marmolada z jabłek i kawy

Marmolada jabłkowo-kawowa, marmolada kawowa do serów

Marmolada kawowa to tylko jabłka, cukier i kawa. Jedliśmy ją kilka lat temu na Gran Canarii.

Przywieźliśmy nawet kilka słoiczków do domu, bardzo szybko się z nimi rozprawiliśmy i postanowiliśmy odtworzyć ten smak we własnej kuchni.

Przepis jest prosty i szybki. Ta marmolada to idealny dodatek do serów. Ilość cukru zależy od słodkości jabłek, do kwaśnych warto dodać go więcej – spróbuj podczas gotowania. Możesz też dodać więcej kawy (wykorzystujemy napar, a nie fusy:) Do garnka z jabłkami możesz wrzucić kawałek kory cynamonu. Zamiast cukru wykorzystaj ksylitol, ale nie polecamy erytrytolu. Jest kuszący ze względu na brak kalorii, niestety sprawi, że marmolada się skrystalizuje. Jeśli ograniczasz cukier, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie słodkich jabłek i przygotowanie marmolady bez dodawania cukru. Opis przygotowania znajdziesz pod filmem. Kto lubi sery, powinien spróbować pieczonego camemberta z ciepłym pomarańczowym dressingiem.

 

10 porcji po 150 kcal

Przygotowanie: 15 minut

Gotowanie: 50 minut

Jabłka duszone z kawą – składniki:

Jabłka 1,5 kg

Cukier trzcinowy 250 g

Kawa świeżo mielona 6-7 łyżeczek

Cytryna 1 szt.

Marmolada kawowa – jak zrobić?

  1. Kawę wsyp do kubka, zalej wrzątkiem (250 ml). Zaparz przez 5 minut. Napar z kawy ma być bardzo mocny. Potem przecedź przez gęste sitko. Fusy wyrzuć, nie będą potrzebne. Otrzyj skórkę z cytryny, wyciśnij sok.
  2. Jabłka obierz i pokrój na małe kawałki (możesz zetrzeć na tarce o dużych oczkach). Wrzuć do garnka, dodaj cukier i skórkę z cytryny. Wlej mocny napar z kawy i sok z cytryny.
  3. Gotuj przez ok. 35-45 minut, często mieszając. Jeżeli jabłka mają dużo soku, ten czas warto wydłużyć i podgrzać przez kilka minut na silnym ogniu, mieszając, żeby nie przypalić.
  4. Jeśli kawałki jabłek będą za duże i chcesz uzyskać idealnie gładką marmoladę, zblenduj wszystko ręcznym blenderem. Jeżeli po tym czasie gotowania, marmolada jest zbyt wodnista, gotuj dłużej, żeby ją odparować.
  5. Przełóż do słoiczków, zakręć i pasteryzuj jak inne przetwory (podgrzewając w garnku z wodą albo w piekarniku). Jeśli wykorzystujesz marmoladę od razu, wystudź ją i przechowuj w lodówce do 4-5 dni.

Marmolada kawowa do serów – pomysły:

Pod koniec gotowania możesz dodać do marmolady 50 ml koniaku albo brandy. Jeśli parzysz kawę w ekspresie, dodaj do marmolady 3 filiżanki espresso. Możesz wykorzystać też kawę rozpuszczalną.

Jeśli interesuje Ciebie temat kawy, to zapraszamy do lektury naszych artykułów:

Czy kawa wypłukuje magnez? Czy kawa jest zdrowa? Czy warto pić herbatę?

Desery z kawą, tiramisu, kawowe kulki mocy, gdzie szukać dobrej kawy

 

marmolada kawowa

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email

2 Responses

  1. Magda pisze:

    Witam, mam dodać zaparzoną kawę (płyn) czy pozostałe „fusy”?

    1. beata pisze:

      dzień dobry! wpis doprecyzowany:) dodajemy napar z kawy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter