książka ból trawienia

Diety w chorobach przewodu pokarmowego, wskazówki dietetyczne

Diety w chorobach przewodu pokarmowego – jakie są ich założenia i jak je stosować.

Na jakie składniki diety zwrócić uwagę, żeby złagodzić dolegliwości. O tym przeczytacie w książce Justyny Pardyki „Ból trawienia. Diety w chorobach przewodu pokarmowego” (Wydawnictwo Zdrowe Zdrowie, 2022). Mieliśmy przyjemność objąć tę publikację patronatem medialnym.

Czy istnieje jeden skuteczny sposób żywienia, który pomoże na wszystkie dolegliwości i sprawdzi się u każdego? Oczywiście, że nie. Dietę trzeba dopasować do wieku, płci, stylu życia i danej choroby. Trzeba popracować nad nawykami, poszukać produktów, które są dobrze tolerowane i wyeliminować te, które szkodzą, pamiętając, że dieta jest bardzo ważnym elementem leczenia, ale nie jedynym. Nie można zaniedbać aktywności fizycznej, odpoczynku, snu i troski o strefę psychiczną. 

Z książki dowiesz się, jakie są objawy chorób przewodu pokarmowego, jak je diagnozować i leczyć oraz jakie mogą być konsekwencje ich nieleczenia. Autorka opisuje najczęściej występujące dolegliwości: chorobę refluksową przełyku, zespół jelita drażliwego (IBS), zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO), chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, Helicobacter pylori i zapalenie żołądka. 

Dieta eliminacyjna, ubogoresztkowa, Cedars-Sinai, low-FODMAP, SCD, GAPS (Gut and Psychology Syndrom), dieta elementarna i półelementarna i wiele innych – na czym polegają, jak je stosować i przy jakich dolegliwościach będą skuteczne. Justyna dokładnie opisuje, analizuje i  tłumaczy przebieg diet krok po kroku. Co najważniejsze, wszystko tutaj jest poparte naukowymi badaniami i uporządkowane.

dolegliwości przewodu pokarmnowego

Każda choroba przewodu pokarmowego wymaga innego podejścia, ale istnieje kilka dietetycznych wskazówek, które sprawdzą się przy wszystkich schorzeniach (tak naprawdę, te zasady warto wdrożyć na co dzień dla zdrowia i dobrego samopoczucia, niezależnie od problemów zdrowotnych):

  1. Jedz regularnie i nie jedz w pośpiechu.
  2. Nie podjadaj miedzy posiłkami.
  3. Wypijaj przynajmniej 2-2,5 litra płynów na dobę.
  4. Zrezygnuj z cukru, sztucznych słodzików i przetworzonej żywności.
  5. Postaw na sezonowe produkty.
  6. Gotuj samodzielnie.
  7. Wybieraj tłuszcze roślinne.
  8. Zadbaj o aktywność fizyczną o odpoczynek.

Oprócz ogromnej dawki rzetelnej wiedzy przekazanej w sposób zrozumiały, czytelny i przejrzysty, znajdziecie w książce kilkadziesiąt prostych, zdrowych przepisów oraz wskazówki, jak gotować i planować posiłki.

przepisy sibo, ibs, refluks

Justyna Pardyka, dietetyczka, członkini Polskiego Towarzystwa Dietetyków, prowadzi blog Kucharzyca.pl

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter