Pilaf z kurczakiem robi się szybko i łatwo. Potrzebna wam będzie duża patelnia. Oczywiście zamiast wody, idealny byłby warzywny bulion albo rosół drobiowy. Nie są jednak konieczne, żeby wydobyć smak dania. Rzadko kiedy mam pod ręką gar bulionu, który czeka w lodówce na swój dzień, więc po prostu wlewam letnią wodę. Do pilafu możecie dodać kilka gałązek tymianku. Spróbujcie też risotto z grzybami.
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 20 minut
Porcja: 338 kcal
Składniki:
Filet z kurczaka 400 g
Cebula 1 szt.
Czosnek 2 ząbki
Olej 2 łyżki
Ryż (parboiled, jaśminowy, arborio) 200 g
Pieczarki 450 g
Szpinak 100 g
Sól i Pieprz
Dymka 1 łyżka posiekanej
Przygotowanie:
- Kurczaka pokrój na nieduże kawałki, posól. Pieczarki potnij na plasterki. Posiekaj cebulę i czosnek.
- W garnku lub na dużej patelni rozgrzej 2 łyżki oleju, wrzuć kurczaka i cebulę, smaż przez 4 minuty, dodaj czosnek i pieczarki, smaż razem przez 2 minuty, wsyp ryż. Wymieszaj, wlej 800 ml letniej wody i gotuj (mieszając od czasu do czasu), aż ryż będzie miękki.
- W razie potrzeby dodaj więcej wody. Pod koniec wrzuć szpinak, wymieszaj i podgrzej dosłownie przez 30 sekund. Posyp dymką.
Pomysły:
Pilaf z kurczakiem podawaj z sałatą skropioną winegretem (2 łyżki soku z cytryny plus 3 łyżki oliwy).
4 Responses
MOja rada: jeśli nie mamy bulionu to podczas smażenia cebulki dodajmy sporo przypraw i wiecej dobrej soli, czosnku. Do pilafu fajnie pasuje szafran.. ale do szpinaku niekoniecznie. to może skórka z cytryny? Kardamon? Kumin? Kurkuma? Oliwa też wzbogaci smak wody.
No i jeszcze drobna uwaga: w przepisie podano że można użyć ryżu arborio. Pilaf musi być sypki i puszysty a z ryżem arborio absolutnie to się nie uda. Ryż warto wręcz przepłukać pod zimną wodą aby pozbyć się jak największej ilości skrobii.
dziękuję Małgosiu! Wszystko prawda z przyprawami:) Zostawiłam jednak oryginalny przepis, który powstał dla miesięcznika „Moje Smaki życia”, a tam co miesiąc mam materiał, w którym prezentuję 7 obiadów za niewiele ponad 100 złotych:) Jest smacznie i bardzo ekonomicznie. Niestety założony budżet, który mogę wykorzystać planując listę zakupów nie daje mi szans na kumin, kurkumę albo oliwę…Uściski!
Pani Małgorzata dobrze zasugerowała by dodać trochę skórki cytryny / soku. Dodatkowo kardamon dobrze podkreślił smak pieczarek. Kurkumy i kuminu nie próbowałem, może następnym razem. Sądzę że lepiej sprawdzi się tutaj pietruszka albo kolendra, bo szpinak psuje cały efekt dania.
Dodatkowy pro-tip żeby pilaf był sypki to dobrze podsmażyć ryż przed zalaniem, tak jak to się robi przy risotto. Ważne by wyczuć właściwy punkt kiedy już jest w porządku. Zależnie od ryżu jeden z robi się z przeźroczystego biały, inny na odwrót, a jeszcze inny przybierze lekko żółtawą barwę. Ważne by go nie spalić. 🙂 By to dobrze wykonać i nie spalić cebuli oraz czosnku, sugeruję pieczarki usmażyć na oddzielnej patelni a potem je dodać już do zalanego bulionu.
Panie Bartoszu, dziękuję za wszystkie uwagi! Wspaniałe jest, że z tak proste i szybkie danie można udoskonalić i odmienić, wszak przepis to tylko inspiracja:)
Polecamy także
Sernik fit z malinami i czekoladową granolą
Sernik fit z malinami i czekoladową granolą, czyli ciasto z dużą ilością białka. Spód zrobiliśmy z płatków owsianych i czekolady. W ramach słodzidła wykorzystaliśmy syrop
Terrina ze szpinaku i groszku z jajkiem
Terrina ze szpinaku i groszku z jajkiem to zielona przekąska na wielkanocny stół. Ma piękny kolor, jest lekka i napakowana cennymi składnikami odżywczymi. Do środka,
Koktajl z krewetek z awokado i granatem
Koktajl z krewetek to sztandarowa przystawka rodem z lat sześćdziesiątych. Prosta i niezmiennie pyszna – to zasługa wyjątkowego sosu z majonezu, chrzanu i keczupu. W