zapiekanki z kurkami

Grzanki z kurkami, smażone kurki

Grzanki z kurkami to przekąska wyjątkowa i w sezonie na kurki trzeba jej skosztować.

Przywykliśmy do tradycyjnych grzanek – zapiekanek z pieczarkami i serem, bo można je zrobić o każdej porze roku ze względu na dostępność składników. Natomiast świeże kurki mamy tylko latem i wczesną jesienią. Możesz oczywiście wykorzystać mrożone grzyby (pamiętaj, żeby kurki i rydze blanszować krótko przed mrożeniem, dzięki temu unikniesz gorzkiego smaku po rozmrożeniu), ale aromat świeżych i tekstura są wyjątkowe.

Jak oczyścić kurki?

Nikt nie lubi piasku chrzęszczącego miedzy zębami ani drobnych igiełek, bo to całkowicie odbiera przyjemność z jedzenia grzybów. Dlatego kurki trzeba dokładnie oczyścić, nie mocząc ich zbyt długo, bo jak każde grzyby chłoną wodę niczym gąbka. My wsypujemy kurki do miski, wlewamy letnią wodę i wsypujemy łyżkę soli (ok. pół łyżeczki na 400 g kurek). Po 2 minutach przekładamy grzyby do miski. Nie cedzimy od razu na sitku, bo cała woda z zanieczyszczeniami zalałaby kurki, a chodzi nam o to, żeby zanieczyszczenia zostały na dnie miski. Wylewamy wodę i powtarzamy czynności. Potem odcinamy końcówki nóżek, płuczemy grzyby pod bieżącą wodą i osuszamy na papierowym ręczniku.

Druga metoda to posypanie grzybów mąką ziemniaczaną, przełożenie do miski z wodą, zamieszanie (zanieczyszczenia odpadną razem z mąką) i opłukanie grzybów.

Jak smażyć kurki?

Dokładnie oczyszczone kurki wrzucamy na rozgrzany tłuszcz (do wyboru: olej rzepakowy, oliwa, masło), na którym wcześniej szklimy cebulę (cebula i grzyby to znakomity duet). Nie obgotowujemy kurek przed smażeniem. I też ich nie solimy. Czas na przyprawianie solą przychodzi na końcu (natomiast na patelnię możesz wrzucić gałązkę tymianku albo rozmarynu). Smażymy na dużym ogniu przez ok. 5-6 minut. W tym czasie kurki puszczą wodę i zdąży ona odparować. Większe grzyby mogą potrzebować minuty lub dwóch więcej. Usmażone grzyby przypraw solą i pieprzem. Kurki wykorzystasz do grzanek, zapiekanek, dań z makaronem i ryżem. Możesz zalać je śmietaną (12 albo 18 proc.), śmietanką 30 proc. lub wymieszać z mascarpone. Taki prosty sos pasuje do placków, gotowanych i pieczonych ziemniaków, kotletów mięsnych i wegetariańskich.

Pod filmem znajdziesz listę składników i opis sposobu przygotowania. Sprawdź też przepis na zupę kurkową i pierogi z kurkami.

 

4 porcje

Przygotowanie: 10 minut

Gotowanie: 15 minut

Porcja: 326 kcal

Grzanki z kurkami – składniki:

Chleb na zakwasie 4 duże kromki

Cebula mała, posiekana

Kurki 500 g

Oliwa 1 łyżka

Sól

Pieprz świeżo mielony

Masło 40 g

Natka 2 łyżki, posiekana

Czosnek 2 ząbki

Ser tarty np. Gouda lub mozarella wiórkowana 100 g

Jak zrobić grzanki z kurkami?

  1. Rozgrzej piekarnik do 190 stopni, ustaw termoobieg lub grzanie góra i dół.
  2. Kromki chleba ułóż na blaszce wyłożonej papierem, opiecz przez 4-5 minut. Dzięki temu chleb będzie bardziej chrupiący niż wtedy, kiedy położysz na nim od razu grzyby. Grzanki wystudź. Nie wyłączaj piekarnika.
  3. Masło przełóż do miski, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i natkę. Wymieszaj.
  4. Na patelni rozgrzej oliwę, zeszklij posiekaną cebulę, dodaj oczyszczone grzyby (większe potnij wcześniej na kawałki). Smaż na dużym ogniu (mocy palnika), aż cały płyn wyparuje. Przestudź.
  5. Przypraw grzyby solą i pieprzem.
  6. Kromki opieczonego chleba posmaruj masłem czosnkowym. Nałóż grzyby. Posyp tartym serem i zapiekaj przez 4-5 minut, aż ser się stopi. Podawaj na ciepło.

Pomysły na grzanki:

Grzyby możesz przesmażyć z wędzonym boczkiem albo szynką. Grzanki możesz przygotować wcześniej i podpiec tuż przed imprezą. Zamiast dużych kromek chleba na zakwasie, wykorzystaj bagietkę.

grzanki z kurkami

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter