Bigos warzywny z soczewicą. Powiem tak – samo zdrowie. Kapusta kiszona i pekińska, cebula i papryka to kopalnia witamin, a soczewica to magazyn białka i potasu. Poza tym, jak to z bigosem bywa, wszystko robi się w jednym garnku, więc przygotowania ograniczamy do minimum i tylko mieszamy. Taki bigos możecie też zamrozić.
6 porcji
Przygotowanie: 25 minut
Gotowanie: 1 godzina 25 minut
Porcja: 211 kcal
Składniki:
Kapusta kiszona 400 g
Kapusta pekińska ½ główki
Papryka czerwona 2 szt
Marchew 2 szt
Cebula 1 szt
Olej 3 łyżki
Soczewica czerwona 200 g
Pomidory krojone 400 g (1 puszka)
Papryka słodka mielona 3 łyżeczki
Papryka wędzona (opcjonalnie) 1 łyżeczka
Kminek 1 łyżeczka
Ziele angielskie 2 szt
Liść laurowy 2 szt
Sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
- Kapustę kiszoną lekko odciśnij i pokrój, poszatkuj pekińską. Obrane marchewki pokrój na plastry, papryki na paski, posiekaj cebulę.
- W garnku rozgrzej olej, zeszklij cebulę, dodaj oba rodzaje kapusty, marchew i paprykę, duś przez 5 minut, przypraw papryką w proszku i kminkiem, wrzuć ziele i liście laurowe, wlej szklankę wody, gotuj przez 35 minut.
- Wsyp soczewicę, dodaj pomidory razem z zalewą, gotuj jeszcze przez 25-30 minut aż soczewica będzie miękka. Przypraw do smaku.
Pomysły:
Bigos warzywny z soczewicą możesz wzbogacić dodając seler naciowy, cukinię, brukselkę, pietruszkę czy odrobinę chili. Spróbuj też innych wegetariańskich dań z kapustą i strączkami – ciecierzycą, soją, czarną soczewicą.
2 Responses
Mój ulubiony bigos wege i bardzo często do niego wracam 🙂
dziękuję Patrycja! cudownie!
Polecamy także
Sałatka z tuńczykiem i komosą ryżową
Sałatka z tuńczykiem i komosą ryżową to szybkie danie, po które chętnie sięgamy po treningu, czyli na drugie śniadanie. Po ćwiczeniach zjadamy dość dużo i
Utopence – parówki w kwaśnej zalewie
Utopence to wyjątkowa przekąska do piwa popularna w Czechach i na Słowacji. Przygotowuje się ją z wołowo-wieprzowych kiełbasek z kawałkami słoniny i marynuje przez tydzień
Zakwas na żurek i barszcz biały
Zakwas na żurek robię z mąki żytniej, a na biały barszcz – z pszennej. Rodzaj mąki wykorzystanej do przygotowania zakwasu to największa różnica między żurem