Zupa z botwiny z pieczonymi ziemniakami (choć wspaniałe będą również te ugotowane wcześniej i odsmażone) i jajkiem. W wersji bez mięsa, jak większość zup u nas i też bez gotowania wywaru.
Wykorzystałam dwa produkty ułatwiające zadanie – mrożoną włoszczyznę pokrojoną na paski i sok z buraków zwany często „barszczykiem”, który można kupić w butelce albo kartonie. Taki sok jest już delikatnie przyprawiony pieprzem, zielem angielskim i liśćmi laurowymi, czosnkiem, czasem zawiera też sok z jabłek. Dodaję go do botwinki ze względu na smak i kolor, szczególnie jeśli buraczki są bardzo małe. Możecie wykorzystać także sok z kiszonych buraków albo koncentrat. Sporo takich produktów na rynku, ze wspaniałym, naturalnym składem. Jeśli dodajecie zakwas albo koncentrat, wlejcie odpowiednio więcej wody. Dobrze sprawdza się też patent ze startymi na tarce, wcześniej ugotowanymi lub upieczonymi burakami (te też kupicie w większości sklepów). Wtedy nie ma potrzeby dodawania soku. Sprawdźcie przepis na pierogi z botwiną i fetą oraz chłodnik litewski.
6 porcji
Przygotowanie: 15 minut
Gotowanie: 30 minut
Porcja: 325 kcal
Botwinka z pieczonymi ziemniakami i jajkiem, zupa botwinkowa – składniki:
Botwina 2 pęczki
Włoszczyzna mrożona 200 g
Sok z buraków 1 litr (jeśli zakwas ok. 0,5 litra)
Szalotka 1 szt.
Oliwa 3 łyżki
Liść laurowy 2 szt.
Ziele angielskie 2-3 szt.
Sól do smaku
Ocet z białego wina 2-3 łyżki
Ziemniaki 600 g
Jajka M 6 szt.
Koperek posiekany 2 łyżki
Do podania: gęsty jogurt 300 g
Botwinka – przygotowanie:
- Nagrzej piekarnik do 190 stopni. Ziemniaki obierz i pokrój na kawałki, ułóż na blaszce wyłożonej papierem. Skrop łyżką oliwy. Piecz do miękkości, przez ok. 25-30 minut, zależnie od wielkości kawałków. Ugotuj jajka.
- Umyj liście botwiny, wyszoruj buraczki. Możesz obrać je obieraczką do warzyw. Pokrój na małe kawałki. Łodygi i liście botwiny także potnij. Posiekaj szalotkę.
- W dużym garnku rozgrzej oliwę, zeszklij szalotkę, wrzuć włoszczyznę, smaż razem przez 2-3 minuty, dołóż buraczki i smaż jeszcze 3 minuty często mieszając. Ten etap wydobywa smak z warzyw.
- Wlej 1,3 litra wody. Wrzuć liście i ziele. Gotuj przez 10 minut, aż buraczki trochę zmiękną. Nam odpowiada, jeśli są twarde, ale możesz wydłużyć ten czas.
- Dodaj sok z buraków „barszczyk” albo zakwas i jeszcze trochę wody. Wrzuć łodygi i listki botwiny, gotuj jeszcze 5-8 minut. Przypraw do smaku octem, solą i pieprzem. Dodaj koperek.
- Podawaj z pieczonymi ziemniakami, połówkami jajek i jogurtem. Część jogurtu możesz wcześniej zahartować gorącą zupą i wlać do garnka.
Botwinka z pieczonymi ziemniakami i jajkiem, zupa botwinkowa – pomysły:
Jogurt zastąpisz śmietaną 12 lub 18 proc.
Polecamy także
Sałatka z wędzonym łososiem i kiszonymi ogórkami
Sałatka z wędzonym łososiem, jabłkiem i kiszonymi ogórkami. Mogłoby się wydawać, że to dziwne połączenie, ale jest naprawdę wyjątkowe. A przy tym, taka sałatka ma
Sałatka gyros z indykiem, najlepszy sos do sałatki gyros
Sałatka gyros z indykiem. Aromat i smak nie do opisania, całe mnóstwo warzyw i naprawdę niewiele kalorii. A to za sprawą lekkiego sosu, który pięknie
Pasta z czerwonej soczewicy, wegańskie smarowidło do chleba
Pasta z soczewicy to znakomite, wegańskie smarowidło do chleba. Nie wymaga mielenia i miksowania. Robi się szybko i posiedzi w lodówce przez co najmniej 3