Dieta na myślenie, dieta dla mózgu dieata na mozg 1024x683

Dieta na myślenie, dieta dla mózgu

Dieta na myślenie. Koncentracja, lepsza pamięć, zdolność uczenia się i przyswajania nowych informacji, czujność, dobry nastrój, a nawet zapobieganie chorobom neurodegradacyjnym. Aż tyle zależy od odpowiedniej diety.

Dieta na myślenie to kolejny tekst dla miesięcznika „Moje Gotowanie: (wydanie 04/19), poniżej zostawiam pełny tekst. O diecie dobrej dla mózgu także w wersji filmowej.

Mózg stanowi zaledwie 2 procent masy ciała, ale zużywa blisko 25 procent tlenu i 20 procent dostarczanej z jedzeniem energii. Żywi się glukozą spalaną w obecności tlenu, co wcale nie oznacza, że dobrze robią mu pączki i cukierki. Te, dla przypomnienia, powodują gwałtowny skok cukru, a potem równie szybki jego spadek. W odpowiedzi na nadmiar glukozy, trzustka wytworzy duże ilości insuliny.

Dlatego postawmy na węglowodany złożone, które powoli, stopniowo będą uwalniać energię i odżywiać mózg i ciało. Pamiętajmy o 5-6 posiłkach dziennie, zbyt długie przerwy w jedzeniu prowadzą do osłabienia koncentracji i zdolności do podejmowania decyzji. Nie objadajmy się, bo na nadmiar jedzenia mózg reaguje ospałością, rozleniwieniem, a nawet zaburzeniami pamięci.

Nie zapominajmy o śniadaniu i postawmy na urozmaiconą dietę, w której znajdą się dobre tłuszcze, białko, wspomniane węglowodany, warzywa, owoce, orzechy i nasiona.

Spacerujmy, biegajmy, trenujmy. Mózg kocha aktywność fizyczną. Po wysiłku łatwiej przyswajamy wiedzę. Sport poprawia humor i walczy ze stresem, a szereg badań dowodzi, że ćwiczenia sprzyjają tworzeniu się nowych komórek nerwowych.

60%

mózgu zbudowane jest z tłuszczu. Dlatego w diecie powinny znaleźć się tłuste ryby (łosoś, pstrąg, sardynki, śledź) ze względu na zawartość kwasów Omega-3 kluczowych do budowy komórek nerwowych. Kwasy te mogą spowalniać osłabienie mózgu związane z wiekiem i dobrze wpływają na pamięć i  nastrój. Mózg lubi kawę, zieloną herbatę i gorzką czekoladę, które są bogate w kofeinę i antyoksydanty. Picie kawy i zielonej herbaty może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka choroby Parkinsona i Alzheimer’a. Do deserów, smoothie i sałatek wrzucajmy borówki pełne antocyjanów wykazujących właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.

i co jeszcze ….

Podjadajmy pestki dyni, w których znajdują się m.in. magnez (wpływa na uczenie się i pamięć) i cynk (ważny dla przewodzenia nerwowego) oraz orzechy pełne zdrowych tłuszczów i witamin. Mózg lubi witaminy z grupy B. Cholina (B4) wspomaga pamięć i funkcje poznawcze. Dlatego jedzmy rośliny strączkowe i jajka. Nie bójmy się cholesterolu – w odpowiedniej ilości jest niezbędny do przewodzenia impulsów nerwowych i budowy hormonów. Sięgnijmy po brokuły pełne witaminy K, owoce bogate w witaminę C (kiwi, truskawki, cytrusy) i kurkumę, która pobudza wydzielanie dopaminy i serotoniny zwanych „hormonami szczęścia”. Unikajmy natomiast tego, co działa prozapalnie: słodzonych napojów, rafinowanego cukru, tłuszczów trans, wysoko przetworzonego jedzenia, nadmiaru alkoholu i ryb zawierających rtęć (długożyjące, drapieżne ryby m.in. miecznik i rekin).

Dieta na myślenie

Ten felieton zilustrowaliśmy przepisami na sałatkę z pieczonym łososiem i makaronem sojowym, ryż smażony z warzywami, krem z soczewicy z batatami oraz fit tiramisu z granoli.

Krem z soczewicy i batatów

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

Inwestycja w mocne kości
trening i zdrowie...

Osteoporoza

Osteoporoza. Szacuje się, że choruje na nią ok. 2 mln Polaków. Zmniejszenie gęstości kości, ubytek masy kostnej i większa podatność na złamania w dużo większym

Czytaj więcej »
Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter