szybka sałatka z fasolką

Sałatka z fasolką szparagową

Sałatka z fasolką szparagową jest zdrowa i pełna błonnika.

To pomysł na szybką, sezonową kolację albo dodatek do dań z grilla. Oczywiście możesz wykorzystać tutaj fasolkę mrożoną, ale smak tej młodej, którą zbieramy wczesnym latem jest wyjątkowy. Zamiast parmezanu sprawdzi się provolone dolce lub piccante, feta albo mozzarella. Pestki granatu zastąpisz malinami, jeżynami albo borówkami. Do sosu warto dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i odrobinę musztardy. Ten przepis pochodzi z naszej pierwszej książki „Praktykulinarni. Szybko i zdrowo od śniadania do kolacji”. Sprawdź też inne przepisy, w których główną rolę gra fasolka szparagowa: makaron z fasolką i parmezanem, paella z rybą i fasolką albo wegetariańskie curry z dynią i fasolką.

praktykulinarni książka

Przepis na sałatę z fasolką

2 porcje

Przygotowanie: 5 minut

Gotowanie: 10 minut

Porcja: 397 kcal

Sałatka z fasolką składniki:

Fasolka szparagowa 300 g

Rukola 80 g

Orzechy włoskie (najlepiej uprażone) 3 łyżki

Pestki granatu 2–3 łyżki

Parmezan wiórki 3 łyżki

Oliwa 3 łyżki

Szalotka średnia 1 szt.

Ocet balsamiczny lub z czerwonego wina 2 łyżki

Świeżo mielony pieprz

Jak zrobić sałatkę z fasolką szparagową?

  1. Fasolkę obierz i ugotuj (7–8 minut), przelej zimną wodą, osusz.
  2. Podziel na porcje, dodaj rukolę, orzechy i pestki granatu.
  3. Szalotkę drobno posiekaj, wymieszaj z octem i oliwą, polej sałatkę. Oprósz pieprzem, posyp parmezanem.

Pomysły na sałatkę:

Taką sałatkę przygotujesz też bez rukoli czy innej zieleniny. Wtedy łatwiej będzie przechować ją na drugi dzień i zabrać w lunchowym pudełku.

sałatka z fasolką szparagową

O błonniku przeczytasz w tym felietonie. Zostawiamy fragment:

Błonnik ma działanie prebiotyczne – pobudza rozwój prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Nasza mikrobiota jelitowa zmienia się z sezonu na sezon, z tygodnia na tydzień. Zależy od tego co i w jakiej ilości zjadamy. Jeśli dbamy o różnorodność na talerzu i dostarczamy warzyw, owoców, roślin strączkowych i zbóż, to dobre bakterie jelitowe dobrze reagują i rozmnażają się. To nie tylko ułatwia trawienie, ale zmniejsza stany zapalne w organizmie. Posiłki ubogie w błonnik albo jedzenie tylko wybranego rodzaju błonnika (czytaj: kilka łyżeczek suplementu zamiast świeżych produktów) mogą uszkodzić biotę bakteryjną i nici z jej ochronnych właściwości. Przedawkowanie błonnika raczej nam nie grozi, ale osoby, których dieta była dotąd uboga w błonnik powinny wprowadzać go stopniowo, bo zbyt dużo naraz może powodować bóle brzucha i wzdęcia.

W książce „Praktykulinarni. Szybko i zdrowo od śniadania do kolacji” znajdziesz 150 przepisów, które zostały podzielone na kategorie: śniadania, obiady i lunche, kolacje, słodkości, przekąski oraz dodatki. Przy przepisach jest wartość kaloryczna, są też podpowiedzi jak danie odmienić, co dodać, a co odjąć, żeby ułatwić sobie gotowanie albo dopasować danie do swoich potrzeb, wszak przepis to tylko inspiracja. Nie ma tu wyszukanych składników, produkty kupicie bez problemu w popularnych dyskontach. Gotujemy w duchu diety fleksitariańskiej (ta po raz kolejny znalazła się w czołówce najlepszych diet świata!). Są tu posiłki wegetariańskie, rybne i mięso z umiarem też. Desery są fit, ale nie tylko. Wszystko do zrobienia naprawdę szybko, bo kierujemy się tu zasadą, że ma być pysznie, zdrowo, łatwo i przyjemnie.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter