Sernik straciatella. Kremowy serniczek z kawałkami czekolady i rodzynkami.
Te oczywiście dla chętnych. Wiemy, że mają swoich wiernych fanów i zagorzałych przeciwników, dlatego w przepisie można je pominąć albo zamienić na żurawinę. To prosty i szybki przepis. Tym razem zrobiliśmy sernik bez spodu z ciastek i masła, więc w solidnym kawałku jest zaledwie 300 kcal. A tę ilość możesz zmniejszyć do 237 kcal, zastępując cukier erytrytolem i rezygnując z polewy czekoladowej. Pod filmem znajdziesz listę składników. Sprawdź też pomysł na sernik z masą makową i wiśniami oraz jogurtowiec z owocami.
12 porcji
Przygotowanie: 10 minut
Pieczenie: 1,5 godziny
Porcja: 300 kcal
Sernik bez spodu – składniki:
Twaróg sernikowy 4% tłuszczu 1 kg
Mascarpone 250 g
Budyń waniliowy (bez cukru) 60 g
Cukier (u nas trzcinowy) 80 g
Jajka M 4 szt.
Rodzynki sułtańskie 70 g
Czekolada deserowa 70 g
Polewa czekoladowa do sernika:
Czekolada deserowa lub gorzka 60 g
Śmietanka 30% 4 łyżki
Jak zrobić sernik straciatella?
- Rozgrzej piekarnik do 160 stopni (góra-dół). Keksówkę (11-12 x 28-30 cm) lub tortownicę o średnicy ok. 23 cm wyłóż papierem do pieczenia.
- Rodzynki zalej gorącą wodą albo herbatą i odstaw na 5 minut. Potem dokładnie osącz na sitku. Rodzynki możesz wymoczyć też w herbacie z dodatkiem rumu albo whisky. Czekoladę dość drobno posiekaj.
- Do miski przełóż twaróg sernikowy i mascarpone. Wsyp budyń i cukier, dodaj jajka. Zmiksuj dokładnie.
- Wrzuć rodzynki i czekoladę. Delikatnie wymieszaj szpatułką i przełóż do formy. Piecz przez 1,5 godziny. Przestudź przez 20 minut w uchylonym piekarniku, potem na kratce. Wstaw do lodówki na co najmniej 4 godziny, zanim udekorujesz czekoladowym ganaszem.
- Czekoladę połam na kostki. Śmietankę podgrzej i bardzo gorącą zalej czekoladę. Mieszaj dynamicznie, żeby rozpuścić czekoladę. Udekoruj ciasto. Sernik przechowuj w lodówce.
Pomysły na sernik:
Do sernika możesz dodać skórkę otartą z pomarańczy albo cytryny. Zamiast budyniu waniliowego, wykorzystaj śmietankowy albo cytrynowy. Zanim polewa zastygnie, posyp ją posiekanymi albo połamanymi orzechami, migdałami, jadalnymi płatkami kwiatów. Do polewy możesz oczywiście wykorzystać także białą czekoladę.
Polecamy także
Sałatka jarzynowa tradycyjna z majonezem
Sałatka jarzynowa, klasyczna, tradycyjna, z majonezem. Bez niej nasze święta są niemożliwe. Wiemy, że to kaloryczne nadużycie, dlatego szykujemy ją tylko na wyjątkowe okazje.
Domowa baklava, baklawa z ciasta francuskiego
Domowa baklava, czyli z założenia mniej słodka niż tradycyjna i nieco odmieniona, bo z ciasta francuskiego, które naprawdę zdało tu egzamin. Ciasto francuskie jest łatwiej
Sałatka z gotowanego kurczaka
Sałatka z gotowanego kurczaka to pomysł na wykorzystanie mięsa, które czasem zostaje na drugi dzień. Posiekane mięso mieszam z fasolą, ogórkiem, migdałami i jogurtem. Podaję