegetariańskiej.

Zapiekanka makaronowa

Co zrobić, żeby węglowodany nam służyły? 

  1. Wybrać mądrze, stawiając na bogate w błonnik produkty z pełnego ziarna, rośliny strączkowe (te dostarczą także białka), owoce (warto jeść owoce w całości, nie w postaci wyciskanych soków właśnie ze względu na błonnik), warzywa nieskrobiowe (m.in. kapusta, pomidory, brokuł i kalafior, ogórki, sałata, papryka), które wg badań obniżają ryzyko chorób nowotworowych.
  2. Łączyć produkty węglowodanowe z białkiem, tłuszczem, roślinami strączkowymi i nieskrobiowymi warzywami, które obniżą indeks i ładunek glikemiczny* całego posiłku. Wtedy nawet węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym nie zwiększą gwałtownie poziomu glukozy we krwi.
  3. Zadbać o skrobię oporną, która powstaje podczas schłodzenia produktów skrobiowych np. ziemniaków. 
  4. Unikać cukrów dodanych do produktów spożywczych i jak najbardziej ograniczyć ich dodawanie podczas gotowania w domu. Słodzone napoje i przemysłowe słodycze to nie jest dobry wybór, warto je bardzo ograniczyć lub wyeliminować z diety, bo podnoszą poziom trójglicerydów i całkowitego cholesterolu.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

naleśniki z wedzonym łososiem
dania rybne...

Naleśniki z wędzonym łososiem

Naleśniki z wędzonym łososiem. Szybkie lekkie danie. Soczysty ogórek, zioła, chrupiąca rzodkiewka i skropiona cytryną ryba. Proste, oczywiste i pyszne. Więcej przepisów na znakomite naleśniki

Czytaj więcej »
Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter