Domowe kopytka nie mają sobie równych. Ich zrobienie jest naprawdę łatwe i wcale nie zajmuje dużo czasu.
Dziwię się więc, dlaczego nie robimy ich częściej. Może ze względu na bałagan, jaki powstaje podczas pracy w kuchni i ilość naczyń, jaką trzeba potem umyć. Warto więc od razu zrobić więcej i przechować w lodówce przez kilka dni albo ugotowane dobrze wystudzić i zamrozić. Zamiast ziół do kopytek możesz dodać przesmażony i dokładnie odciśnięty szpinak. Tutaj znajdziesz pomysł na ziemniaczane kluseczki ze szpinakiem.
Właściwie we wszystkich sklepach sprzedawane są gotowe kopytka lub gnocchi, które trzeba tylko krótko podgrzać. To znakomite koło ratunkowe, ale zazwyczaj brak im tej delikatności, jaką mają kopytka domowe. Poza tym, robiąc domowe kopytka, możemy dodać do nich składniki, jakich nie mają kopytka „standardowe” np. szpinak albo zioła, jak w tym przepisie. Mąkę warto dodawać stopniowo, niektóre ziemniaki wymagają jej mniej, inne (te bardziej wodniste albo niewystarczająco dokładnie „odparowane” po ugotowaniu) więcej. Im więcej mąki dodamy, tym twardsze będą kluski. Kopytka możesz odgrzewać krótko w sosie (pomidorowym lub grzybowym) albo odsmażyć na maśle lub oleju. Pod krótkim filmem, znajdziesz listę składników i opis przygotowania.
4 porcje
Przygotowanie: 15 minut
Gotowanie: 25 minut
Porcja: 439 kcal
Domowe kopytka ziemniaczane – składniki:
Ziemniaki 1 kg (waga po obraniu, przed gotowaniem)
Mąka ziemniaczana 3 łyżki
Mąka pszenna 220-250 g
Jajko M 1 szt.
Sól 1 łyżeczka
Posiekane zioła (bazylia, natka, szczypiorek) 7-8 łyżek
Jak zrobić kopytka?
- Ziemniaki ugotuj bez soli, odcedź, odparuj, dokładnie rozgnieć tłuczkiem albo przepuść przez maszynkę. Wystudź. Jeśli gnieciesz ziemniaki tłuczkiem, warto zrobić to póki są ciepłe, jest łatwiej. Jeżeli używasz maszynki, temperatura ziemniaków nie ma znaczenia.
- Ugotowane, wystudzone ziemniaki przełóż do miski, dodaj oba rodzaje mąki (zostaw 2-3 łyżki pszennej mąki do posypania stolnicy), jajko, posiekane zioła i sól.
- Dokładnie połącz składniki. Jeśli ziemniaki są wodniste i masa jest rzadka, dodaj nieco więcej mąki.
- Podziel na porcje, zrób wałki z ziemniaczanej masy, pokrój na kawałki.
- Wrzucaj partiami do gotującej się wody. Gotuj przez 2 minuty, licząc od momentu, kiedy kluski wypłyną na powierzchnię. Wyjmuj na talerz łyżką cedzakową.
Pomysły na kopytka:
Do ziemniaków możesz dodać 250 g twarogu i 3-4 łyżki mąki więcej. Jeśli zrezygnujesz z dodawania ziół, to takie kopytka możesz podać na słodko, jak kluski leniwe.
Polecamy także
Zapiekanka z kurkami i cukinią
Zapiekanka z kurkami, cukinią i ziemniakami to dla mnie kwintesencja letnich smaków. Jeśli zostały wam ugotowane wcześniej ziemniaki, to przygotowanie takiego obiadu zajmie nie więcej
Ceviche z łososia, łosoś marynowany w soku z limonek
Ceviche z łososia jest niezwykle smaczne, choć nie jest to ryba, której tradycyjnie się do ceviche używa. Jednak jest łatwo dostępna i nie ma problemu
Ryba pieczona w pergaminie
Ryba pieczona w pergaminie z warzywami i ziołami. Taki sposób przygotowania sprawia, że mięso się nie wysuszy i zachowa delikatny smak. Pieczenie „w papilotach” to