serniczki cytrynowe z miodem manuka

Sernik w szklankach

Sernik w szklankach, bez pieczenia, który dostarczy cennych składników odżywczych i uprzyjemni dzień. Serniczki cytrynowe bez pieczenia zrobiłam z twarogu, mascarpone i jogurtu, posłodziłam miodem Manuka, podałam z domowymi owsianymi ciasteczkami i oczywiście z porcją owoców.

Miód Manuka to produkt niezwykły ze względu na zawartość MGO (methylglyoxalu) – naturalnego związku, który wykazuje wyjątkowe właściwości.

Manuka to nowozelandzki krzew nazywany drzewem życia. W Australii znany jest jako drzewo herbaciane, za sprawą kapitana Cooka, który pijał napar z liści manuka. Takie napary robili też rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii, ponieważ pomagały łagodzić dolegliwości przewodu moczowego i zbijały gorączkę. Wywar z kory krzewu manuka działał uspokajająco, pomagał zasypiać, łagodził skutki oparzeń i dolegliwości żołądkowe. Produkty pozyskiwane z krzewów manuka mają działanie antybakteryjne i przeciwutleniające, wzmacniają odporność, dobrze wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego, przyspieszają gojenie się ran.

W XIX wieku miód Manuka nie cieszył się powodzeniem ze względu na swój intensywny smak. Dopiero w latach 30-tych XX wieku zauważono, że bydło, które się nim żywi nie choruje. Wtedy nie było jeszcze mowy o MGO, ale miód stał się częścią diety.

MGO zwany inaczej aldehydem pirogronowym, powstaje w organizmie podczas glikolizy, czyli mówiąc w uproszczeniu – procesie pozyskiwania energii dla procesów metabolicznych. MGO jest odporny na działanie enzymów, światła i płynów ustrojowych. Występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych np. serach i kawie.

MGO został wyizolowany do badań właśnie z miodów Manuka i opisany w 2007 roku przez Thomasa Henlego – profesora Politechniki Drezdeńskiej.

Produkcja miodu Manuka wymaga szczególnej troski. Na każdym etapie produkcji sprawdza się jakość produktu, a zawartość MGO w poszczególnych miodach potwierdzają certyfikaty wydawane przez Ministerstwo Przemysłu Pierwotnego Nowej Zelandii. Informacja o zwartości MGO znajduje się na opakowaniu miodu np. Miód Manuka MGO™ 250+ ma gwarantowaną zawartość methylglyoxalu 250 mg/kg (wg badań dochodzi ona aż do 382 mg/kg). Dla porównania inne rodzaje miodów zawierają do 135 mg/kg.

 

8 porcji

Przygotowanie: 10 minut

Porcja: 358 kcal

Sernik w szklankach – składniki:

Twaróg sernikowy mielony 500 g

Mascarpone 250 g

Jogurt gęsty 3 proc. tłuszczu 200 g

Skórka otarta z 3 cytryn

Miód Manuka 4 łyżeczki

Ciasteczka owsiane 10 szt.

Owoce jagodowe do podania (świeże lub mrożone) 250 g

Sernik w szklankach – jak zrobić?

  1. Twaróg, mascarpone i jogurt przełóż do miski, dodaj miód oraz skórkę z cytryn (owoce dokładnie wyszoruj i sparz we wrzątku przed ścieraniem skórki), wymieszaj.
  2. Ciastka połam i wsyp na dno szklanek, wyłóż masę (robię to łyżką do lodów), udekoruj owocami. Deser przechowasz w lodówce przez 2 dni.

Sernik w szklankach, bez pieczenia – pomysły:

Masę sernikową możesz posłodzić większą ilością miodu szczególnie jeśli podajesz ją bez słodkich owsianych ciastek, tylko z owocami.

serniczki cytrynowe bez pieczenia

serniczki bez pieczenia

Lokowanie produktu miodymanuka.pl

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

2 Responses

  1. Majka pisze:

    Boski smak 🥰 Cudo

    1. beata pisze:

      bardzo się cieszę! Dziękuję Maja!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecam także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter