Mus bananowy z wiśniami i orzechami mus bananowy z wisniami

Mus bananowy z wiśniami i orzechami

Mus bananowy z wiśniami i orzechami nie jest lekkim deserem. Chyba że zjesze naprawdę maleńką porcję, co nie jest łatwe, bo ten mus, krótko mówiąc, jest pyszny.

Jajka i kremówka mają solidną wartość kaloryczną. Do tego dochodzą dojrzałe, słodkie banany i orzechy. Z tych ostatnich nie warto jednak rezygnować, bo to zdrowe i wartościowe tłuszcze, w tym omega-3. Deser jest jeszcze lepszy na drugi dzień, porządnie schłodzony. Zamiast wiśni sprawdzą się maliny. Ważne, żeby wprowadzić tu kwaśny akcent. Zajrzyj do przepisu na mus chałwowy, pomarańczowy flan albo ekspresową szarlotkę w szklankach.

 

8 porcji

Przygotowanie: 10 minut

Gotowanie: 20 minut plus chłodzenie 2-3 godziny

Porcja: 386 kcal

Składniki:

Banany dojrzałe 4 szt.

Śmietanka 30 proc. 550 ml

Ksylitol 2 łyżki

Jajka średnie 5 szt.

Wiśnie (mrożone) 250 g

Skrobia ziemniaczana 2 łyżeczki

Orzechy włoskie 3 łyżki posiekanych

Przygotowanie:

  1. Banany dokładnie rozgnieć widelcem albo tłuczkiem. Przełóż do rondelka, wlej śmietankę. Podgrzewaj często mieszając, żeby nie przypalić.
  2. Jajka ubij z ksylitolem w dość dużej misce.
  3. Gorącą śmietankę z bananami przelej na jajka, wymieszaj. Z powrotem wlej do rondelka i gotuj na niewielkim ogniu cały czas mieszając, aż masa zacznie gęstnieć. Uważaj, żeby nie zagotować, bo masa się zważy.
  4. Zdejmij z palnika. Masę warto przełożyć do blendera i krótko zmiksować albo przetrzeć przez sito, żeby nie było w niej drobnych kawałków bananów. Nie jest to jednak konieczne.
  5. Przestudź, przełóż do szklanek. Wstaw do lodówki na 2-3 godziny.
  6. Wiśnie przełóż do rondla, wlej kilka łyżek wody. Podgrzej. Kiedy się rozmrożą, dodaj skrobię rozprowadzoną w 1/3 szklanki wody. Gotuj mieszając, aż sok zgęstnieje. Wystudź.
  7. Wiśnie nałóż na mus bananowy, posyp pokruszonymi orzechami.

Pomysły:

Mus bananowy możesz przyprawić cynamonem.

Mus bananowy

Jedzenie to paliwo. Cukry, węglowodany i tłuszcze, które odżywiają nasze komórki. Jedzenie to przyjemność. Chrupiące, kwaśne, słodkie i aromatyczne kusi tak bardzo, że nie można się powstrzymać, ale nigdy nie jemy słodyczy, kiedy jesteśmy głodni. Cukry proste powodują szybki skok cukru, dlatego przez chwilę czujemy się dobrze. Jednak, żeby zbić ten cukier, trzustka produkuje dużo insuliny, która gwałtownie obniża wysoki poziom cukru. Dlatego po ciastku czy słodkim batonie tak szybko wraca głód. Idealna przekąska to dla nas serek wiejski z pomidorem, jogurt z migdałami i suszoną żurawiną albo wafle ryżowe z masłem orzechowym.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter