Kopytka z pomidorami to chyba moje ulubione danie z ziemniaczanymi kluseczkami w głównej roli. Tym bardziej, że sos robi się naprawdę szybko. Zamiast świeżych pomidorów możecie wykorzystać te w puszce albo kartonik pomidorowej passaty. Jeśli korzystacie z przecieru, dodajcie na patelnię pół szklanki wody. Kto woli stonowane smaki, może zrezygnować z chili, ale wierzcie mi, warto je dodać. Spróbujcie też kopytek z sosem bolońskim albo kopytek ziemniaczano-szpinakowych. Kto jest w pośpiechu, ten może zrobić marchewkowe leniwe.
6 porcji
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 40 minut
Porcja: 346 kcal
Składniki:
Kopytka:
Ziemniaki 800 g
Jajko duże 1 szt.
Mąka ziemniaczana 2 łyżki
Mąka (u mnie pszenna) ok. 200 g
Sól
Sos:
Czosnek 3 ząbki
Chili małe 1 szt.
Oliwa 2 łyżki
Pomidory średnie 6 szt.
Szpinak 200 g
Bazylia garść listków
Kapary 2 łyżki
Pieprz
Przygotowanie:
- Obrane ziemniaki ugotuj, odcedź, odparuj. Przepuść przez maszynkę albo rozgnieć tłuczkiem, wystudź. Dodaj jajko, mąkę ziemniaczaną i ok. 150 g mąki pszennej.
- Wymieszaj, przełóż na posypaną mąką stolnicę (2 łyżki). Zagnieć ciasto, w razie potrzeby dosyp mąki. Kulę ciasta podziel na 4 części.
- Z każdej uformuj wałek o grubości ok. 3 cm. Pokrój wałeczki na 2-3 cm kawałki. Wrzuć do gotującej się wody. Po 3 minutach (licząc od momentu kiedy kopytka wypłyną na powierzchnię) wyjmij je na płaski talerz łyżką cedzakową.
- Przygotuj sos. Posiekaj czosnek, chili pokrój na plasterki (możesz drobno posiekać). Pomidory pokrój w kostkę, osącz kapary.
- Na patelnię wlej oliwę, wrzuć czosnek i chili, smaż razem przez 2 minuty, uważając, żeby nie przyrumienić czosnku. Dodaj pomidory, bazylię i kapary, duś przez 10-15 minut. W razie potrzeby, jeśli sok odparuje, dolej trochę wody. Wrzuć listki szpinaku. Przypraw pieprzem.
- Kiedy szpinak zmięknie, do sosu włóż ugotowane kopytka, podgrzej razem przez chwilę i od razu podawaj.
Pomysły:
Kopytka z pomidorami możesz podać z parmezanem, mozzarellą albo fetą.
Polecamy także
Kurczak z warzywami i orzechami w stylu pad thai
Kurczak z warzywami to mój pad thai bez makaronu, czyli wersja, w której jedynym (i dość skromnym) źródłem węglowodanów są warzywa i orzechy. Wybierzcie oczywiście
Łosoś z brokułami w sosie kaparowym
Łosoś z brokułami w sosie kaparowym z dodatkiem jogurtu i pełnoziarnistego ryżu. To obiad szybki, sycący, pełen składników odżywczych, białka, wapnia, błonnika i kwasów Omega
Kurczak BBQ z sosem tzatziki
Kurczak BBQ to, jak dla mnie, jeden z najsmaczniejszych patentów na udka albo skrzydełka. Jeśli czas goni i nie zrobicie domowego sosu BBQ, użyjcie dobrego