Brownie z ciecierzycy

Brownie z ciecierzycy bez pieczenia, wegańskie brownie

Brownie z ciecierzycy bez pieczenia to szybkie fit ciasto pełne roślinnego białka i przeciwutleniaczy, które znajdują się w gorzkiej czekoladzie.

Brownie będzie słodsze, jeśli zamiast suszonych śliwek wykorzystasz daktyle, ale te mają wyższy indeks glikemiczny niż śliwki. Do masy możesz dodać trochę stewii albo syropu klonowego. Zerknij też na przepis na fasolowe brownie bez pieczenia. Więcej pomysłów na fit słodkości znajdziesz TUTAJ.

 

16 porcji

Przygotowanie: 10 minut plus 3 godziny w lodówce

Gotowanie: 5 minut

Porcja: 196 kcal

Brownie z ciecierzycy bez pieczenia – składniki:

Ciecierzyca 2 słoiki po 400 g

Śliwki suszone 200 g

Kakao 3 czubate łyżki

Masło (pasta) migdałowe lub orzechowe 3 czubate łyżki

Czekolada gorzka 80-90 proc. 240 g

Jagody goji 3 łyżki

Orzechy laskowe 2 łyżki (z grubsza posiekanych)

Brownie z ciecierzycy bez pieczenia – jak zrobić?

  1. Śliwki zalej gorącą wodą i odstaw na 10 minut. Czekolady połam na kawałki, wrzuć do miski. Rozpuść w kąpieli wodnej albo w mikrofalówce.
  2. Ciecierzycę dokładnie opłucz z zalewy, przełóż do malaksera. Dodaj masło migdałowe, kakao oraz śliwki z kilkoma łyżkami wody, w której się moczyły (tak będzie łatwiej blendować). Zmiksuj.
  3. Wymieszaj z czekoladą (200 g) i przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Dokładnie dociśnij.
  4. Resztę czekolady rozprowadź po cieście, posyp jagodami goji (warto namoczyć je przez 5 minut w wodzie i odcisnąć) i orzechami.
  5. Wstaw do lodówki na co najmniej 3 godziny.

Wegańskie brownie – pomysły:

Brownie z ciecierzycy fit możesz też zrobić w wersji pieczonej – bez mąki i cukru.

Brownie z ciecierzycy

Główne źródła białka na diecie wegańskiej

Główne źródła białka na diecie wegańskiej to nasiona roślin strączkowych (fasola, ciecierzyca, soczewica, soja, bób, groch), zrobione z nich makarony (tych jest na rynku coraz więcej), dla sportowców (o ile konieczna będzie suplementacja) odżywki białkowe. Strączki mają niski indeks glikemiczny, na długo zapewniają uczucie sytości, zawierają dużo błonnika. W roślinach strączkowych (suchych) jest średnio 24 g białka na 100 g. Białko znajdziemy też w zbożach i „pseudozbożach” (gryka, komosa ryżowa, amarantus), orzechach i pestkach. Mówi się, że białko roślinne nie jest pełnowartościowe, bo nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów egzogennych, wystarczy jednak zjadać różne produkty roślinne, żeby tych aminokwasów dostarczyć. To tzw. białka komplementarne (uzupełniające się), które jak dowodzą badania, nie muszą być spożywane podczas jednego posiłku np. produkty zbożowe są ubogie w lizynę, a strączki ją zawierają, natomiast nie mają wiele tryptofanu, który z kolei znajdziemy w nasionach słonecznika i sezamie. Na diecie wegetariańskiej białko pochodzi także z nabiału i jajek (są to produkty pochodzenia zwierzęcego, więc mówi się o białku pełnowartościowym).

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

Pomidory faszerowane
dania wegetariańskie...

Pomidory faszerowane ryżem

Pomidory faszerowane ryżem to znakomita lekka i delikatna w smaku przystawka. Dodatek mięty czyni to danie wyjątkowym. Jeśli macie ochotę na eksperymenty, wrzućcie do środka

Czytaj więcej »
Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter