Dieta na długie życie? Na świecie istnieje 5 miejsc, w których żyje największy odsetek stulatków, a najstarsi mieszkańcy cieszą się dobrym zdrowiem. Są samodzielni, aktywni fizycznie, pracują i angażują się w życie wspólnoty. Miejsca te nazwano Niebieskimi Strefami.
Dieta na długie życie, to mój kolejny felieton dla „Mojego Gotowania” (wydanie 2/2019), pozostałe znajdziecie w sekcji TRENING. Polecam też filmy o diecie na dobry sen i ładny brzuch.
Japońska wyspa Okinawa, włoska Sardynia, półwysep Nicoya w Kostaryce, miasto Loma Linda w Kalifornii i grecka Ikaria – co łączy mieszkańców regionów z różnych części świata?
Na pewno naturalne i nieprzetworzone jedzenie, zwiększona spontaniczna aktywność fizyczna – praca na roli i w ogrodzie, spacery, dobre relacje towarzyskie i rodzinne, które redukują stres i czyste środowisko. Na ten czynnik w naszych warunkach mamy niestety bardzo ograniczony wpływ.
Wspólne dla kuchni Niebieskich Stref jest wysokie spożycie warzyw, owoców, produktów zbożowych i roślin strączkowych oraz niewielkie spożycie mięsa.
Reszta zależy od przyrody i dostępności. W Grecji to ryby, oliwa i świeże zioła, na Okinawie wodorosty Kombu i bataty. Na Sardynii ważne są produkty mleczne, szczególnie niedojrzewające sery (ricotta). Z kolei w Kalifornii – orzechy, a w Kostaryce woda bogata w wapń i magnez.
Jak spojrzymy na nową piramidę żywienia, to zobaczymy, że u jej podstawy jest właśnie aktywność fizyczna, a zaraz po niej produkty wybierane przez mieszkańców Niebieskich Stref.
80%
chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2 mogłoby nie pojawić się w populacji w ogóle. Ale trzeba wyeliminować trzy czynniki ryzyka: nieprawidłową dietę, brak aktywności fizycznej i palenie tytoniu.
Dla przypomnienia:
Stawiamy na produkty z pełnego ziarna. Zjadamy warzywa i owoce jako źródło antyoksydantów i błonnika. Sięgamy po ryby, chude mięso, rośliny strączkowe, kiszonki i zdrowe tłuszcze: pestki, orzechy, oliwę, olej rzepakowy i wartościowy nabiał ze szczególnym naciskiem na jogurty i kefiry ze względu na zawartość bakterii probiotycznych.
Pijemy wodę.
Staramy się unikać żywności przypalonej, grillowanej bezpośrednio nad żarem, peklowanej i marynowanej.
SUPERFOOD?
Pod koniec ubiegłego wieku stworzono pojęcie superfood – wyjątkowych, naturalnych i nieprzetworzonych produktów żywnościowych, bogatych w składniki odżywcze – aminokwasy, witaminy, antyoksydanty, minerały, kwasy omega-3 itd.
Szybko podchwycił to przemysł spożywczy oferując pod hasłem „superfood” szereg produktów, dzięki którym można żyć lepiej i zdrowiej. Była m.in. moda na chia, chlorellę, zielony jęczmień, quinoa. To są dobre i wartościowe składniki diety, ale same z siebie nie czynią cudów, nie ochronią przed chorobami i nie wydłużą życia (dobrze zbilansowana dieta musi być urozmaicona!).
Dlatego od 2007 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zakazał wprowadzania do sprzedaży produktów z oznaczeniem „superfood”, jeśli nie mają one oświadczenia medycznego popartego wiarygodnymi badaniami.
Dieta na długie życie
Felieton ten zilustrowaliśmy przepisami na zupę miso z łososiem, sałatkę z zielonej soczewicy i pudding z brązowego ryżu.
Polecam także
Omlet z burakami i kozim serem, jak zrobić omlet
Omlet z burakami i kozim serem to pomysł na wspaniałe śniadanie albo kolację. Przepis jest prosty, zdrowy i ucieszy wszystkich, którzy lubią wysokobiałkowe, wytrawne śniadania.
Mini calzone ze szpinakiem, soczewicą i fetą
Mini calzone to pieczone pierogi zrobione z ciasta na pizzę. Smakują zarówno na ciepło, jak i wystudzone. Farsz zróbcie, jaki lubicie. Dla mnie połączenie szpinaku,
Tartaletki z kruchego ciasta, quiche, mini tarty wytrawne
Tartaletki z kruchego ciasta. Delikatne i maślane. Znakomite na ciepło, zaraz po upieczeniu i na zimno, jako przystawka. Tutaj z wytrawnym farszem z kabanosów i