Utopence - marynowane kiełbaski

Utopence – marynowane kiełbaski

Utopence – marynowane kiełbaski z kuchni naszych południowych sąsiadów.

Mam już je na blogu w wersji z parówkami. Kupienie wołowo-wieprzowych kiełbasek, z których przyrządza się utopence oryginalnie, nie jest łatwe. Jednak trafiłam na rozwiązanie idealne – drobiowe serdelki. Mają niezły skład i brak im twardych osłonek, które odbierają przyjemność jedzenia. Za każdym razem, kiedy jedziemy do Czech albo na Słowację szukam utopenców w pubach i knajpach i odnoszę wrażenie, że coraz trudniej je znaleźć. Może robią ich zbyt mało? Łatwiej kupić je w słoikach w supermarkecie albo na stacji benzynowej. Są dobre, ale na pewno nie tak, jak te domowe – z dużą ilością papryki – słodkiej i ostrej oraz marynowanej cebuli. Do tego kawałek pełnoziarnistego chleba. Tradycyjnie do utopenców podaje się piwo. Taka kwaśna zakąska wzmaga apetyt. My wolimy utopence na drugie śniadanie. Pod filmem znajdziesz listę składników i opis przygotowania. Sprawdź też przepis na marynowany camembert jak nakládaný hermelín – inną popularną przekąskę z czeskiej kuchni.

 

18 sztuk

Przygotowanie: 15 minut

Gotowanie: 10 minut

Porcja: 124 kcal

Utopence – składniki:

Serdelki z indyka 18 szt. ok. 900 g

Papryka czerwona duża 1,5 szt.

Chili 2-3 szt.

Szalotki 4 szt. lub cebula średnia 2 szt.

Woda 3 szklanki

Ocet z białego wina 1,5 szklanki albo ocet spirytusowy – 1 szklanka

Pieprz w ziarnach 1 łyżeczka

Ziele angielskie 3-4 szt.

Liść laurowy 2 szt.

Czosnek 1 – 2 ząbki

Gorczyca 2-2,5 łyżeczki nasion

Cukier 1,5 łyżeczki

Marynowane kiełbaski – przygotowanie:

  1. Szalotki obierz i potnij na piórka. Obierz i pokrój czosnek. Paprykę pokrój na paski, chili na krążki. Usuń pestki, chyba, że celujesz w naprawdę ostry smak. Serdelki natnij wzdłuż albo nakłuj widelcem – szybciej się zamarynują.
  2. Do garnka wrzuć szalotki, paprykę, czosnek i chili. Wlej wodę i ocet, dodaj wszystkie przyprawy, zagotuj, potem gotuj przez 3 minuty. Sprawdź, czy marynata jest odpowiednio kwaśna. Każdy z nas inaczej odczuwa smak. Może trzeba dodać więcej wody albo octu.
  3. Zdejmij z palnika i przestudź.
  4. Przygotuj duży słój. Warto przelać go wrzątkiem. Na dno wyłóż trochę papryki i cebuli. Włóż kiełbaski i resztę warzyw. Wlej letnią zalewę z przyprawami. Jest też szkoła dodawania gorącej zalewy. To na pewno przyspieszy marynowanie.
  5. Zamknij słój, dobrze wystudź i wstaw do lodówki. Po 24 godzinach utopence będą gotowe. Jeśli zrobisz zalewę z większą ilością octu – to nawet po jednej nocy.

Pomysły:

Utopence mogą stać w lodówce przez 5-6 dni. U nas nigdy nie wytrwały tak długo – za bardzo je lubimy.

Utopence - marynowane kiełbaski

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter