Karp zapiekany z grzybami to pomysł na świąteczną rybę, z którego korzystam częściej niż z innych. Niewątpliwą zaletą jest to, że karpia i grzyby można przygotować wcześniej, przełożyć do formy i zapiec, kiedy przyjdzie odpowiedni moment. Piekarnik załatwi sprawę bez naszego udziału. Stanie w kuchni w chmurze mąki i nad gorącą patelnią tuż przed wigilijną kolacją to nie jest opcja, którą lubię. Choć klasyczna wersja karpia – panierowana i smażona, nie da się ukryć, jest bardzo smaczna. Jednak zbyt rzadko spotykamy się w świątecznym nastroju i większym gronie, żeby spędzać czas z dala od stołu. Porcje są dość duże i biorąc pod uwagę, że podczas kolacji serwujemy wiele innych dań, możemy przyjąć, że taka ilość wystarczy dla 6-8 osób. Sprawdźcie też przepis na karpia pieczonego w kapuście.
4 porcje
Przygotowanie: 20 minut
Gotowanie: 25 minut
Porcja: 387 kcal
Składniki:
4 dzwonka lub filety z karpia (ok. 650 g)
Sok z cytryny 2-3 łyżki
Kurki lub inne leśne grzyby (mrożone) 500 – 600 g
Cebula duża 2 szt.
Masło 1 łyżka
Oliwa 2 łyżki
Śmietana 12 proc. 150 – 200 ml
Sól i pieprz
Natka pietruszki posiekana 2 łyżki
Przygotowanie:
- Kawałki ryby umyj, osusz, skrop sokiem z cytryny, posól.
- Cebulę pokrój w kostkę. Na dużej patelni rozgrzej łyżkę oliwy, zeszklij cebulę, dodaj grzyby (nie trzeba ich wcześniej rozmrażać). Smaż przez 5-6 minut, żeby odparować wodę z grzybów. Dodaj masło, podgrzewaj jeszcze przez minutę. Zdejmij z palnika, wymieszaj ze śmietaną. Przypraw solą i pieprzem.
- Rybę oprósz pieprzem i podsmaż na pozostałej oliwie, na mocno rozgrzanej patelni – jeśli smażysz filety, najpierw ułóż je skórką do dołu. Smaż dosłownie po 1- 1,5 minuty z każdej strony. Karp upiecze się w sosie, więc nie musi być dogotowany w środku.
- Przełóż filety do żaroodpornego naczynia, na wierzch wyłóż grzyby ze śmietaną, wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 12-15 minut. Przed podaniem posyp natką pietruszki.
Pomysły:
Karp zapiekany z grzybami będzie też smaczny z dodatkiem tymianku. Zamiast kurek czy podgrzybków, możesz wykorzystać pieczarki. Najładniej będą prezentować się małe w całości lub przecięte na pół.






Polecam także
Ajwar – bałkańska pasta warzywna
Ajwar, gęsty aromatyczny sos rodem z bałkańskiej kuchni. Tradycyjnie przyrządzany z pieczonej papryki i bakłażanów. Do smaku dodaje się ocet, czosnek oraz, jak ktoś lubi,
Kluski z batatów i twarogu, leniwe z batatami, kopytka z batatów i twarogu
Kluski, kopytka, leniwe. Niektórzy stosują nazwy wymiennie, u nas w domu kopytka zawsze były z samych ziemniaków i podawało się je w wersji wytrawnej z
Pstrągi pieczone z suszonymi pomidorami
Pstrągi pieczone z suszonymi pomidorami i warzywami. Obiad z piekarnika. Takie lubię najbardziej, bo właściwie same się robią. A cytrynowo-czosnkowe pstrągi są delikatne, lekkie i