Praktykulinarni Vegetariańsko. Dziś na obiad, jutro do lunchboxa – kilka słów o naszej książce.
„Praktykulinarni Vegetariańsko. Dziś na obiad, jutro do lunchboxa” to nasza druga książka wydana nakładem Wydawnictwa Pascal.
Tych przepisów nie znajdziecie w e-bookach i na blogu. Powstały z myślą o książce.
Po sukcesie pierwszej książki z przepisami w duchu diety fleksitariańskiej, tym razem zapraszamy Was do wegetariańskiej kuchni. Wiele osób szuka pomysłów na dania bez mięsa i ryb, ale nie chce rezygnować z nabiału i jajek. Niektórym brakuje przepisów na pełnowartościowe, urozmaicone wegetariańskie obiady, a duża grupa pragnie ograniczyć mięso w diecie i nie wie, jak zrobić pierwszy krok.
Tutaj kupisz książkę „Praktykulinarni Vegetariańsko”.
Ta książka jest dla Was!
Niektóre zamieszczone tu przepisy są wegańskie, a część wegetariańskich można z łatwością na wegańskie zmienić – jeśli chcielibyście pójść jeszcze dalej i w ogóle zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego. Pamiętajcie jednak, że dieta wegańska musi być urozmaicona i różnorodna. Nie może brakować w niej białka, zdrowych tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych, bo ich niedobór prowadzi do kłopotów ze zdrowiem.
Jak książka wygląda w środku? Zobaczcie na filmach. Jeden z nich nagraliśmy, rozpakowując przesyłkę z naszymi autorskimi egzemplarzami.
Jakie są zalety kuchni roślinnej?
Dieta roślinna pozwala zadbać o serce, obniża poziom cukru i cholesterolu, redukuje ryzyko chorób dietozależnych, m.in. nadciśnienia. Dzięki niskiej zawartości nasyconych tłuszczów a wysokiej błonnika, dieta oparta na składnikach pochodzenia roślinnego zmniejsza ryzyko otyłości. Strączki, pełnoziarniste węglowodany, warzywa, owoce, orzechy, na których bazują roślinne diety, dostarczą witamin i minerałów, niezbędnych dla utrzymania pięknego wyglądu skóry. Są to produkty powszechnie dostępne i niedrogie, więc zakupy nie obciążą domowego budżetu. Wybierając diety roślinne, mamy też wpływ na dobrostan naszej planety.
Komponowanie posiłków i zakupy
Przyglądamy się temu, co na co dzień zjadamy, oraz przepisom, które dla was wymyślamy, testujemy, fotografujemy i przekonujemy się, że całkiem dobrze udaje się nam dbać o zrównoważoną dietę.
Z wiekiem stajemy się coraz bardziej świadomi, z jednej strony ostrożniejsi, jeśli chodzi o wybory żywieniowe, a z drugiej otwarci na eksperymenty. Przykładamy dużą wagę do tego, co ląduje w koszyku podczas zakupów, czujnie czytamy etykiety. Do sklepu jeździmy wtedy, kiedy wykorzystamy wcześniej kupione produkty, żeby nie marnować i nie wyrzucać. Z tego też powodu staramy się ich nie gromadzić. Przed napisaniem listy zakupów robimy przegląd lodówki i tworzymy dania „z resztek”, które bywają kulinarnymi odkryciami.
Gotujemy, piszemy o jedzeniu, robimy zdjęcia od 2006 roku. Z pewnością przed nami jeszcze mnóstwo odkryć, doznań i kulinarnych niespodzianek, ale mamy pewność co do jednego: zdrowie, samopoczucie, odporność fizyczna i psychiczna zależą od tego, co zjadamy.
Praktykulinarni Vegetariańsko
Jaki cel przyświecał nam, kiedy wymyślaliśmy i tworzyliśmy tę książkę? Nie będziemy oryginalni, bo był dokładnie taki, jak przy Szybko i zdrowo od śniadania do kolacji. Chcemy podzielić się z wami pomysłami na pełnowartościowe, pyszne posiłki, które zrobicie z łatwo dostępnych składników, nie spędzając przy tym długich godzin w kuchni oraz na zakupach. A przy okazji, będziecie mieć obiad na drugi dzień do lunchowego pudełka.
Przepis to tylko inspiracja
Nie każdy lubi zjadać to samo następnego dnia, choć przy obecnych cenach gotowanie na kilka dni jest z pewnością dużo bardziej ekonomiczne. To też sposób na niemarnowanie składników i oszczędność czasu, a danie zawsze można delikatnie zmodyfikować. Można zmieniać surówki albo przygotować do sałatki inny sos. Zawsze trzymamy się naszego blogowego motto – przepis to tylko inspiracja.
Oprócz obiadów, znajdziecie tu też przepisy na surówki, przekąski i słodkości, czyli coś na mały głód, drugie śniadanie lub podwieczorek, bo jeden posiłek w pracy to raczej za mało.
A smaki? Jak zawsze u nas – z różnych zakątków świata. Może niektóre połączenia składników będą wydawać się wam zaskakujące, ale taka jest nasza wegetariańska kuchnia fusion. Takie właśnie dania gotujemy najczęściej, choć pozostajemy „fleksi”, sięgając od czasu do czasu po ryby i mięso.
Przy każdym przepisie podana jest wartość kaloryczna porcji oraz podpowiedź, jak danie odmienić, wykorzystując inne składniki. Takie, które lubicie bardziej albo macie pod ręką.
W książce znajdziecie m.in. przepisy na dhal z soczewicy, hash z serem halloumi, placuszki okonomiyaki, wegetariańskie kleftiko, biryani, fasolową fajitę z makaronem, empanady z ciecierzycą, tajską zupę wege, chowder z ciecierzycą, rozmaite curry, surówki, koktajle, kawową granolę, domowe grissini.
Polecamy także
Filet z kurczaka w boczku, kurczak pieczony z warzywami
Filet z kurczaka owinięty wędzonym boczkiem i upieczony z warzywami i ziołami. Jednogarnkowe danie z piekarnika w sam raz na lato. Wystarczy podać do niego
Krem z batatów i marchewki
Krem z batatów i marchewki. Lekka delikatna zupa – jednocześnie ostra, słodka i kwaśna. Możesz zamienić ją w solidny posiłek dodając do warzyw szklankę czerwonej
Naleśnikowe krokiety jak sajgonki
Sajgonki, w których naleśniki zastępują papier ryżowy. I nie są smażone w głębokim oleju. Przygotujmy wegetariańską wersję dodając więcej warzyw. Więcej przepisów na znakomite naleśniki