Jak cieszyć się świętami

Jak cieszyć się świętami i nie przytyć

Jak cieszyć się świętami i nie przytyć? Zaraz po świętach, i tak jest co roku, gazety i internetowe portale prezentują dziesiątki dobrych rad pod hasłem „jak schudnąć po świętach”. I to ekspresowo, bo za rogiem Sylwester i karnawał, więc trzeba być w formie.

Jak cieszyć się świętami i nie przytyć, kolejny felieton dla miesięcznika „Moje Gotowanie” (wydanie 12/2018). Tekst zostawiam, a poprzednie artykuły znajdziecie w sekcji trening.

A gdyby tak cieszyć się świętami, cudowną atmosferą, smakiem tradycyjnych potraw i nie martwić się o to, co pokaże waga albo centymetr kilka dni później. To proste i nie wymaga żadnych przygotowań. Wystarczy się ruszyć. I nie mam na myśli poszukiwania czynnej w dni wolne siłowni (chyba że naprawdę macie ochotę), ale codzienną aktywność. To zresztą jest klucz do utrzymania szczupłej sylwetki przez cały rok.

Krótkie przypomnienie – na całkowity wydatek energetyczny w ciągu dnia składa się podstawowa przemiana materii (tylu kilokalorii potrzebujemy, żeby funkcjonował mózg, układ mięśniowy i całe ciało), termogeniczny efekt jedzenia (to kilokalorie niezbędne do trawienia), energia na trening i energia na codzienną aktywność, taką której przeważnie nie planujemy – gotowanie, sprzątanie, zakupy, zabawa z dzieckiem, chodzenie (zamiast siedzenia) podczas rozmowy przez telefon, wejście po schodach.

To wszystko sprawia, że możesz „spalić” kilkaset kilokalorii więcej w ciągu dnia, niż wtedy, gdy siedzisz na kanapie, przed komputerem, czy przy świątecznym stole.

2000 kcal

dziennie – nawet taka może być różnica między osobami o tej samej wadze na wydatki energetyczne związane z codzienną aktywnością (z ang. NEAT – non-exercise activity thermogenesis). Oczywiście wpływ na to ma też genetyka i środowisko, ale styl życia i rodzaj wykonywanej pracy odgrywają największą rolę. Ktoś o wadze 65 kg  „spali” w ciągu godziny 102 kcal pracując przy biurku na siedząco, ale gdy wstanie, potrzebuje już 174 kcal.

Rachunek jest prosty: 4 godziny dziennie na stojąco przy komputerze to 288 dodatkowych kilokalorii „na minusie”.

Ciocia „dobra rada”

I jak to wszystko ma się do świąt? Postarajcie się nie spędzić przy stole całego dnia, wstawajcie jak najczęściej, żeby coś przynieść, odnieść, zaparzyć herbatę. Rozmawiajcie na stojąco, koniecznie wyjdźcie na rodzinny spacer.

A co do jedzenia – korzystajcie, delektujcie się, próbujcie wszystkiego powoli, ale zrezygnujcie z dodatkowej kromki chleba do pieczeni czy śledzia i oczywiście nie zapominajcie o warzywach. Do świątecznego obiadu podajcie surówkę z cykorii czy gotowane na parze brokuły, bo kapusta w bigosie to za mało.

Pokrójcie ciasto na mniejsze kawałki, bo zanim sięgniecie po następny, do mózgu dotrze sygnał, że wystarczy, a jak już nałożycie wielką porcję, to pewnie za wszelką cenę postaracie się zjeść do ostatniego okruszka. Jak nakrywacie do stołu, wykorzystajcie mniejsze talerze – ten stary patent zawsze działa –  dzięki temu łatwiej będzie kontrolować ilość jedzenia.

Jak cieszyć się świętami i nie przytyć

Ten tekst zilustrowaliśmy przepisami na wegański bigos ciecierzycą, rybę po grecku w wersji super fit i sałatkę z pieczenią.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Ryba słodko-kwaśna
dania rybne...

Ryba słodko-kwaśna z warzywami

Ryba słodko-kwaśna, usmażona w głębokim tłuszczu i podduszona przez chwilę z warzywami. To moja domowa wersja azjatyckiego dania. Ułatwiłam sobie zadanie wykorzystując gotową mrożonkę z

Czytaj więcej »
Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter