Burgery z fasoli z jajkiem sadzonym, czyli strączki z puszki jako idealne koło ratunkowe, gdy jest mało czasu na gotowanie.
Wykorzystujemy je do zup, gulaszy, chili chili con carne carne, sałatek, quesadillas. A przyrządzone z nich kotlety z powodzeniem zastąpią te mięsne.
4 porcje
Przygotowanie: 20 minut
Gotowanie: 10 minut
Porcja: 465 kcal
Burgery z fasoli z jajkiem sadzonym – składniki:
Kajzerka 4 szt.
Fasola czerwona 1 puszka (400/240 g)
Jajka 5 szt.
Mąka 2 czubate łyżki
Sól morska
Bazylia świeża kilka listków
Majonez lekki 1 łyżka
Olej 3 łyżki
Sałata lodowa ½ główki
Pomidor 1 szt.
Burgery z fasoli z jajkiem sadzonym – jak zrobić?
- Fasolę osącz z zalewy, opłucz, rozgnieć tłuczkiem do ziemniaków, dodaj 1 jajko i mąkę, przypraw solą, dorzuć posiekane listki bazylii. Wilgotnymi dłońmi uformuj 4 kotlety i usmaż je na oleju. Wcześniej możesz oprószyć je mąką lub tartą bułką. Przełóż na blaszkę, wstaw do ciepłego piekarnika (ok. 140 stopni), żeby zachowały ciepło.
- Kajzerki przetnij na pół, podpiecz na suchej patelni, posiekaj sałatę, pomidora pokrój na plastry. Usmaż pozostałe jajka.
- Dolną część kajzerki posmaruj majonezem, połóż porcję sałaty, plaster pomidora, fasolowy kotlet oraz sadzone jajko, przykryj drugą częścią bułki.
Burgery z fasoli – pomysły:
Burgery z fasoli przypraw mielonym kuminem i mieloną papryką. Możesz zrobić je też z białej fasoli albo cieciorki. Kajzerkę możesz zastąpić zrumienionym razowym chlebem, dostarczysz wtedy więcej błonnika. Jajka sadzone możesz skropić ostrym sosem sriracha.
TUTAJ znajdziesz więcej pomysłów na burgery.
Czym zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej i wegańskiej?
Pierwsze, co przychodzi do głowy to znowu tofu, bo to naprawdę wszechstronny produkt. Tofu zwane jest „twarożkiem sojowym” i zawiera 8-14 g białka (na 100 g) i sporo wapnia, a nie zawiera cholesterolu. Tofu przed smażeniem, panierowaniem czy grillowaniem warto „utwardzić” – wyjąć z opakowania, owinąć ściereczką albo papierowym ręcznikiem i obciążyć (my układamy na nim deskę, na niej np. rondelek z wodą) przez 30-40 minut. Co jakiś czas trzeba usunąć nadmiar płynu. Kolejnym popularnym w diecie wegetariańskiej i wegańskiej produktem sojowym jest tempeh, bogatszy w białko niż tofu (19 g/100 g). Tempeh powstaje z fermentowanych ziaren soi, zatem jest źródłem probiotyków. W sprzedaży są też granulat sojowy, kostka sojowa i wiele innych sojowych zamienników mięsa. Oprócz soi do produkcji zamienników mięsa wykorzystuje się np. pszenicę. W wyniku wypłukiwania skrobi z mąki pszennej powstaje seitan (ok. 25 g białka/100 g), który można wykorzystać w większości przepisów wymagających mięsa – smażyć, grillować, zrobić szaszłyki. Jednym z naszych ulubionych roślinnych produktów, które odkryliśmy jakiś czas temu jest jackfruit, czyli owoc chlebowca. Kupicie go w puszkach (wybierzcie zielony, bo żółty jest słodki i przeznaczony do deserów, nie zastąpi mięsa). Nadaje się do duszenia, gulaszu, potrawki. Odpowiednio długo gotowany, z dodatkiem przypraw, może zastąpić np. szarpaną wieprzowinę. Pamiętajmy też o innych niż soja roślinach strączkowych – ciecierzycy, fasoli (tak jak w tym przepisie) i soczewicy we wszystkich kolorach. Są wspaniałymi składnikami diety roślinnej. Nafaszerujemy nimi warzywa, zrobimy gołąbki, kotleciki, pasztety.
Roślinne zamienniki służą nie tylko osobom na dietach roślinnych. Często są ratunkiem dla tych, którzy ze względu na alergie i nietolerancje pokarmowe, muszą unikać w diecie jajek czy produktów mlecznych. Wegańskie „wędliny” czy pasty do chleba to też znakomite rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na ograniczeniu tłuszczów zwierzęcych w diecie.
Polecamy także
Bataty pieczone faszerowane szpinakiem i fasolą
Bataty pieczone to pomysł na smaczną przekąskę (wtedy każdą porcję dzielimy na pół) albo lekki lunch. Fasola to dobre źródło białka, podobnie jak jogurt, który
Placki z ziemniaków i ogórków kiszonych
Placki z ziemniaków i ogórków to kolejny pomysł na połączenie ugotowanych ziemniaków i drugiego składnika z charakterem – kiszonej kapusty, brokułów czy jarmużu. Podałam je
Markizy przekładane dżemem truskawkowym
Markizy przekładane dżemem. Kruche, delikatne, maślane, rozpływające się w ustach ciasteczka. Uwaga! Uzależniają. A nie należą niestety do tych bezkarnych, legalnych, fit wypieków. Jednak, od