dieta na długie życie

Dieta na długie życie

Dieta na długie życie? Na świecie istnieje 5 miejsc, w których żyje największy odsetek stulatków, a najstarsi mieszkańcy cieszą się dobrym zdrowiem. Są samodzielni, aktywni fizycznie, pracują i angażują się w życie wspólnoty. Miejsca te nazwano Niebieskimi Strefami.

Dieta na długie życie, to mój kolejny felieton dla „Mojego Gotowania” (wydanie 2/2019), pozostałe znajdziecie w sekcji TRENING. Polecam też filmy o diecie na dobry sen i ładny brzuch.

Japońska wyspa Okinawa, włoska Sardynia, półwysep Nicoya w Kostaryce, miasto Loma Linda w Kalifornii i grecka Ikaria – co łączy mieszkańców regionów z różnych części świata?

Na pewno naturalne i nieprzetworzone jedzenie, zwiększona spontaniczna aktywność fizyczna – praca na roli i w ogrodzie, spacery, dobre relacje towarzyskie i rodzinne, które redukują stres i czyste środowisko. Na ten czynnik w naszych warunkach mamy niestety bardzo ograniczony wpływ.

Wspólne dla kuchni Niebieskich Stref jest wysokie spożycie warzyw, owoców, produktów zbożowych i roślin strączkowych oraz niewielkie spożycie mięsa.

Reszta zależy od przyrody i dostępności. W Grecji to ryby, oliwa i świeże zioła, na Okinawie wodorosty Kombu i bataty. Na Sardynii ważne są produkty mleczne, szczególnie niedojrzewające sery (ricotta). Z kolei w Kalifornii – orzechy, a w Kostaryce woda bogata w wapń i magnez.

Jak spojrzymy na nową piramidę żywienia, to zobaczymy, że u jej podstawy jest właśnie aktywność fizyczna, a zaraz po niej produkty wybierane przez mieszkańców Niebieskich Stref.

80%

chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2 mogłoby nie pojawić się w populacji w ogóle. Ale trzeba wyeliminować trzy czynniki ryzyka: nieprawidłową dietę, brak aktywności fizycznej i palenie tytoniu.

Dla przypomnienia:

Stawiamy na produkty z pełnego ziarna. Zjadamy warzywa i owoce jako źródło antyoksydantów i błonnika. Sięgamy po ryby, chude mięso, rośliny strączkowe, kiszonki i zdrowe tłuszcze: pestki, orzechy, oliwę, olej rzepakowy i wartościowy nabiał ze szczególnym naciskiem na jogurty i kefiry ze względu na zawartość bakterii probiotycznych.

Pijemy wodę.

Staramy się unikać żywności przypalonej, grillowanej bezpośrednio nad żarem, peklowanej i marynowanej.

SUPERFOOD?

Pod koniec ubiegłego wieku stworzono pojęcie superfood – wyjątkowych, naturalnych i nieprzetworzonych produktów żywnościowych, bogatych w składniki odżywcze – aminokwasy, witaminy, antyoksydanty, minerały, kwasy omega-3 itd.

Szybko podchwycił to przemysł spożywczy oferując pod hasłem „superfood” szereg produktów, dzięki którym można żyć lepiej i zdrowiej. Była m.in. moda na chia, chlorellę, zielony jęczmień, quinoa. To są dobre i wartościowe składniki diety, ale same z siebie nie czynią cudów, nie ochronią przed chorobami i nie wydłużą życia (dobrze zbilansowana dieta musi być urozmaicona!).

Dlatego od 2007 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zakazał wprowadzania do sprzedaży produktów z oznaczeniem „superfood”, jeśli nie mają one oświadczenia medycznego popartego wiarygodnymi badaniami.

 

Dieta na długie życie

Felieton ten zilustrowaliśmy przepisami na zupę miso z łososiem, sałatkę z zielonej soczewicy i pudding z brązowego ryżu.

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

bolognese
dania mięsne...

Bolognese ekspresowe

Bolognese. Ukochany przez dzieci sos do makaronu i doskonały sposób na przemycenie warzyw, bo trudno je wydłubać i przesunąć na brzeg talerza. Tradycyjny włoski sos

Czytaj więcej »
Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter