Chlebek pita to jeden z najbardziej znanych placków świata – lekki, delikatny, z pszennej mąki i drożdży. Wymarzony dodatek do hummusu, tzatziki czy baba ganoush.
Warunkiem powstania kieszonki (to dzięki niej można pitę faszerować), jest wysoka temperatura piekarnika (nagrzane powietrze) i blachy (lub kamienia), na której układamy placki. Oczywiście pita bez kieszonki też jest smaczna i znakomicie sprawdzi się jako „łyżeczka” do dipów i sosów. Dlatego nie przejmujcie się, jeśli nie nabierze objętości przy pierwszej próbie pieczenia. Do ciasta dodałam odrobinę sezamu, ale śmiało eksperymentujcie z innymi dodatkami np. czarnuszką, suszonymi ziołami, pestkami dyni lub słonecznika.
8 sztuk
Przygotowanie: 45 minut
Pieczenie: 8 – 10 minut
Sztuka: 137 kcal
Chlebek pita – składniki:
Mąka pszenna 250 g plus łyżka do podsypania
Drożdże instant 7 g
Sól ½ łyżeczki
Cukier ½ łyżeczki
Woda ciepła ok. 160 ml
Oliwa 2 łyżki
Dodatki: sezam, pestki, suszone zioła – oregano, rozmaryn
Chlebek pita – jak zrobić?
- Do miski wsyp mąkę, dodaj drożdże, sól, cukier i dodatki, jeśli ich używasz (u mnie łyżka sezamu). Wlej 120 ml wody i łyżkę oliwy, wymieszaj palcami. Stopniowo wlewaj resztę wody, zagniatając ciasto, aż będzie miękkie (nie szkodzi, że klei się do rąk).
- Dodaj pozostałą oliwę i zagniataj ciasto przez 5 minut, aż będzie gładkie. Przełóż je na podsypaną odrobiną mąki stolnicę i przykryj lnianą ścierką. Odstaw w ciepłe miejsce na ok. 20 minut, aż podwoi swoją objętość.
- Blachę umieść w środkowej części piekarnika i ustaw temperaturę na 230-250 stopni (najlepiej 250 stopni, jeśli jest taka możliwość).
- Wyrośnięte ciasto zagnieć jeszcze raz, żeby pozbyć się powietrza, podziel na 8 porcji, uformuj kulki. Zostaw na kolejne 20 minut.
- Rozgnieć kulki dłonią, potem lekko rozwałkuj (na grubość 2-3 mm). Rozgrzaną blachę wysuń ostrożnie z piekarnika, przykryj kawałkiem papieru do pieczenia (możesz z niego zrezygnować i układać ciasto bezpośrednio na blasze) i szybko ułóż placki (ważne, żeby nie obniżyć temperatury blachy). Najlepiej po 2 sztuki jednorazowo.
- Piecz przez ok. 4-5 minut, aż wyrosną i zaczną się rumienić. Na ostatnią minutę możesz obrócić chlebki używając szczypiec albo łopatki – to przyda się, jeśli twój piekarnik mocniej podgrzewa z dołu. Po każdym otwarciu drzwiczek piekarnika, przed włożeniem kolejnych placków, odczekaj, żeby piekarnik nagrzał się znowu do pożądanej temperatury.
- Upieczone chlebki pita wyjmij z piekarnika np. na deskę i przykryj czystą ściereczką. Zostaw do wystudzenia.
Domowy chlebek pita – pomysły:
Chlebek pita przechowasz na kolejny dzień w lnianej ściereczce. Możesz skropić go wodą i podgrzać w piekarniku.
Polecamy również przepis na: Domowy chlebek naan z masłem czosnkowo-ziołowym
2 Responses
Dziękuję za cudowne przepisy i pozdrawiam serdecznie. Mam dwie skrzynie książek kucharskich i przepisów, a jednak to tutaj (w Internecie) znajduję te najciekawsze i te, które akurat mnie zaciekawiły w danej chwili. Świetna strona PRAKTYKULINARNI.com/ !!!
Magdalena
Pani Magdaleno, dziękujemy z całego serca za cudowne słowa! Dobrego dnia! Beata i Igor
Polecamy także
Pstrągi pieczone z bakaliami i warzywami
Pstrągi pieczone z bakaliami i warzywami. Na pozór „ryba po grecku”, bo zgadzają się kolory. Jednak jest tu jeszcze więcej tekstur i smaku. To danie
Łosoś z brokułami w sosie kaparowym
Łosoś z brokułami w sosie kaparowym z dodatkiem jogurtu i pełnoziarnistego ryżu. To obiad szybki, sycący, pełen składników odżywczych, białka, wapnia, błonnika i kwasów Omega
Gołąbki z kaszą bulgur i pieczarkami
Gołąbki z kaszą bulgur i pieczarkami. Lekkie, delikatne, dietetyczne danie. Do farszu możesz dodać ugotowaną soczewicę, a bulgur zastąpić kuskusem, kaszą jaglaną, gryczaną lub jęczmienną.