Marmolada kawowa to tylko jabłka, cukier i kawa. Jedliśmy ją kilka lat temu na Gran Canarii. Przywieźliśmy nawet kilka słoiczków do domu, bardzo szybko się z nimi rozprawiliśmy i od tamtej pory obiecałam, że spróbuję odtworzyć ten smak we własnej kuchni.
Długo się zbierałam, choć przepis jest prosty i szybki. Będę do niego wracać, bo warto. Ta marmolada to idealny dodatek do serów. Ilość cukru zależy od słodkości jabłek, do kwaśnych warto dodać go więcej. Do garnka z jabłkami możecie wrzucić kawałek kory cynamonu. Zamiast cukru wykorzystajcie ksylitol, ale nie polecam erytrytolu. Jest kuszący ze względu na brak kalorii, niestety może sprawić, że marmolada się skrystalizuje. Kto lubi sery, powinien spróbować pieczonego camemberta z ciepłym pomarańczowym dressingiem.
2 słoiczki po ½ litra
24 porcje po 83 kcal
Przygotowanie: 15 minut
Gotowanie: 50 minut
Jabłka duszone z kawą – składniki:
Jabłka 1,2 kg
Cukier trzcinowy 350 g
Kawa świeżo mielona 6-7 łyżeczek
Cytryna 1 szt.
Marmolada kawowa – jak zrobić?
- Kawę wsyp do kubka, zalej wrzątkiem (250 ml). Zaparz przez 5 minut. Potem przecedź przez gęste sitko. Otrzyj skórkę z cytryny, wyciśnij sok.
- Jabłka obierz i pokrój na małe kawałki (możesz zetrzeć na tarce o dużych oczkach). Wrzuć do garnka, dodaj cukier, kawę, sok i skórkę z cytryny.
- Gotuj przez ok. 35-45 minut. Jeżeli jabłka mają dużo soku, ten czas warto wydłużyć i podgrzać przez kilka minut na silnym ogniu, mieszając, żeby nie przypalić.
- Jeśli kawałki jabłek będą za duże i chcesz uzyskać idealnie gładką marmoladę, zblenduj wszystko ręcznym blenderem. Jeżeli po tym czasie gotowania, marmolada jest zbyt wodnista, gotuj dłużej, żeby ją odparować.
- Przełóż do słoiczków, zakręć i pasteryzuj jak inne przetwory (podgrzewając w garnku z wodą albo w piekarniku). Jeśli wykorzystujesz marmoladę od razu, wystudź ją i przechowuj w lodówce do 4-5 dni.
Pomysły:
Pod koniec gotowania możesz dodać do marmolady 50 ml koniaku albo brandy.






Polecam także
Utopence – parówki w kwaśnej zalewie
Utopence to wyjątkowa przekąska do piwa popularna w Czechach i na Słowacji. Przygotowuje się ją z wołowo-wieprzowych kiełbasek z kawałkami słoniny i marynuje przez tydzień
Parówki na 4 sposoby. Co zrobić z parówek – nowe pomysły
Parówki chyba już nie wzbudzają tylu negatywnych emocji, co kiedyś i mam wrażenie, że dość chętnie po nie sięgamy. Po pierwsze można z nich zrobić
Ciasto czekoladowe z sernikiem, lekki sernik z ciastem czekoladowym
Sernik i ciasto czekoladowe w jednym. Proste do zrobienia i bogate w składniki odżywcze. Pełnoziarnista mąka, mielone orzechy, twaróg sernikowy, dobre kakao. Poszczególne składniki możesz