Pastéis de nata to portugalskie babeczki z kremem budyniowym.
Delikatne, kruche, maślane babeczki, których historia sięga XVIII wieku. Receptura została opracowana przez mnichów z lizbońskiego klasztoru w Belém, którzy używali białek do krochmalenia habitów. Nie chcieli marnować żółtek, które zostawały, zaczęli więc wypiekać i sprzedawać pastéis de nata. Po zamknięciu klasztoru w 1834 roku, przepis trafił w ręce właścicieli pobliskiej rafinerii cukru, którzy w 1837 otworzyli Fábrica de Pastéis de Belém. I tu oryginalne babeczki są wypiekane i sprzedawane do dziś. Podobno ten prawdziwy, jedyny przepis zna tylko sześć osób na świecie. My możemy jedynie się domyślać. Jeśli wolisz szybsze rozwiązania, sprawdź przepis na ciastka francuskie z budyniem i borówkami.
12 sztuk
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 10 minut
Pieczenie: 30—35 minut
Porcja: 196 kcal
Pastéis de nata – składniki:
Ciasto francuskie 300 g
Jajka średnie 1 całe plus 4 żółtka
Śmietanka 30 proc. 150 ml
Mleko 0,5 proc. 250 ml
Cukier brązowy 80 g
Mąka kukurydziana 2 łyżki
Aromat waniliowy
Cynamon do podania
Portugalskie babeczki budyniowe – przygotowanie:
- Do rondelka wbij jajko, dodaj żółtka i cukier, utrzyj. W mleku rozprowadź mąkę, wlej do jajek, dodaj śmietankę i aromat.
- Podgrzewaj na niedużym ogniu, często mieszając, aż masa zgęstnieje. Odstaw, przykryj folią spożywczą (tak żeby dotykała masy – to zapobiegnie tworzeniu się kożucha) i odstaw do wystudzenia.
- Rozgrzej piekarnik do 190 stopni. Ciasto rozwałkuj, wytnij 12 okręgów, wylep nim formę na muffiny. Nałóż wystudzoną masę. Piecz przez ok. 30 minut. Pod koniec możesz włączyć funkcję grill, żeby przyrumienić wierzch babeczek.
Pomysły:
Pastéis de nata tradycyjnie podaje się ciepłe, posypane cynamonem albo cukrem pudrem. Do masy budyniowej możecie dodać inny aromat albo skórkę otartą z cytryny.
Polecamy również ciastka francuskie z twarogiem.
Polecamy także
Krem z buraków z pesto z natki, zupa krem z buraczków
Krem z buraków z pesto z natki to wspaniała, pożywna zupa o energetyzującym kolorze. Smakuje jak zabielany barszcz (moje kulinarne wspomnienie z dzieciństwa), ale w
Parówki na 4 sposoby. Co zrobić z parówek – nowe pomysły
Parówki chyba już nie wzbudzają tylu negatywnych emocji, co kiedyś i mam wrażenie, że dość chętnie po nie sięgamy. Po pierwsze można z nich zrobić
Pasta kanapkowa z fasoli i awokado
Pasta kanapkowa z fasoli to jeden z najszybszych dodatków do chleba, jakie zdarzyło się nam przygotować. Wystarczy puszka białej lub czerwonej fasoli, dojrzałe awokado, trochę