Dieta na myślenie. Koncentracja, lepsza pamięć, zdolność uczenia się i przyswajania nowych informacji, czujność, dobry nastrój, a nawet zapobieganie chorobom neurodegradacyjnym. Aż tyle zależy od odpowiedniej diety.
Dieta na myślenie to kolejny tekst dla miesięcznika „Moje Gotowanie: (wydanie 04/19), poniżej zostawiam pełny tekst. O diecie dobrej dla mózgu także w wersji filmowej.
Mózg stanowi zaledwie 2 procent masy ciała, ale zużywa blisko 25 procent tlenu i 20 procent dostarczanej z jedzeniem energii. Żywi się glukozą spalaną w obecności tlenu, co wcale nie oznacza, że dobrze robią mu pączki i cukierki. Te, dla przypomnienia, powodują gwałtowny skok cukru, a potem równie szybki jego spadek. W odpowiedzi na nadmiar glukozy, trzustka wytworzy duże ilości insuliny.
Dlatego postawmy na węglowodany złożone, które powoli, stopniowo będą uwalniać energię i odżywiać mózg i ciało. Pamiętajmy o 5-6 posiłkach dziennie, zbyt długie przerwy w jedzeniu prowadzą do osłabienia koncentracji i zdolności do podejmowania decyzji. Nie objadajmy się, bo na nadmiar jedzenia mózg reaguje ospałością, rozleniwieniem, a nawet zaburzeniami pamięci.
Nie zapominajmy o śniadaniu i postawmy na urozmaiconą dietę, w której znajdą się dobre tłuszcze, białko, wspomniane węglowodany, warzywa, owoce, orzechy i nasiona.
Spacerujmy, biegajmy, trenujmy. Mózg kocha aktywność fizyczną. Po wysiłku łatwiej przyswajamy wiedzę. Sport poprawia humor i walczy ze stresem, a szereg badań dowodzi, że ćwiczenia sprzyjają tworzeniu się nowych komórek nerwowych.
60%
mózgu zbudowane jest z tłuszczu. Dlatego w diecie powinny znaleźć się tłuste ryby (łosoś, pstrąg, sardynki, śledź) ze względu na zawartość kwasów Omega-3 kluczowych do budowy komórek nerwowych. Kwasy te mogą spowalniać osłabienie mózgu związane z wiekiem i dobrze wpływają na pamięć i nastrój. Mózg lubi kawę, zieloną herbatę i gorzką czekoladę, które są bogate w kofeinę i antyoksydanty. Picie kawy i zielonej herbaty może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka choroby Parkinsona i Alzheimer’a. Do deserów, smoothie i sałatek wrzucajmy borówki pełne antocyjanów wykazujących właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.
i co jeszcze ….
Podjadajmy pestki dyni, w których znajdują się m.in. magnez (wpływa na uczenie się i pamięć) i cynk (ważny dla przewodzenia nerwowego) oraz orzechy pełne zdrowych tłuszczów i witamin. Mózg lubi witaminy z grupy B. Cholina (B4) wspomaga pamięć i funkcje poznawcze. Dlatego jedzmy rośliny strączkowe i jajka. Nie bójmy się cholesterolu – w odpowiedniej ilości jest niezbędny do przewodzenia impulsów nerwowych i budowy hormonów. Sięgnijmy po brokuły pełne witaminy K, owoce bogate w witaminę C (kiwi, truskawki, cytrusy) i kurkumę, która pobudza wydzielanie dopaminy i serotoniny zwanych „hormonami szczęścia”. Unikajmy natomiast tego, co działa prozapalnie: słodzonych napojów, rafinowanego cukru, tłuszczów trans, wysoko przetworzonego jedzenia, nadmiaru alkoholu i ryb zawierających rtęć (długożyjące, drapieżne ryby m.in. miecznik i rekin).
Dieta na myślenie
Ten felieton zilustrowaliśmy przepisami na sałatkę z pieczonym łososiem i makaronem sojowym, ryż smażony z warzywami, krem z soczewicy z batatami oraz fit tiramisu z granoli.
Polecam także
Krewetki z warzywami i ryżem, krewetki z patelni
Krewetki z warzywami to ekspresowy obiad dla miłośników owoców morza. Oprócz papryki, fasolki i pomidorków koktajlowych, możecie dodać cukinię. Kto lubi krewetki powinien spróbować smażonych
Krem z dyni z soczewicą, curry i jabłkiem, zupa dyniowa z mlekiem kokosowym
Zupa krem z dyni i soczewicy z dodatkiem pasty curry to danie rozgrzewające, sycące, pożywne i proste do zrobienia. Jest w niej mnóstwo składników wspierających
Sałatka z fasoli, kukurydzy i cieciorki
Sałatka z fasoli, kukurydzy i cieciorki. Wegańskie śniadanie w meksykańskim stylu napakowane składnikami odżywczymi, szybkie do zrobienia i w sam raz do zabrania na drugie