Wątróbka z jabłkami i suszonymi morelami. Przyznaję, że to jeden z moich ukochanych obiadów. Wiem, że wątróbka nie należy do ścisłej czołówki ulubionych dań, szczególnie ta z patelni. Ja też nie zawsze byłam jej zagorzałą wielbicielką. Pamiętam, że w dzieciństwie trochę nas do niej zmuszano („bo żelazo”), a to potrafi skutecznie zniechęcić. Dlatego przez wiele lat unikałam jej jak ognia. Dzisiaj, odkryta na nowo, wzbudza nasz zachwyt za każdym razem. W mojej wersji nie ma mąki, a szczypta soli jest dopiero na końcu, bo posolenie wątróbki przed smażeniem sprawia, że robi się twarda i gumowata. Jest za to dużo jabłek, tymianek albo oregano i suszone morele.
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 15 minut
Porcja: 355 kcal
Składniki:
Wątróbka kurza 500 g
Jabłka 600 g
Cebula 3 szt.
Morele suszone 50 g
Tymianek lub oregano 1 łyżeczka
Olej 2 łyżki
Masło 2 łyżeczki
Sól
Natka 2 łyżeczki posiekanej
Przygotowanie:
- Wątróbkę oczyść, opłucz i dokładnie osusz na papierowym ręczniku. Cebule pokrój w piórka, jabłka na ósemki. Morele pokrój na nieduże kawałki.
- Na patelni rozgrzej olej, usmaż wątróbkę (dosłownie 40 sekund z każdej strony) – przykryj patelnię, bo tłuszcz mocno strzela. Przełóż wątróbkę na talerz.
- Na patelnię (na ten sam tłuszcz) wrzuć cebulę, dodaj masło, smaż, często mieszając. Cebula powinna się zeszklić, nie zrumienić. Po 4 minutach dorzuć jabłka, smaż razem przez 3 minuty.
- Włóż wątróbki, wrzuć morele, posyp wszystko tymiankiem, wlej ¼ szkalnki wody i duś pod przykryciem przez 4-5 minut.
- Tuż przed podaniem posól i posyp natką.
Pomysły:
Wątróbka z jabłkami smakuje dobrze ze świeżym pieczywem albo purée z ziemniaków lub batatów. Warto podać do niej michę sałaty skropionej oliwą i sokiem z cytryny.
Polecam także
Zupa botwinkowa z jajkiem, botwinka
Zupa botwinkowa to obowiązkowy punkt programu latem. Dla mnie ważniejsza niż chłodnik, choć tak pięknie się nie prezentuje. Za to z jajkiem i porcją ziemniaków
Sos pieczarkowy – jak zrobić? Do makaronu, placków, kaszy i mięsa
Sos pieczarkowy to jeden z naszych ulubionych sosów i niezwykle wszechstronny. Pasuje do makaronu i kaszy, placków np. z cukinii, pieczonych mięs, gołąbków. Jest też
Skrzydełka BBQ
Skrzydełka BBQ. Soczyste aromatyczne skrzydełka są uzależniające. Nie tylko przez smak, ale i sposób, w jaki je zjadamy. Nie nadają się na eleganckie przyjęcie, ale