Profiterole, czyli małe ptysie wypełnione kremem albo bitą śmietaną. Podstawą tych pysznych ciasteczek jest ciasto parzone z zagotowanego z wodą masła, mąki, którą wsypuje się do ciepłego roztworu oraz jajek.
Ciasto parzone nie zawiera cukru, dlatego tak upieczone ptysie można wykorzystać jako bazę do słonych przekąsek. Podczas pieczenia ptysie rosną solidnie, więc zachowaj odległość nakładając porcje ciasta na blaszkę. Z tego samego ciasta zrobisz także EKLERKI.
Ok. 40 sztuk
Przygotowanie: 20 minut
Gotowanie, pieczenie: 20 minut
1 sztuka: 72 kcal
Profiterole, czyli mini ptysie z bitą śmietaną – składniki:
Masło ½ kostki (100 g)
1 szklanka (250 ml) zimnej wody
Mąka 1 szklanka ok. 140 g
Jajka średnie 3 szt.
Śmietanka 30 proc. 330 ml
Cukier puder 1 łyżka
Czekolada gorzka lub mleczna 50 g
Migdały 20 g
Profiterole, czyli mini ptysie z bitą śmietaną – jak zrobić?
- Masło przełóż do garnka, wlej zimną wodę, zagotuj, żeby rozpuścić masło. Gorący płyn zdejmij z palnika, wsyp mąkę i zmiksuj lub dokładnie wymieszaj drewnianą łyżką. Chwilę przestudź, dodaj roztrzepane jajka, ponownie zmiksuj.
- Piekarnik rozgrzej do 190 stopni. Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Masę przełóż do rękawa piekarniczego i wyciśnij małe porcje ciasta na blachę (o średnicy ok. 2,5 cm) albo nałóż porcje łyżeczką.
- Piecz przez 18-20 minut aż ptysie urosną i nabiorą delikatnie złotego koloru.
- Kremówkę ubij z cukrem pudrem, schłodź w lodówce (możesz dodać fix do śmietany). Migdały upraż na patelni albo w piekarniku, posiekaj.
- Przestudzone ptysie natnij w połowie (nie do końca), nałóż porcję kremu, ściśnij. Możesz też wcisnąć ubitą śmietanę za pomocą szprycy.
- Profiterole ułóż na paterze. Czekoladę połam na kawałki i roztop w kąpieli wodnej, polej ciastka, posyp posiekanymi migdałami.
Ptysie z bitą śmietaną – pomysły:
Profiterole możesz wypełnić NUTELLĄ z batatów, serkiem mascarpone ubitym ze śmietanką, gęstym budyniem albo, w wersji wytrawnej, błękitnym serem pleśniowym wymieszanym z odrobiną śmietany i posiekanymi włoskimi orzechami.
Polecam także
Cebule faszerowane mięsem i serem
Cebule faszerowane to chyba trochę zapomniane danie. Częściej nadziewamy bakłażany, cukinię, paprykę, a nawet pieczarki. Wybierzcie naprawdę duże cebule, bo łatwiej będzie usunąć pierścienie ze
Parówki po kanadyjsku, parówki zapiekane z serem i boczkiem
Parówki po kanadyjsku to wysokotłuszczowe danie, które ze zdrowymi potrawami niestety nie ma wiele wspólnego. Parówki, boczek, ser to komplet nasyconych tłuszczów, które w nadmiarze
Krewetki w cieście filo, smażone krewetki owijane ciastem
Krewetki w cieście filo. Filo to cienkie, delikatne ciasto charakterystyczne dla kuchni tureckiej i greckiej (nazwa phyllo pochodzi z greckiego i oznacza liść). To ciasto