Chłodniki na 4 sposoby

Chłodniki na 4 sposoby – orzeźwiające zupy na lato

Chłodniki na 4 sposoby, czyli szybki przegląd wspaniałych i orzeźwiających zup z różnych stron świata.

Te prezentowane tutaj, to nasza ścisła czołówka. Andaluzyjskie gazpacho z pomidorów, ogórków i papryki, ale z dodatkiem fety (składnik zaczerpnięty z kuchni greckiej), która podniesie kaloryczność zupy, zapewni porcję białka i wapnia. Rosyjska okroszka z ogórkami, wędzoną szynką, kwasem chlebowym i musztardą, która przyjemnie zaostrza smak. Klasyczny i najlepiej nam znany chłodnik litewski z botwiny. Ten podajemy z jajkiem albo gotowanymi ziemniakami. Tu źródłem białka jest jogurt, kefir albo maślanka. I wreszcie tarator – bułgarski chłodnik z ogórków i orzechów z kefirem i wodą mineralną.

W chłodnikach najlepsze jest to, że robi się je szybko, a w lodówce wytrwają do następnego dnia (choć rzadko zdarza się, że zostaną). Dostarczają błonnika, witamin i minerałów, wszak oparte są na warzywach.

Na blogu znajdziecie też vichyssoise – francuski kremowy chłodnik z porów oraz salmorejo – hiszpański chłodnik pomidorowy z dojrzewającą szynką.

Gazpacho z fetą

 

Chłodnik pomidorowy, kolejna odsłona gazpacho, tym razem z fetą. Połączenie andaluzyjskiego klasyka z greckim serem okazało się strzałem w dziesiątkę. Bardzo polecamy, podobnie jak gazpacho z truskawkami.

 

8 porcji

Przygotowanie: 10 minut

Porcja: 163 kcal

 

Gazpacho – składniki:

 

Papryka czerwona 1 szt.

Ogórki gruntowe 5 szt.

Pomidory średnie 7 szt.

Czosnek 1 ząbek

Woda zimna 2 szklanki

Oliwa 2 łyżki

Chleb razowy 4 kromki

Chili 1 szt.

Feta 150 g

Sezam

Szczypiorek 1 łyżka posiekanego

Pieprz

 

Gazpacho – jak zrobić?

 

  1. Pomidory sparz wrzątkiem, obierz, usuń pestki, miąższ wrzuć do blendera, dodaj obrane ogórki (zostaw kawałek do dekoracji) i pokrojoną, wypestkowaną paprykę, dorzuć czosnek i chili (część zostaw i drobno posiekaj do dekoracji), wlej wodę oraz oliwę, dodaj chleb bez skórki i zmiksuj. Możesz dodać szczyptę soli.
  2. Wstaw do lodówki na 40 minut. Przelej do szklanek albo misek, posyp pokruszoną fetą, uprażonym sezamem i szczypiorkiem, oprósz pieprzem.

 

Gazpacho – pomysły:

Chłodnik pomidorowy możesz posypać posiekaną bazylią lub oregano.

Chłodnik pomidorowy

Okroszka – rosyjski chłodnik z ogórków

 

Okroszka to chłodnik z ogórków z kawałkami wędzonej szynki i kwasem chlebowym. Jak na chłodnik, to całkiem konkretna zupa, lekko pikantna dzięki dodatkowi musztardy i szczypiorku. Obowiązkowo trzeba jej spróbować.

 

4 porcje
Przygotowanie: 20 minut
Gotowanie: 10 minut
Porcja: 221 kcal

Okroszka – składniki:

 

Ogórek gruntowy 800 g
Szczypiorek 2 pęczki
Śmietana 18 proc. 3 łyżki
Musztarda 2-3 łyżeczki
Jajka 4 szt.
Szynka wędzona w kawałku 200 g
Kwas chlebowy 1 litr
Sól 1/2 łyżeczki
Pieprz

Okroszka – jak zrobić?

 

  1. Jajka ugotuj, obierz i z grubsza posiekaj. Ogórki obierz, pokrój w kostkę. Podobnie pokrój wędlinę.
  2. Szczypiorek posiekaj, odłóż łyżkę do dekoracji, a resztę zmiksuj w malakserze z solą, musztardą, śmietaną i trzema łyżkami kostek ogórka (nazywamy to szczypiorkową śmietaną).
  3. W misce wymieszaj kostki ogórka i wędliny, posiekane jajka, szczypiorkową śmietanę oraz dobrze schłodzony kwas chlebowy, przypraw do smaku. Przed podaniem posyp pozostałym szczypiorkiem.

