Utopence – marynowane kiełbaski z kuchni naszych południowych sąsiadów. Mam już je na blogu w wersji z parówkami. Kupienie wołowo-wieprzowych kiełbasek, z których przyrządza się utopence oryginalnie, nie jest łatwe. Jednak trafiłam na rozwiązanie idealne – drobiowe serdelki. Mają niezły skład i brak im twardych osłonek, które odbierają przyjemność jedzenia. Za każdym razem, kiedy jedziemy do Czech albo na Słowację szukam utopenców w pubach i knajpach i odnoszę wrażenie, że coraz trudniej je znaleźć. Może robią ich zbyt mało? Łatwiej kupić je w słoikach w supermarkecie albo na stacji benzynowej. Są dobre, ale na pewno nie tak, jak te domowe – z dużą ilością papryki – słodkiej i ostrej oraz marynowanej cebuli. Do tego kawałek pełnoziarnistego chleba. Tradycyjnie do utopenców podaje się piwo. Taka kwaśna zakąska wzmaga apetyt. My wolimy utopence na drugie śniadanie.
12 sztuk
Przygotowanie: 15 minut
Gotowanie: 10 minut
Porcja: 124 kcal
Składniki:
Serdelki z indyka 12 szt. ok. 800 g
Papryka czerwona duża 1 szt.
Chili 2-3 szt.
Szalotki 3-4 szt. lub cebula średnia 2 szt.
Woda 3 szklanki
Ocet z białego wina 1,5 szklanki albo ocet spirytusowy – 1 szklanka
Pieprz w ziarnach 1 łyżeczka
Ziele angielskie 3-4 szt.
Liść laurowy 2 szt.
Czosnek 1 – 2 ząbki
Gorczyca 2 łyżeczki nasion
Cukier ½ łyżeczki
Przygotowanie:
- Szalotki obierz i potnij na piórka. Obierz czosnek. Paprykę pokrój na paski, chili na krążki. Usuń pestki, chyba, że celujesz w naprawdę ostry smak. Serdelki natnij wzdłuż albo nakłuj widelcem – szybciej się zamarynują.
- Do garnka wlej wodę i ocet, dodaj wszystkie przyprawy, zagotuj. Sprawdź, czy marynata jest odpowiednio kwaśna. Każdy z nas inaczej odczuwa smak. Może trzeba dodać więcej wody albo octu.
- Do wrzątku wrzuć szalotki, paprykę, czosnek i chili. Gotuj przez 3 minuty. Zdejmij z palnika i przestudź.
- Przygotuj duży słój. Warto przelać go wrzątkiem. Na dno wyłóż trochę papryki i cebuli. Włóż kiełbaski i resztę warzyw. Wlej letnią zalewę z przyprawami. Jest też szkoła dodawania gorącej zalewy. To na pewno przyspieszy marynowanie.
- Zamknij słój, dobrze wystudź i wstaw do lodówki. Po 24 godzinach utopence będą gotowe. Jeśli zrobisz zalewę z większą ilością octu – to nawet po jednej nocy.
Pomysły:
Utopence mogą stać w lodówce przez 5-6 dni. U nas nigdy nie wytrwały tak długo – za bardzo je lubimy.






Polecam także
Ryż smażony z warzywami i jajkiem, szybki obiad zero waste
Szybkie danie z ryżem, który został z poprzedniego dnia. Mieliśmy brązowy ryż (znakomicie sprawdzą się tu inne np. basmati), cukinię, paprykę i mrożoną fasolkę szparagową.
Pieczony camembert z pomarańczowym dressingiem
Pieczony camembert z pomarańczowym dressingiem. Miękki ser z ciepłym pomarańczowym sosem, chrupiącą sałatą i prażonymi pestkami dyni. Możemy udekorować go konfiturą z żurawiny lub borówek.
Sałatka z grillowanymi szparagami, truskawkami i dressingiem z ziarnistej musztardy Maille
Sałatka ze szparagami z grilla, owocami, orzechami i fetą. Kwintesencja wiosennych smaków. Lekkość, wyjątkowy smak, ogromny odżywczy potencjał. Fetę możecie zamienić na mozzarellę albo grillowany