kopytka z szybkim sosem

Domowe kopytka z szybkim sosem pomidorowym

Domowe kopytka z szybkim sosem pomidorowym

to obiad z dwóch składowych, z których każda może być wykorzystana inaczej. Szybki sos pomidorowy zrobisz w kwadrans i wykorzystasz także do makaronu. Dodaj do niego dobre, drobno krojone pomidory z puszki albo passatę. Oprócz oregano i słodkiej  papryki w proszku, możesz wrzucić trochę marynowanego zielonego pieprzu i płatków chili. Taki sos możesz przygotować w wersji mięsnej, podsmażając wcześniej 100 g chorizo albo wędzonego boczku.

Natomiast kopytka ziemniaczane z dodatkiem ziół możesz podać z sosem grzybowym albo pieczarkowym. Jeżeli szykujesz danie na drugi dzień, żeby zabrać w lunchowym pudełku, warto osobno przechować sos i kopytka. Zimne przełóż rano do pudełka i odgrzej w pracy. Tutaj znajdziesz film z przygotowania całego dania (video powstało we współpracy z marką Mutti, zawiera więc lokowanie produktu), pełną listę składników i opis przygotowania.

 

4 porcje

Przygotowanie: 25 minut

Gotowanie: 45 minut

Porcja: 503 kcal

Kopytka domowe – składniki:

Ziemniaki 1 kg (waga po obraniu, przed gotowaniem)

Mąka ziemniaczana 3 łyżki

Mąka pszenna 220-250 g

Jajko M 1 szt.

Sól 1 łyżeczka

Posiekane zioła (bazylia, natka, szczypiorek) 7-8 łyżek

Jak zrobić kopytka?

  1. Ziemniaki ugotuj bez soli, odcedź, odparuj, dokładnie rozgnieć tłuczkiem albo przepuść przez maszynkę. Wystudź. Jeśli gnieciesz ziemniaki tłuczkiem, warto zrobić to póki są ciepłe, jest łatwiej. Jeżeli używasz maszynki, temperatura ziemniaków nie ma znaczenia.
  2. Ugotowane, wystudzone ziemniaki przełóż do miski, dodaj oba rodzaje mąki (zostaw 2-3 łyżki pszennej mąki do posypania stolnicy), jajko, posiekane zioła i sól.
  3. Dokładnie połącz składniki. Jeśli ziemniaki są wodniste i masa jest rzadka, dodaj nieco więcej mąki.
  4. Podziel na porcje, zrób wałki z ziemniaczanej masy, pokrój na kawałki.
  5. Wrzucaj partiami do gotującej się wody. Gotuj przez 2 minuty, licząc od momentu, kiedy kluski wypłyną na powierzchnię. Wyjmuj na talerz łyżką cedzakową.

Sos pomidorowy – składniki:

Pomidory drobno krojone 1 puszka 400 g

Szalotka 2 szt.

Czosnek 2-3 ząbki

Oliwki czarne 100 g

Kapary 3-4 łyżeczki

Oregano suszone 1 łyżeczka

Papryka słodka 1 łyżeczka

Szczypta soli

Oliwa 1,5 łyżki

Do podania: makaron, kopytka domowe, starty Parmezan lub Grana Padano, a w wersji wegetariańskiej mozzarella lub feta

Jak zrobić szybki sos do makaronu?

  1. Szalotki i czosnek posiekaj, zeszklij na oliwie, dodaj pomidory drobno krojone, wsyp przyprawy, kapary oraz osączone z zalewy oliwki.
  2. Duś przez 5-6 minut, wrzuć ugotowane kopytka (lub makaron), podgrzej przez chwilę.
  3. Podziel na porcje, posyp tartym serem.

kopytka domowe z sosem

Lubisz kuchnię włoską? Przeczytaj felieton o produkcji mozzarelli, Grotta del Caglieron i provolone oraz ten o słynnych włoskich winach musujących – prosecco oraz Asti.

Zostawiamy fragmenty obu artykułów.

Jak powstaje mozzarella?

Mozzarella to ser ze świeżej, parzonej masy. Wywodzi się z południa Włoch, obecnie stanowi część tradycji mleczarskiej całego kraju. Najpopularniejsza jest mozzarella fior di latte, czyli ta produkowana z mleka krowiego. Jej produkcję rozpoczyna się od podgrzania mleka do odpowiedniej temperatury i dodania naturalnej podpuszczki (roślinnej lub odzwierzęcej), która sprawia, że ser się ścina. Później masę zalewa się wrzącą wodą, żeby uzyskać włókna, z których formuje się kulki. Te umieszcza się w gorącej solance, gdzie mozzarella nabiera smaku. Później mozzarellę pakuje się w opakowania zawierające znak Mipaaft (wł. Ministero delle politiche agricole, alimentari, forestali e del turismo – Ministerstwo polityki rolnej, spożywczej, leśnej i turystyki). Mozzarella STG może być sprzedawana wyłącznie po uprzednim zapakowaniu (w zakładzie produkcyjnym).

Co musisz wiedzieć o prosecco?

Szczep winogron, z którego wytwarza się prosecco to glera.

Drobne bąbelki, które długo utrzymują się w kieliszku świadczą o jakości. Jeśli są duże i szybko uciekają, oznacza to, że zawartość siarczynów jest wysoka i z dużym prawdopodobieństwem pojawi się syndrom dnia następnego.

Prosecco „z nalewaka” to nie jest prosecco. Według prawa obowiązującego we Włoszech, prosecco można sprzedawać tylko w szklanych butelkach.

Często na etykiecie widnieje tylko Valdobbiadene – tyle wystarczy we Włoszech, na butelkach, które są eksportowane jest nazwa prosecco.

Zalecana temperatura serwowania prosecco to 6-8°C.

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter