Śledzie w sosie ziołowym

Śledzie w sosie ziołowym salsa verde

Śledzie w sosie ziołowym salsa verde są niezwykle aromatyczne i mocno wytrawne. Do sosu dodaliśmy konserwowe ogórki, ale możesz je pominąć. Ważne są zioła – im więcej, tym lepiej.

U nas natka, mięta i bazylia – proporcje stwórz własne. Oprócz czosnku, dodaj niewielką cebulkę. Salsa verde sprawdzi się też jako dodatek do gotowanych na twardo jajek i pieczonych mięs. Kto woli śledzie ze słodkim akcentem, ten sięga po przepis na filety z marchewką.

 

8 porcji

Przygotowanie: 20 minut plus marynowanie 4-5 godzin

Porcja: 235 kcal

Śledzie w sosie ziołowym salsa verde – składniki:

Filety śledziowe 600 g

Czosnek 2-3 ząbki

Ogórki konserwowe 1-2 szt. (opcjonalnie)

Kapary 2-3 łyżki

Natka pietruszki 6-8 łyżek posiekanej

Mięta 3 łyżki posiekanej

Bazylia 4 łyżki posiekanej

Oliwa 6 łyżek

Ocet z białego wina do smaku

Pieprz

Śledzie w sosie ziołowym salsa verde – jak zrobić?

  1. Śledzie opłucz z zalewy. Jeśli wykorzystujesz te na tackach (filety a’la matjas) nie ma potrzeby moczenia ich w mleku. Pokrój na kawałki, przełóż do ceramicznego lub szklanego naczynia.
  2. Wszystkie składniki zielonego sosu włóż do malaksera i zmiksuj na gładką masę. Przypraw pieprzem i odrobiną octu z białego wina.
  3. Sos wymieszaj ze śledziami, przykryj, wstaw do lodówki na co najmniej 4-5 godzin, najlepiej na całą noc.

Śledzie w sosie ziołowym salsa verde – pomysły:

Śledzie w sosie ziołowym najlepiej smakują z razowym chlebem.

TUTAJ znajdziesz więcej pomysłów na śledzie.

 

Śledzie w sosie ziołowym

Ryby są zdrowe i ważne w diecie. Światowa Organizacja Zdrowia i Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zalecają sięgać po ryby 1-2 razy w tygodniu. Czy rzeczywiście warto, skoro ryby to dioksyny, rtęć i całe mnóstwo innych zanieczyszczeń?

O zanieczyszczeniach i o tym ile i jakich ryb zjadać za chwilę. Na początku o tym, po co nam ryby w diecie. Mięso ryb to źródło wartościowego, łatwo przyswajalnego białka, witaminy D, minerałów (wapnia, jodu, selenu, cynku, fluoru, fosforu, magnezu) i nienasyconych kwasów tłuszczowych. To właśnie one są ważne w profilaktyce chorób układu krążenia. Dla przypomnienia, mamy trzy grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT): wielonienasycone Omega-3 i Omega-6 oraz jednonienasycone Omega-9, które mogą być syntetyzowane w organizmie przy odpowiedniej podaży Omega-3 i Omega-6. Te jednak trzeba dostarczyć wraz z pożywieniem. O Omega-6 martwić się nie musimy, bo znajdują się w olejach roślinnych i raczej grozi nam ich nadmiar niż niedobór.

Więcej dowiesz się w artykule „Czy warto jeść ryby? Czy ryby są zdrowe?”.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

dieta na PMS
trening i zdrowie...

Dieta na PMS

Dieta na PMS. Warto przeczytać więcej w artykule: Dieta w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego Większość kobiet zmaga się z objawami napięcia przedmiesiączkowego. Ból głowy, uczucie

Czytaj więcej »
Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter