deser na tłusty czwartek

Faworki i spółka – 4 pomysły na karnawał, ostatki i tłusty czwartek

Faworki i pączki to słodkości, bez których trudno wyobrazić sobie tłusty czwartek i ostatki.

Kolejki do cukierni, wcześniej składane zamówienia, bicie rekordów w ilości zjedzonych pączków, istne szaleństwo. Dla nas w konkurencji na najlepszy karnawałowy deser wygrywają faworki oraz churros – hiszpańskie podłużne „pączki” z parzonego ciasta. Te drugie poznaliśmy oczywiście dużo później, ale robimy z ogromną przyjemnością i podajemy z czekoladą oraz cynamonem. Faworki to moje wspomnienie z dzieciństwa, robienie ich z Mamą było świętem i wielkim przeżyciem. Tradycyjnie faworki smażyło się na smalcu, my stawiamy na olej rzepakowy. Chrust (to inna nazwa faworków) zwykle posypuje się cukrem pudrem, ale w naszej wersji jest skropiony miodem i udekorowany makiem, rodzynkami oraz drobno posiekanymi orzechami. Co do pączków, wybieramy te ekspresowe, bez drożdży, na serku homogenizowanym albo jogurcie. Są gotowe dosłownie w kwadrans, bo nie trzeba czekać, aż ciasto wyrośnie. Zostawiamy też przepis na „fit” donuty z piekarnika, dla wszystkich którzy wybierają zdrowsze rozwiązania. Takie pieczone ciastka to więcej wartości odżywczych, niższy indeks glikemiczny (jest w nich pełnoziarnista mąka oraz „lukier” z masła orzechowego) i dużo mniej tłuszczu. Sprawdź też przepisy na francuskie ciasteczka z marmoladą, profiterole oraz tartę z mascarpone, białą czekoladą i borówkami albo tartę z czekoladowym ganaszem.

desery na tłusty czwartek

Faworki „chrust”

Ok. 50 sztuk po 50 kcal

Przygotowanie: 10 minut plus chłodzenie ciasta 30 minut

Gotowanie: 20 minut

Jak zrobić faworki?

Żółtka 6 szt.

Szczypta soli

Mąka pszenna 300 g plus 1-2 łyżki do podsypania

Proszek do pieczenia 1 łyżeczka

Gęsta śmietana (18%) 3 łyżki

Spirytus 1 łyżka (lub ocet z białego wina)

Olej do smażenia (ok. 1 litra)

Do dekoracji: miód, mak, rodzynki, posiekane orzechy lub migdały albo cukier puder

  1. Mąkę wymieszaj z proszkiem i solą, wysyp na stolnicę, zrób wgłębienie, wlej do niego żółtka i spirytus, dodaj śmietanę.
  2. Zagnieć ciasto. Powinno być elastyczne. Jeśli jest zbyt rzadkie, wsyp więcej mąki, jeżeli zbyt suche – dodaj więcej śmietany. Przełóż ciasto do miski, przykryj folią, wstaw do lodówki na pół godziny.
  3. Ciasto podziel na dwie części. Każdą rozwałkuj na stolnicy jak najcieniej, nie podsypuj zbyt dużą ilością mąki.
  4. Ostrym nożem pokrój ciasto na paski o szerokości ok. 3 cm. Paski potnij na kawałki o długości ok. 8-12 cm.
  5. Każdy paseczek ciasta przetnij w środku wzdłuż dłuższego boku – nacięcie powinno mieć około 3 cm.
  6. Przez otwór przewlecz delikatnie jeden koniec faworka, odłóż na stolnicę lub ściereczkę. Powtórz czynność z pozostałymi kawałkami ciasta.
  7. W dużym garnku rozgrzej olej, wrzucaj po kilka faworków, smaż na złoty kolor. Łyżką cedzakową przekładaj na talerze wyłożone papierowymi ręcznikami, które wchłoną nadmiar tłuszczu.

Z ciasta na faworki możesz zrobić też karnawałowe róże. Ciasto rozwałkuj, wytnij okręgi o 3 różnych wielkościach (np. 4, 6, 8 cm). Każde kółko natnij na brzegach w kilku miejscach. Środek największego koła posmaruj białkiem, połóż na nim średni okrąg, znowu muśnij białkiem i ułóż najmniejsze kółko. Mocno dociśnij palcem. Smaż w rozgrzanym tłuszczu jak faworki, a po wystudzeniu, włóż do środka kandyzowaną wiśnię (lub wiśnię z konfitury) i oprósz cukrem pudrem.

Mini pączki z serka waniliowego

30 sztuk po 55 kcal

Przygotowanie: 5 minut

Smażenie: 10 minut

Jak zrobić pączki z serka homogenizowanego?

Serek homogenizowany waniliowy 350 g

Jajka duże 2 szt.

Spirytus 1 łyżeczka

Mąka 240 g

Proszek do pieczenia 1 czubata łyżeczka

Olej do głębokiego smażenia 400 ml

Do oprószenia: cynamon albo cukier puder i cynamon

  1. Serek, jajka i spirytus przełóż do miski, ubij widelcem.
  2. Mąkę i proszek przesiej przez sitko i stopniowo wsypuj do masy. Mieszaj łyżką, nie ma potrzeby miksowania ciasta.
  3. W dużym rondlu lub głębokiej patelni o grubym dnie rozgrzej olej. Nabieraj porcje ciasta małą łyżeczką i zsuwaj drugą łyżeczką na mocno rozgrzany tłuszcz.
  4. Jeśli jest odpowiednio dużo oleju, pączki obrócą się same w trakcie smażenia. Pozostałym warto pomóc łyżką cedzakową. Smaż pączki na złoty kolor.
  5. Przełóż je na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Wystudzone oprósz cynamonem albo cukrem wymieszanym z cynamonem.

Churros – „pączki” z ciasta ptysiowego

Tutaj znajdziesz przepis w wersji filmowej.

 

8 porcji po 184 kcal

Przygotowanie: 10 minut

Gotowanie: 15 minut

Jak zrobić churros?

Woda 250 ml

Masło 60 g

Mąka 150 g

Cukier waniliowy 1 łyżeczka (albo esencja lub aromat waniliowy)

Jajko średnie 1 szt.

Żółtko 1 szt.

Olej do głębokiego smażenia (2-3 szklanki)

Do podania: drobny cukier (lub puder) wymieszany z cynamonem, gorzka czekolada, śmietanka

  1. Do rondelka wlej wodę, dodaj pokrojone na kawałki masło. Zagotuj.
  2. Wsyp mąkę. Mieszaj dynamicznie, aż utworzy się kula ciasta. Zdejmij z palnika i przestudź.
  3. Ciasto przełóż do miski, dodaj cukier, aromat lub esencję waniliową, całe jajko i żółtko. Zmiksuj.
  4. Przełóż masę do rękawa cukierniczego z końcówką o średnicy co najmniej 1 cm (najlepiej większą).
  5. W dużym garnku rozgrzej olej. Wyciskaj ciasto z rękawa bezpośrednio do gorącego tłuszczu. Kawałki odcinaj nożyczkami. Moje churros mają ok. 12 cm, ale podczas akcji wyciskania masy do oleju trudno to zmierzyć i zaplanować. Dobrze mieć do pomocy drugą parę rąk – „krojczego”.
  6. Masę wyciskaj partiami, nie wszystko na raz, żeby „pączki” usmażyły się równomiernie. Smaż na złoty kolor – zwykle ok. 2 – 2,5 minuty. Podczas smażenia warto obrócić je łyżką cedzakową (taką, która znosi wysokie temperatury).
  7. Gotowe przełóż na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar tłuszczu.

Churros podawaj z drobnym cukrem wymieszanym z cynamonem (warto oprószyć nim gorące paluszki) oraz gęstą czekoladą – pół tabliczki gorzkiej czekolady połam na kostki, włóż do rondelka albo miseczki, dodaj 100-120 ml śmietanki 30 proc. i podgrzej na kuchence na wolnym ogniu albo w mikrofalówce.

Donuty z piekarnika dekorowane z „lukrem” z masła orzechowego

Nasze donuty mają połowiczną dziurkę – to za sprawą silikonowej foremki, która bardziej nadaje się do ciastek ponczowych, ale za to jest bardzo wygodna. Jeśli masz formę na większe donuty (o klasycznej wielkości) z tej ilości ciasta powinno wyjść 8 ciastek.

12 sztuk po 102 kcal

Przygotowanie: 5 minut

Pieczenie: 12-15 minut

Jak zrobić fit donuty?

Mąka żytnia pełnoziarnista 80 g

Mąka pszenna 70 g

Proszek do pieczenia 1 i ¼ łyżeczki

Jajka M 2 szt.

Ksylitol 5 płaskich łyżek

Jogurt naturalny gęsty 6 łyżek (ok. 150 g)

Pasta waniliowa albo naturalny aromat

Olej do natłuszczenia formy ok. 1 łyżeczka lub mniej

Masło orzechowe 2 łyżki (ok. 40 g)

Mleko roślinne (u mnie migdałowe) 6-8 łyżek

Surowe ziarno kakaowca 3-4 łyżeczki

  1. Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Formę do donutów albo ciastek ponczowych (lub zwykłą foremkę na muffiny), najlepiej silikonową, natłuść odrobiną oleju.
  2. Do miski wsyp oba rodzaje mąki i proszek do pieczenia. Jeśli dodajesz cynamon – wsyp go do suchych składników. Wymieszaj.
  3. Jajka roztrzep z ksylitolem, dodaj jogurt, połącz i przelej do suchych składników. Dodaj pastę lub aromat waniliowy. Wszystko dokładnie wymieszaj i nałóż do formy – do 2/3 wysokości wgłębienia (używam łyżki do lodów, możesz też przełożyć masę do torebki foliowej, odciąć rożek i wycisnąć – to sprawdzi się szczególnie przy tradycyjnych donutach).
  4. Piecz przez ok. 12-15 minut. Sprawdź patyczkiem, czy ciasto jest suche. Czas pieczenia zależy od wielkości ciastek. Wystudź na kratce. Powtórz czynności z resztą masy, jeśli masz formę np. na 6 czy 8 ciastek.
  5. Masło orzechowe przełóż do miski, dodaj mleko migdałowe i zmiksuj. Możesz też utrzeć „lukier” widelcem, ale w tym przypadku mikser ułatwia zadanie. Udekoruj ciastka, posyp ziarnem kakaowca.

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

sałatka z burakami i halloumi
dania wegetariańskie...

Sałatka ze smażonym serem halloumi

Sałatka ze smażonym serem halloumi, burakami, pomarańczami i niezwykłym żurawinowym winegretem. Do zrobienia w kwadrans, jeśli macie upieczone wcześniej buraki. Korzystamy tutaj ze sklepowych gotowców

Czytaj więcej »
omlet z kimchi
dania wegetariańskie...

Omlet z kimchi

Omlet z kimchi to pomysł na śniadanie albo przekąskę dla miłośników azjatyckich smaków. Kimchi możesz zrobić w domu albo kupić gotowe w słoiku. Teraz to

Czytaj więcej »
zielone risotto
dania wegetariańskie...

Risotto ze szpinakiem i fetą

Wiosenne risotto z groszkiem, bobem, cukinią i szpinakiem. Kto nie ma domowego bulionu, może wykorzystać gotowy, o dobrym składzie. Szpinak możecie zastąpić jarmużem, będzie równie

Czytaj więcej »
Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter