Ekspresowy, wspaniały i zdrowy deser, który dostarczy cennych składników odżywczych i uprzyjemni dzień. Serniczki cytrynowe bez pieczenia zrobiłam z twarogu, mascarpone i jogurtu, posłodziłam miodem Manuka, podałam z domowymi owsianymi ciasteczkami i oczywiście z porcją owoców.
Miód Manuka to produkt niezwykły ze względu na zawartość MGO (methylglyoxalu) – naturalnego związku, który wykazuje wyjątkowe właściwości.
Manuka to nowozelandzki krzew nazywany drzewem życia. W Australii znany jest jako drzewo herbaciane, za sprawą kapitana Cooka, który pijał napar z liści manuka. Takie napary robili też rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii, ponieważ pomagały łagodzić dolegliwości przewodu moczowego i zbijały gorączkę. Wywar z kory krzewu manuka działał uspokajająco, pomagał zasypiać, łagodził skutki oparzeń i dolegliwości żołądkowe. Produkty pozyskiwane z krzewów manuka mają działanie antybakteryjne i przeciwutleniające, wzmacniają odporność, dobrze wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego, przyspieszają gojenie się ran.
W XIX wieku miód Manuka nie cieszył się powodzeniem ze względu na swój intensywny smak. Dopiero w latach 30-tych XX wieku zauważono, że bydło, które się nim żywi nie choruje. Wtedy nie było jeszcze mowy o MGO, ale miód stał się częścią diety.
MGO zwany inaczej aldehydem pirogronowym, powstaje w organizmie podczas glikolizy, czyli mówiąc w uproszczeniu – procesie pozyskiwania energii dla procesów metabolicznych. MGO jest odporny na działanie enzymów, światła i płynów ustrojowych. Występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych np. serach i kawie.
MGO został wyizolowany do badań właśnie z miodów Manuka i opisany w 2007 roku przez Thomasa Henlego – profesora Politechniki Drezdeńskiej.
Produkcja miodu Manuka wymaga szczególnej troski. Na każdym etapie produkcji sprawdza się jakość produktu, a zawartość MGO w poszczególnych miodach potwierdzają certyfikaty wydawane przez Ministerstwo Przemysłu Pierwotnego Nowej Zelandii. Informacja o zwartości MGO znajduje się na opakowaniu miodu np. Miód Manuka MGO™ 250+ ma gwarantowaną zawartość methylglyoxalu 250 mg/kg (wg badań dochodzi ona aż do 382 mg/kg). Dla porównania inne rodzaje miodów zawierają do 135 mg/kg.
8 porcji
Przygotowanie: 10 minut
Porcja: 358 kcal
Składniki:
Twaróg sernikowy mielony 500 g
Mascarpone 250 g
Jogurt gęsty 3 proc. tłuszczu 200 g
Skórka otarta z 3 cytryn
Miód Manuka 4 łyżeczki
Owoce jagodowe do podania (świeże lub mrożone) 250 g
Przygotowanie:
- Twaróg, mascarpone i jogurt przełóż do miski, dodaj miód oraz skórkę z cytryn (owoce dokładnie wyszoruj i sparz we wrzątku przed ścieraniem skórki), wymieszaj.
- Ciastka połam i wsyp na dno szklanek, wyłóż masę (robię to łyżką do lodów), udekoruj owocami. Deser przechowasz w lodówce przez 2 dni.
Pomysły:
Masę sernikową możesz posłodzić większą ilością miodu szczególnie jeśli podajesz ją bez słodkich owsianych ciastek, tylko z owocami.
Lokowanie produktu miodymanuka.pl






2 Responses
Boski smak 🥰 Cudo
bardzo się cieszę! Dziękuję Maja!
Polecam także
Domowy sos barbecue z ziołami
Domowy sos barbecue z ziołami. Znakomity, naturalny i niezastąpiony sos do mięs z grilla i jako marynata do skrzydełek albo udek. 4 porcje Przygotowanie:
Gazpacho z truskawkami i chili
Gazpacho z truskawkami przygotowałam jakiś czas temu dla miesięcznika „Shape” i najwyższy czas, żeby znalazło się i tutaj. Mój ulubiony hiszpański chłodnik w nowym wydaniu.
Pieczone jabłka faszerowane orzechami
Pieczone jabłka to zdrowy deser, słodkie śniadanie albo lekka kolacja. W tym wydaniu są niezwykłe, bo wypełnione orzechami włoskimi i migdałami. Upiekłam je razem z