Łosoś w galarecie, czyli lekkie i pełne wartości odżywczych danie, nie tylko na świąteczny stół.
Nie jest to klasyczna galareta z ryby gotowana na łbach, ale ryba w galarecie na bazie warzywnego bulionu. Pamiętam dobrze z dzieciństwa szykowanie galarety z karpia i wyjmowanie ości do 2 w nocy. To było zadanie, które angażowało wszystkich domowników. Moja wersja jest zdecydowanie prostsza i zasmakuje dzieciom (z karpiem bywa różnie). Do galarety dodaję paski blanszowanej marchwi i zielony groszek dla koloru oraz jajko dla smaku, ale możecie udekorować rybę marynowanymi pieczarkami, korniszonami, kukurydzą. Sprawdźcie też przepis na roladki z szynki w galarecie.
8 porcji
Przygotowanie: 15 minut plus tężenie 4-5 godzin
Gotowanie: 2 godziny
Porcja: 224 kcal
Łosoś w galarecie – składniki:
Marchew średnia 3 szt.
Pietruszka duża 1 szt.
Por 1 szt.
Kawałek selera
Liść laurowy 2 szt.
Ziele angielskie 2-3 szt.
Filet z łososia 800 g
Jajko M 4 szt.
Zielony groszek (mrożony) 300 g
Żelatyna 6-7 łyżeczek
Cytryna ½ szt.
Chrzan 4 łyżeczki
Gęsty jogurt lub serek kremowy kanapkowy 100 g
Świeżo mielony pieprz
Sól
Ocet z białego wina lub ryżowy 1-2 łyżki
Łosoś w galarecie – jak zrobić?
- Warzywa obierz. Do garnka wlej 3 litry zimnej wody, wrzuć 2 marchewki, pietruszkę, seler, por, ziele angielskie i liść laurowy. Dodaj płaską łyżkę soli. Gotuj przez 2 godziny, pod częściowym przykryciem. Nie uzupełniaj wody w trakcie gotowania, chyba że znacząco odparuje. Po ugotowaniu powinno zostać ok. 2 litrów bulionu.
- Z łososia usuń skórę i ewentualne ości. Pokrój na porcje. Groszek zalej ciepłą wodą i odstaw na 4-5 minut, odcedź. Jajka ugotuj, obierz. Ostatnią marchewkę potnij obieraczką na cienkie długie paski.
- Z wywaru wyjmij ugotowane warzywa (wykorzystasz je do sałatki jarzynowej), wrzuć paski marchewki i blanszuj przez 3 minuty. Przełóż do kokilek, a do bulionu włóż kawałki ryby. Gotuj na wolnym ogniu przez 6-10 minut, zależnie od wielkości kawałków.
- W tym czasie do kokilek z marchewką dodaj groszek i połówkę jajka. Dołóż po kawałku ryby.
- Do bulionu wsyp żelatynę, wymieszaj, przypraw octem. Odstaw na kilka minut do przestudzenia, potem przelej do kokilek. Wystudź, wstaw do lodówki na kilka godzin.
- Galaretę podawaj z kremem chrzanowym – chrzan wymieszaj z jogurtem albo kremowym serkiem, pieprzem i łyżką soku z cytryny.
Pomysły:
Zamiast łososia wykorzystaj polędwiczki z dorsza albo filet z innej ryby, którą lubisz.
2 odpowiedzi
Witam, pięknie to wygląda. Jakiej wielkości i głębokości są półmiski? Chciałabym podać łososia w podobny sposób.
pozdrawiam Sylwia Urbanek
dobry wieczór, bardzo dziękujemy! naczynia ze zdjęcia mają wymiary 12×12 cm i głębokość 4,5 cm. Uściski, Beata
Polecam także
Schab duszony z cebulą, bez mąki
Schab duszony to najprostszy pomysł na wieprzowe mięso. Właściwie robi się sam i nie wymaga tłuczenia, panierowania, pilnowania. Taki schab podaję z ziemniakami, makaronem, ryżem
Gazpacho z arbuzem, hiszpański chłodnik warzywny
Orzeźwiające gazpacho, tym razem z dodatkiem arbuza. Andaluzyjski chłodnik, lekki, aromatyczny, pełen witamin. Kwintesencja lata. Poza tym najprostszy do zrobienia. Wystarczą pomidory, ogórki, papryka, czosnek,
Tofu à la schabowy z duszoną kapustą, wegański schabowy
Szybki roślinny obiad z panierowanym tofu, które udaje kotlet schabowy albo sznycel z kurczaka. Do tego duszona młoda kapusta i pieczone bataty (możecie zamienić je