Zupa botwinkowa to obowiązkowy punkt programu latem. Dla mnie ważniejsza niż chłodnik, choć tak pięknie się nie prezentuje. Za to z jajkiem i porcją ziemniaków zastępuje cały obiad, mimo że kalorii ma niewiele. Idealnie, jeśli macie gotowy wywar. Wtedy zupę zrobicie ekspresowo. Możecie też przyspieszyć gotowanie wykorzystując upieczone (lub ugotowane) wcześniej buraki. Są dostępne w wielu sklepach i naprawdę trzymają jakość. Często używam ich do sałatek. Możecie też zrezygnować z wywaru. Wystarczy podsmażyć pokrojone w kostkę buraki razem z włoszczyzną i wlać wodę, a po 20 minutach dodać liście i łodyżki botwinki.
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 50 minut
Porcja: 174 kcal (z jajkiem, bez ziemniaków)
Składniki:
Pęczek włoszczyzny
Buraki średnie 2 szt.
Botwinka duży pęczek lub dwa małe
Olej 1 łyżka
Jajka średnie 4 szt.
Śmietana lub jogurt 100 g
Ocet jabłkowy lub z białego wina
Sól i Pieprz
Przygotowanie:
- Włoszczyznę obierz, zalej wodą (2 litry), dorzuć liść laurowy i ziele, posól odrobinę, ugotuj wywar. Po 30 minutach wyjmij włoszczyznę. Wykorzystaj ją do sałatki albo pokrój i dodaj z powrotem do zupy. Jajka ugotuj na twardo (nie przegotuj, bo zbyt ścięte żółtko traci cenne właściwości).
- Buraki obierz, pokrój w kostkę. Małe buraczki z botwiny wyszoruj dokładnie. Jeżeli w pęczku botwinki będą już całkiem duże buraki, zrezygnuj z dodatkowych.
- Buraki podsmaż na łyżce oleju, dodaj do wywaru. Gotuj przez 15 minut.
- Liście i łodygi oczyść, posiekaj, dodaj do buraczanego wywaru. Gotuj przez 5 minut, przypraw octem i pieprzem. Zapraw śmietaną albo jogurtem (koniecznie zahartuj go łyżką gorącej zupy), Podawaj z połówkami jajek.
Pomysły:
Zupa botwinkowa najlepiej smakuje z ziemniakami. Szczególnie podsmażanymi na niedużej ilości oleju. Warto wykorzystać te, które zostały z poprzedniego dnia.






Polecam także
Papryki faszerowane soczewicą i ryżem
Papryki faszerowane soczewicą, ryżem, szpinakiem i mozzarellą to kolejny pomysł na warzywa z nadzieniem. Soczewica może być oczywiście czerwona, a odmianę ryżu wybierzcie sami. Papryki
Pstrągi smażone z papryką i imbirem
Pstrągi smażone z imbirem, porem i papryką mają mnóstwo smaku. Podaję je z kuskusem, ale znakomite będą tu pieczone ziemniaki. Oprócz słodkiej papryki, wrzućcie niewielką
Makowiec japoński bez glutenu
Makowiec japoński. W mojej wersji nie zawiera kaszy manny, ale mielone migdały. Tym samym nie ma glutenu. Nie ma też cukru, bo wykorzystuję w nim