Cukinia faszerowana mięsem i fetą to prosty pomysł na obiad z piekarnika.
Mielone mięso mieszamy z pokruszonym serem, suszonymi pomidorami i przyprawami. Faszerujemy wydrążone połówki cukinii i pieczemy w pomidorach. To lekkie danie w stylu śródziemnomorskim podasz z ryżem, pieczywem, makaronem albo ziemniakami. Możesz oczywiście pozostać przy wersji niskowęglowodanowej. Pod filmem znajdziesz listę składników i opis sposobu przygotowania. Sprawdź też przepis na makaron azjatycki z kurczakiem oraz pomysł na cukinię słodko-kwaśną.
4 porcje
Przygotowanie: 10 minut
Pieczenie: 30 minut
Porcja: 389 kcal
Cukinia faszerowana – składniki:
Cukinia średnia 2 szt. po ok. 400 g każda
Mięso mielone z kurczaka 400 g
Pomidory suszone 6-7 szt.
Feta 100 g
Przyprawy: oregano, sól, papryka słodka, papryka ostra, pieprz
Pomidory średnie 4-5 szt.
Oliwki np. kalamata 100 g
Bazylia solidna garść liści
Oliwa 1 łyżka
Pieprz świeżo mielony
Jak zrobić faszerowaną cukinię?
- mięso przełóż do miski, dodaj pokrojone drobno suszone pomidory, pokruszoną fetę i przyprawy. Dokładnie wymieszaj farsz.
- Cukinie przetnij wzdłuż na pół, łyżeczką wydrąż miąższ. Zachowaj go do – będzie świetny do warzywnego sosu albo zupy krem z cukinii. Połówki cukinii wypełnij farszem.
- Rozgrzej piekarnik do 180 stopni (grzanie góra-dół). Do dużego naczynia żaroodpornego wrzuć pokrojone w kostkę pomidory (jeśli chcesz, możesz je wcześniej sparzyć i obrać z skórki), oliwki i liście bazylii. Dodaj pieprz, wymieszaj.
- Na pomidorach ułóż cukinie, skrop oliwą. Zapiekaj przez 30 minut.
Pomysły na farsz do cukinii:
Do mięsnego farszu dodaj kapary, pokrojoną w drobną kostkę czerwoną paprykę, kilka łyżek parmezanu.
Więcej o diecie śródziemnomorskiej przeczytasz w naszym felietonie: „Najlepsza dieta świata”
Mnóstwo badań dowodzi, że dieta śródziemnomorska redukuje ryzyko chorób serca, Parkinsona, Alzheimera oraz nowotworów. Obniża cholesterol LDL (to ten zły) i pomaga zapobiegać cukrzycy typu 2.
Zasady tej diety są proste – jak najwięcej warzyw, produktów pełnoziarnistych i roślin strączkowych. Wybieramy dobre tłuszcze – oliwę, awokado, orzechy, nasiona, pestki. Co najmniej dwa razy w tygodniu sięgamy po ryby i owoce morza. Zjadamy chudy nabiał – jogurt, niewielkie ilości serów oraz jajka, ale wszystko z umiarem. Ograniczamy mięso (szczególnie czerwone) i słodycze – są na specjalne okazje. Za to możemy pozwolić sobie na lampkę wina do kolacji (dla kobiet jeden kieliszek to 150 ml, dla mężczyzn 300 ml) i mówimy tu o wytrawnym czerwonym winie, które nie podlega wymianie na inny alkohol.
2 Responses
uwielbiam cukinie przepis super 👍🎊😀
ogromnie nam miło! dobrego dnia 🩷
Polecamy także
Pad thai z krewetkami i tofu
Pad thai z krewetkami, jedno z najbardziej znanych dań tajskiej kuchni. Sercem jest tu oczywiście sos, w którym odnajdziesz słony, słodki i kwaśny smak. Uprażone
Ryżowy pudding z wiśniami i orzechami
Ryżowy pudding to najprostszy deser albo śniadanie na drugi dzień – wtedy bierzemy podwójną porcję. Zamiast mleka sojowego, wykorzystajcie migdałowe lub kokosowe w wersji wegańskiej,
Purée z pieczonych warzyw
Purée z pieczonych warzyw – dyni, marchewki i ziemniaków jest lekko słodkawe i aromatyczne. Pasuje do jajek, duszonych grzybów i dań rybnych. Sprawdź też przepis