Krewetki w cieście filo. Filo to cienkie, delikatne ciasto charakterystyczne dla kuchni tureckiej i greckiej (nazwa phyllo pochodzi z greckiego i oznacza liść).
To ciasto robi się z mąki, ciepłej wody i oliwy lub oleju, w przeciwieństwie do ciasta francuskiego, które zawiera masło. W sklepach najczęściej znajdziecie filo na stoisku z mrożonkami, choć coraz częściej bywa sprzedawane w rulonach i możecie na nie trafić podczas dni kuchni śródziemnomorskiej w popularnych dyskontach. Jeśli nie uda się znaleźć filo, wykorzystajcie ciasto francuskie albo wytrawne kruche. Takie krewetki to przekąska idealna na imprezę. Kto nie może jeść krewetek ze względu na alergię albo za nimi po prostu nie przepada, kroi na paski filet z łososia, owija ciastem i smaży. Sprawdźcie też przepis na koktajl z krewetek oraz krewetki z patelni z ryżem i warzywami.
8 porcji
Przygotowanie: 30 minut
Gotowanie: 6-8 minut
Porcja: 180 kcal
Krewetki w cieście filo – składniki:
Krewetki np. Vannamei (gotowane, mrożone) 225 g
Ciasto filo 6 lub 8 arkuszy ok. 200 g
Białko z 2 jajek M
Sezam 2 łyżeczki
Sos sojowy 2 łyżki
Sos teriyaki 2 łyżki
Majonez lekki 3 łyżki
Pasta chili np. sambal oelek 2 łyżeczki
Limonka 1 szt.
Olej do głębokiego smażenia 1,5-2 szklanki
Jak zrobić krewetki w cieście filo?
- Krewetki rozmroź, oczyść, opłucz i dokładnie osusz na papierowym ręczniku. Przełóż do głębokiego talerza, dodaj sos sojowy i sos teriyaki, wymieszaj i odstaw na 10 minut. Białka delikatnie roztrzep widelcem.
- Trzy lub cztery arkusze ciasta filo ułóż na blacie (podkładam pod spód papier do pieczenia), pozostałe zostaw owinięte w folię albo ściereczkę, bo szybko wysychają.
- Ostrymi nożyczkami potnij arkusze na paski wzdłuż krótszego boku. Każdy pasek powinien składać się z 3 albo 4 warstw, zależnie ilu arkuszy używasz. Szerokość paska zależy od ilości krewetek. Połowa arkuszy przypada na połowę krewetek. Nie powinny być jednak zbyt szerokie, bo zależy nam, żeby po owinięciu widoczny był ogon krewetki.
- Jeden zestaw pasków odsuń od pozostałych i muśnij białkiem każdą warstwę, tak żeby lekko się skleiły. Owiń krewetkę. Warstwy ciasta powinny na siebie zachodzić, dzięki czemu owiniesz cały korpus. Nie owijaj ogona.
- Wierzch ciasta też posmaruj białkiem, posyp sezamem i odłóż na talerz. Powtórz czynność z pozostałymi krewetkami i resztą arkuszy ciasta filo. Tak zapakowane krewetki włóż do lodówki. Schłodź przez 10-20 minut albo dłużej. Łatwiej będzie je smażyć.
- Przygotuj dip: majonez wymieszaj z sosem chili i łyżką lub dwoma soku z limonki.
- Tuż przed podaniem, w rondelku rozgrzej olej i smaż krewetki partiami na złoty kolor. Obróć w połowie pieczenia. Każda kolejna porcja krewetek smaży się szybciej, bo tłuszcz jest już mocno rozgrzany.
- Wyjmuj łyżką cedzakową na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Podawaj z sosem i kawałkami cytryny lub limonki.
Krewetki w cieście – pomysły:
Takie krewetki możesz też podać z sosem słodko-kwaśnym.
Polecamy także
Burgery rybne – z kotlecikami z tuńczyka i warzyw
Burgery rybne, a tak naprawdę burgery z tuńczyka, ziemniaków, marchewki i cukinii. Delikatny kotlecik plus dodatki i sos czosnkowy z curry tworzą kombinację nie do
Kapuśniak z kiełbasą, szybki przepis
Kapuśniak z kiełbasą jest lekki, szybki i łatwy do zrobienia, i naprawdę wyjątkowy w smaku. Patent polega na tym, że nie gotujemy wywaru, ale razem
Jak schudnąć jedząc więcej
Jak schudnąć jedząc więcej? Każde jedzenie, po które sięgamy ma określoną wartość kaloryczną. Innymi słowy, po posiłku jesteśmy bogatsi w pewną ilości energii niezbędnej do