Temari sushi, tym razem w zimowym, świątecznym wydaniu.
To okrągłe sushi jest zabawne, pyszne i łatwe do zrobienia. Pod filmem znajdziesz dokładną listę składników i sposób przygotowania. Do świątecznego temari potrzebne będą: wędzony łosoś albo pstrąg, ogórek, kawałek marchewki, tykwa, czarny sezam, kilka kulek żurawiny. W środku temari „bałwanków” jest pasta z tuńczyka i pora. Takie nadzienie możesz przyrządzić także z innych ryb np. sardynek. A tutaj znajdziesz więcej pomysłów na temari sushi.
Podstawą sushi zawsze jest dobrze ugotowany i przyprawiony ryż. Żeby zrobić 21 sztuk temari (albo więcej mniejszych kulek) potrzeba 500 g ryżu, a do zalewy 12 łyżek octu ryżowego i 6 łyżeczek cukru lub innego słodzidła. Oczywiście proporcje octu i cukru, możecie modyfikować, żeby trafić w swój smak. Jak idealnie ugotować ryż przeczytasz TUTAJ.
Jak formować temari sushi?
Do tego przyda się folia spożywcza, dzięki której udaje się formować kulki, a wybrane dodatki bedą dobrze trzymały się ryżu. Zazwyczaj rozkładaliśmy kawałek folii na desce i układaliśmy kawałki ryby, warzyw czy tofu. Tym razem wykorzystaliśmy niewielką miseczkę. Jej środek wyłożyliśmy kawałkiem folii i układaliśmy składniki. Potem wystarczy zebrać brzegi folii i ciasno zawinąć.
Czy można uniknąć folii spożywczej? Można uformować ryż na kształt kulki (wilgotnymi dłońmi) i układać pozostałe składniki na wierzchu. Jest to bardziej pracochłonne i trudniejsze, ale jak najbardziej do zrobienia.
Z czym podać temari sushi?
Temari podajemy z takimi samymi dodatkami jak klasyczne sushi. Potrzebny będzie sos sojowy, imbir, a dla chętnych pasta wasabi.
Świąteczne temari – jak zrobić?
Nasze świąteczne sushi to trzy rodzaje temari. Różnią się smakiem i dekoracją. Zrobiliśmy „bałwanki” nadziewane pastą z tuńczyka (do dekoracji potrzebujesz kawałka marchewki i czarnego sezamu), „choinki” – kulki ryżu owinięte paskami ogórka i tykwą (do dekoracji przyda się świeża żurawina albo pestki granatu) oraz „renifery” – ryż owinięty plastrami wędzonego łososia i udekorowany precelkami, żurawiną oraz czarnym sezamem. Jak to zwykle, w temacie temari sushi, wszystko zależy od twojej wyobraźni, a nasze propozycje to tylko inspiracja.
21 sztuk po 125 kcal
Po 7 sztuk z każdego rodzaju
Przygotowanie: 50 minut
Ryż do temari sushi:
Ryż do sushi 500 g
Ocet ryżowy 12 łyżek
Cukier trzcinowy 6 łyżeczek
Ryż przygotuj według TEGO przepisu. Sprawdź wcześniej, czy odpowiada ci smak zalewy. W razie potrzeby dodaj więcej słodzidła lub octu.
Dodatki do temari sushi:
Temari sushi bałwanki:
Czarny sezam 1 łyżeczka
Marchewka mała 1 szt.
Tuńczyk w sosie własnym 50 g (ok. 1/3 puszki)
Majonez lekki 1 łyżka
Sos sriracha kilka kropli
Por bardzo drobno posiekany 1 łyżeczka
Pieprz
- Tuńczyka dokładnie rozdrobnij widelcem, wymieszaj z porem, majonezem i sosem sriracha, przypraw pieprzem.
- Miseczkę wyłóż folią spożywczą, nałóż dwie łyżeczki ugotowanego ryżu, dociśnij. Na ryżu połóż łyżeczkę pasty rybnej, przykryj porcją ryżu (1,5-2 łyżeczki). Zbierz brzegi folii, zakręć, formując kulkę.
- Po odwinięciu z folii, udekoruj sezamem (oczy i usta) i kawałkiem marchewki (nos).
Temari sushi choinki:
Ogórek długi 1 szt.
Tykwa marynowana Kanpyo House of Asia 85 g
Żurawina 3-4 kulki
- Ogórka dokładnie umyj i razem ze skórką potnij na bardzo cienkie plasterki, używając obieraczki do warzyw. Tykwę dokładnie osącz z zalewy.
- Miseczkę wyłóż folią, poniżej środka folii ułóż dwa kawałki tykwy (będzie pniem choinki), a nad nią po kilka pasków ogórka. Dodaj trzy czubate łyżeczki ugotowanego ryżu. Zbierz brzegi folii, dokładnie zakręć. Po odwinięciu z folii, udekoruj plasterkiem żurawiny.
Takie temari też możesz nadziać pastą z tuńczyka.
Temari sushi renifery:
Wędzony łosoś 200 g
Precle kilka sztuk
Żurawina 4 kulki
Czarny sezam
- Na folii ułóż po plasterku łososia (albo kilka kawałków, tak żeby zachodziły na siebie), dodaj trzy solidne łyżeczki ryżu. Uformuj kulkę, zwijając folię.
- Udekoruj, robiąc rogi z połamanych precli (warto mieć ich pod ręką więcej, łamanie wcale nie jest takie proste), oczy z czarnego sezamu i nos z połówki żurawiny.
We współpracy reklamowej z House of Asia
Polecamy także
Kurczak katsu z ryżem, filet z kurczaka w panierce panko
Filet z kurczaka panierowany w panko i usmażony, podany z ryżem (takim jak do sushi), warzywami i aromatycznym sosem tonkatsu pachnącym anyżem, cynamonem, goździkami i
Zupa miso z łososiem
Zupa miso z łososiem to szybka, rozgrzewająca zupa w japońskim stylu. Zamiast tradycyjnego pszennego udonu podałam miso z wysokobiałkowym makaronem z czarnej fasoli. Pastę miso
Pizza na 4 sposoby
Pizza na 4 sposoby to cztery kolory ciasta i cztery grupy składników. Pierwsza z nich to pizza hawajska na klasycznym spodzie, z szynką i ananasem.