Okroszka – pomysły:

Okroszka może też być przyrządzona na kefirze, nie na kwasie chlebowym. Wtedy zrezygnuj ze śmietany, a szczypiorek zmiksuj z częścią kefiru. Do okroszki dodaj pieczoną cielęcinę, wołowinę lub szynkę. Do smaku możesz dodać łyżeczkę lub dwie chrzanu.

Okroszka

Chłodnik litewski z botwinki

 

Chłodnik litewski z botwinki, lekka zupa numer jeden, kiedy tylko robi się ciepło. Gdy już można kupić młode małe buraczki i gruntowe ogórki, dodajemy do nich to, co lubimy bardziej – kefir, jogurt, czasem zsiadłe mleko. Nikt nie oprze się tej zupie, bo nie tylko jest wspaniała, ale ma nadzwyczajny kolor.

 

4 porcje

Przygotowanie: 15 minut

Gotowanie: 10 minut

Porcja: 140 kcal

Chłodnik litewski – składniki:

 

Botwinka solidny pęczek

Ogórki małosolne 3 szt.

Pęczek rzodkiewek

Pęczek koperku

Pęczek szczypiorku

Koncentrat z buraków 1/3 szklanki albo szklanka „barszczyku” z kartonu

Maślanka naturalna 800 ml – 1 litr

Woda mineralna 1 szklanka

Jajka 4 szt.

Sól i Pieprz

 

Chłodnik litewski – jak zrobić?

 

  1. Z botwiny odetnij buraki, dokładnie je wymyj, zalej zimną wodą, gotuj przez 10 minut, łodygi i liście wymyj wysusz i pokrój. Ostudzone buraczki obierz, pokrój w kostkę, wrzuć do miski, dodaj łodygi i liście.
  2. Do buraków dodaj pokrojone na plasterki lub w kostkę ogórki małosolne, plasterki rzodkiewek, posiekany koperek i szczypiorek, wymieszaj, dodaj koncentrat z buraków rozprowadzony wodą mineralną oraz maślankę, przypraw solą i pieprzem, schłodź w lodówce.
  3. Jajka ugotuj na twardo, obierz, pokrój na kawałki, podawaj z chłodnikiem.

Chłodnik litewski – pomysły:

Możesz podać z gotowanymi lub odsmażanymi ziemniakami, a zamiast małosolnych ogórków dodać świeże. Chłodnik przypraw do smaku kilkoma kroplami octu jabłkowego.

Chłodnik litewski

Tarator – bułgarski chłodnik ogórkowy

 

Tarator, bułgarski chłodnik z ogórków. Delikatnie kwaśny i ostry, mocno ziołowy i trochę orzechowy. Do zrobienia w kwadrans. Idealnie orzeźwia i dostarcza mnóstwa wartościowych składników odżywczych. Przy minimalnej ilości kalorii.

 

4 porcje
15 minut plus chłodzenie
Porcja: 172 kcal

 

Tarator – składniki:

Ogórki gruntowe 10 szt.
Czosnek 2 ząbki
Koperek 4 łyżki posiekanego
Mięta 2-3 gałązki
Orzechy włoskie 50 g
Kefir 750 ml
Woda mineralna 150 ml
Oliwa 1 łyżka
Ocet z białego wina 1 łyżka (opcjonalnie)
Sól i pieprz

 

Tarator – jak zrobić?

 

  1. Ogórki umyj, obierz i pokrój w drobną kostkę. Koperek i miętę posiekaj, czosnek przeciśnij przez praskę, składniki wymieszaj, dodaj pokruszone lub posiekane włoskie orzechy.
  2. Do ogórków wlej kefir i wodę, przypraw solą, pieprzem i octem (niekoniecznie), dodaj oliwę, wymieszaj, schłodź w lodówce.

Tarator – bułgarski chłodnik ogórkowy – pomysły:

Tarator przygotujesz także na jogurcie lub zsiadłym mleku. Ogórki możesz zetrzeć na tarce.

Tarator

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

Hot dogi domowe
dania mięsne...

Hot dogi domowe

Hot dogi domowe, czyli taki mały grzeszek. Wychodzę z założenia, że samodzielnie zrobiony fast food jest bezpieczny, bo wiemy, co w nim jest. Parówki bez

Czytaj więcej »
Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter