Indyk curry z warzywami na parze to danie zdrowe, aromatyczne, z minimalną ilością tłuszczu. Bez smażenia, duszenia, a nawet mieszania i pilnowania, bo przygotowane w parowarze Intellisteam Morphy Richards.
Po raz pierwszy korzystałam z urządzenia, w którym mogę, w tym samym czasie, ugotować mięso czy rybę, warzywa, a jeśli zechcę, to i ryż albo kaszę. Wszystko oddzielnie. Wystarczy napełnić zbiornik na wodę, umieścić produkty w pojemnikach i ustawić czas gotowania.
Czas gotowania jest oczywiście inny dla mięs i warzyw, więc tu pojawiły się moje wątpliwości. Jak sprawić, żeby nie przegotować brokułów, zanim ugotuje się indyk? I jak te czasy ustawić, żeby warzywa zachowały jędrność i piękny kolor, a mięso nie było surowe? I wreszcie – czy mam stać, sprawdzać i zaglądać, czy to już i w odpowiedniej chwili wyjąć warzywa? Takie dylematy ma ktoś, kto codziennie korzysta z tradycyjnych metod gotowania i pieczenia zastępując parowar np. pieczeniem w papilotach albo w rękawie, a brokuły przygotowuje w garnku do gotowania na parze albo durszlaku ustawionym nad garnkiem z gotującą się wodą (to rozwiązanie dla osób, które nie mają specjalnych naczyń).
Jednak twórcy Intellisteam znaleźli rozwiązania moich problemów.
Okazuje się, że parowar ma wstępnie zaprogramowane czasy gotowania dla różnych grup żywności i wystarczy go po prostu wybrać na wyświetlaczu LCD. Do wyboru: warzywa liściaste i strączkowe, sosy, ryż, jajka, warzywa korzeniowe, drób, ryby. Te czasy można zmienić w zależności od potrzeb i preferencji. W dołączonej do parowaru instrukcji mamy podane dokładne wskazówki.
Możemy zrobić różne ustawienia dla poszczególnych komór parowaru, więc znika problem przegotowania lub niedogotowania posiłku. Wybieramy inny czas gotowania indyka, a inny warzyw.
Co najważniejsze – wszystkie części dania są gotowe w tym samym czasie, bo minutnik odlicza od najdłuższego czasu gotowania, w moim przypadku – od mięsa.
Intellisteam ma też funkcję utrzymania ciepła, więc zjadamy, kiedy chcemy.
I oczywiście przestaje istnieć dylemat, czy stać i pilnować, i doglądać. Można zająć się czymś innym np. czytaniem.


Podczas gotowania smaki nie przenikają się i to jest wielka zaleta tego parowaru. W parowarach pionowych, gdzie kolejne naczynia ustawione są jeden nad drugim, może się to zdarzać. Trzeba pamiętać, że pojemniki nagrzewają się podczas gotowania i ostrożnie zdejmować pokrywy przed wyjęciem posiłku. Poszczególne części parowaru (np. tacki do gotowania, pojemniki, małe naczynia) można myć w zmywarce.
W parowarze przygotujecie mięsa, owoce morza, warzywa, makarony, potrawy z roślin strączkowych, a nawet desery. Posiłki gotowane na parze zachowują więcej witamin i minerałów, warzywa pozostają jędrne, a mięsa soczyste. Do gotowania nie trzeba używać tłuszczu. Pamiętajmy jednak, że nie możemy wyeliminować tłuszczu z diety, bo jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Do przygotowania indyka curry z warzywami wykorzystałam małe naczynia na mięso i całą komorę na warzywa. Mięso albo rybę można też położyć bezpośrednio w dużym pojemniku na kawałku folii aluminiowej.


Przepis na indyka curry z warzywami
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 25 minut
Porcja: 217 kcal
Indyk curry z warzywami na parze – składniki:
Filet z indyka 400 g
Imbir kawałek 5 cm
Czosnek 2 ząbki
Szalotka 1 szt.
Jogurt naturalny 3 proc. tłuszczu 250 g
Curry w proszku 1 czubata łyżka
Kmin rzymski mielony 1/3 łyżeczki
Papryka ostra w proszku 1/3 łyżeczki
Olej 1 łyżka
Brokuł 400 g
Groszek cukrowy (albo fasolka szparagowa) 200 g
Groszek zielony 100 g
Do podania: pestki dyni, sezam, świeże zioła (szczypior, kolendra)
Indyk curry z warzywami na parze – jak zrobić?
- Mięso opłucz, osusz i pokrój na kawałki równej wielkości (w kostkę ok. 2,5 cm). Włóż do miski, dodaj jogurt, drobno posiekaną szalotkę, przeciśnięty przez praskę czosnek i starty na tarce imbir. Wsyp przyprawy. Dokładnie wymieszaj i odstaw na kilka minut.
- W tym czasie umyj warzywa, brokuł podziel na różyczki.
- Mięso razem z marynatą przełóż do małych naczyń i ustaw w przednim pojemniku, warzywa wrzuć bezpośrednio do drugiego.
- Ustaw czas gotowania dla drobiu (28 minut) i wyreguluj na 23 minuty. Dla drugiego pojemnika ustaw czas gotowania dla warzyw liściastych i strączkowych (16 minut). Włącz przycisk start.
- Kiedy danie będzie gotowe, ostrożnie wyjmij z parowaru warzywa i mięso. Podziel na porcje.
- Curry podawaj z pestkami dyni, sezamem i posiekanymi ziołami.
Indyk curry z warzywami na parze – pomysły:
Takiego indyka możecie też zrobić bez parowaru. Zamarynowane mięso z dodatkami przełóżcie do garnka, dodajcie pół szklanki wody i duście pod przykryciem, na wolnym ogniu, aż mięso zmięknie, ok. 30-35 minut. Sprawdzajcie co jakiś czas, czy mięso jest gotowe i czy nie przywiera. W razie potrzeby uzupełnijcie wodę. Warzywa ugotujcie na parze. Indyk curry będzie smaczny z ryżem albo szybkimi plackami z patelni. Dodatek węglowodanów podniesie wartość kaloryczną dania.
We współpracy reklamowej z Morphy Richards.
Polecamy także
Curry wegetariańskie na 4 sposoby
Curry wegetariańskie to pełen warzyw posiłek, który rozgrzeje, odżywi i poprawi humor. Curry uszczęśliwia i pobudza. To dzięki zawartości wyjątkowych składników – imbiru, chili, czosnku.
Krem z dyni z mlekiem kokosowym i pastą curry
Krem z dyni z mlekiem kokosowym i pastą curry powstał w wyniku sąsiedzkiej współpracy. Dostałam kawałek pięknej dyni od najbliższych sąsiadów. Dyni wyjątkowej, bo w
Omlet z szynką i groszkiem
Omlet z szynką to naprawdę pożywne śniadanie. I to z dużą porcją warzyw. Mój omlet jest najprostszy z możliwych – tylko jajka i trochę mleka.