Diety w chorobach przewodu pokarmowego – jakie są ich założenia i jak je stosować.
Na jakie składniki diety zwrócić uwagę, żeby złagodzić dolegliwości. O tym przeczytacie w książce Justyny Pardyki „Ból trawienia. Diety w chorobach przewodu pokarmowego” (Wydawnictwo Zdrowe Zdrowie, 2022). Mieliśmy przyjemność objąć tę publikację patronatem medialnym.
Czy istnieje jeden skuteczny sposób żywienia, który pomoże na wszystkie dolegliwości i sprawdzi się u każdego? Oczywiście, że nie. Dietę trzeba dopasować do wieku, płci, stylu życia i danej choroby. Trzeba popracować nad nawykami, poszukać produktów, które są dobrze tolerowane i wyeliminować te, które szkodzą, pamiętając, że dieta jest bardzo ważnym elementem leczenia, ale nie jedynym. Nie można zaniedbać aktywności fizycznej, odpoczynku, snu i troski o strefę psychiczną.
Z książki dowiesz się, jakie są objawy chorób przewodu pokarmowego, jak je diagnozować i leczyć oraz jakie mogą być konsekwencje ich nieleczenia. Autorka opisuje najczęściej występujące dolegliwości: chorobę refluksową przełyku, zespół jelita drażliwego (IBS), zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO), chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, Helicobacter pylori i zapalenie żołądka.
Dieta eliminacyjna, ubogoresztkowa, Cedars-Sinai, low-FODMAP, SCD, GAPS (Gut and Psychology Syndrom), dieta elementarna i półelementarna i wiele innych – na czym polegają, jak je stosować i przy jakich dolegliwościach będą skuteczne. Justyna dokładnie opisuje, analizuje i tłumaczy przebieg diet krok po kroku. Co najważniejsze, wszystko tutaj jest poparte naukowymi badaniami i uporządkowane.
Każda choroba przewodu pokarmowego wymaga innego podejścia, ale istnieje kilka dietetycznych wskazówek, które sprawdzą się przy wszystkich schorzeniach (tak naprawdę, te zasady warto wdrożyć na co dzień dla zdrowia i dobrego samopoczucia, niezależnie od problemów zdrowotnych):
- Jedz regularnie i nie jedz w pośpiechu.
- Nie podjadaj miedzy posiłkami.
- Wypijaj przynajmniej 2-2,5 litra płynów na dobę.
- Zrezygnuj z cukru, sztucznych słodzików i przetworzonej żywności.
- Postaw na sezonowe produkty.
- Gotuj samodzielnie.
- Wybieraj tłuszcze roślinne.
- Zadbaj o aktywność fizyczną o odpoczynek.
Oprócz ogromnej dawki rzetelnej wiedzy przekazanej w sposób zrozumiały, czytelny i przejrzysty, znajdziecie w książce kilkadziesiąt prostych, zdrowych przepisów oraz wskazówki, jak gotować i planować posiłki.
Justyna Pardyka, dietetyczka, członkini Polskiego Towarzystwa Dietetyków, prowadzi blog Kucharzyca.pl
Polecamy także
Koktajl owocowy na szybkie śniadanie
Koktajl owocowy, czyli śniadanie w płynie. Zadziwiające, że naprawdę na długo potrafi zaspokoić głód. Wypijam go rano i idę na trening (bardzo intensywny). Drugie śniadanie
Śniadanie angielskie, trochę odchudzone
Śniadanie angielskie to tradycyjnie kiełbaski, bekon, kaszanka, grzyby, połówka pomidora, fasolka w sosie pomidorowym i jajka sadzone lub jajecznica. Czasem w zestawie znajdzie się jeszcze
Smoothie owocowe z komosą
Smoothie owocowe z komosą to poranna miska zdrowia i przeciwutleniaczy. Quinoa i chudy naturalny jogurt dostarczą białka. Orzechy, migdały, nasiona, kakao i owoce to źródło