jak zrobić domowe kimchi

Domowe kimchi, jak zrobić kimchi w domu

Kimchi to koreańskie danie z fermentowanych warzyw. Zdrowe, pełne wspierających odporność bakterii probiotycznych.

Kimchi najczęściej robi się z kapusty pekińskiej, pozostałe dodatki możecie wybrać sami. U mnie to marchew, dymka, por i jabłko dla przełamania ostrego i słonego smaku. Popularna jest też rzodkiew japońska (daikon) i kalarepa. Tradycyjnie do przygotowania kimchi wykorzystuje się gochugaru – koreańską ostrą paprykę suszoną na słońcu. Łączy się ją z imbirem, czosnkiem, szalotką, sosem rybnym, sosem sojowym, cukrem oraz często z kleikiem ryżowym. Ja wykorzystałam gotową pastę kimchi od House of Asia. Dodałam do niej tylko więcej imbiru i czosnku.

Moje kimchi było już gotowe do jedzenia po trzech dobach, często jednak potrzeba czterech-pięciu, ale jeśli w pomieszczeniu jest ciepło, kapusta zacznie fermentować wcześniej. Optymalna temperatura dla fermentacji kimchi to zaledwie 18 stopni. Jeśli macie włączone ogrzewanie i brak możliwości przechowania słoików w piwnicy, warto sprawdzić już po pierwszej dobie, czy nie pojawiły się bąbelki. Oznaczają one, że kimchi trzeba wstawić do lodówki, tam zakończy się fermentacja. Niektórzy polecają nawet dwa tygodnie fermentowania w lodówce dla pełni smaku, przy czym warto zwrócić uwagę, żeby warzywa były zanurzone w zalewie. Gotowego kimchi nie mrozimy, ale przechowujemy pod przykryciem w lodówce. Dobrze będzie wykorzystać je w ciągu miesiąca, choć raczej zjemy wszystko znacznie wcześniej. Kimchi to wspaniały dodatek do domowego sushi albo bulgogi.

 

10 porcji

Przygotowanie: 1 godzina 30 minut

Fermentowanie: 2-4 dni

Porcja: 22 kcal

Składniki do kimchi:

Kapusta pekińska duża 1 szt. 700 g

Sól 50 g

Marchew średnia 2 szt.

Por mały 1 szt.

Jabłko 1 szt.

Czosnek 3 ząbki

Imbir kawałek 4 cm

Szczypior posiekany 4-5 łyżek

Pasta kimchi House of Asia 2 x 50 g

Jak zrobić kimchi w domu?

  1. Kapustę opłucz i osusz. Zdejmij 2-3 wierzchnie liście, odłóż. Główkę przetnij wzdłuż na pół, potem przetnij połówkę na dwie części, pokrój na paski i przełóż do dużej miski.
  2. Obraną marchew pokrój na słupki („na zapałki”), podobnie potnij pora. Obrane jabłko pokrój na cienkie plasterki.
  3. Kapustę posól, wymieszaj dłońmi. Wlej letnią wodę w takiej ilości, żeby przykryć kapustę. Odstaw na 1,5-2 godziny. Od czasu do czasu przemieszaj.
  4. Pastę kimchi wyciśnij do miski, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i starty na drobnej tarce imbir, wymieszaj.
  5. Kapustę przełóż na durszlak. Zachowaj szklankę słonej zalewy, w której moczyła się kapusta. Resztę wylej. Opłucz kapustę dokładnie pod bieżącą wodą i z powrotem włóż do miski.
  6. Dodaj marchew, pora, dymkę, jabłko i pastę kimchi. Dokładnie wetrzyj pastę w warzywa i owoce. Warto założyć gumowe rękawiczki, żeby nie poparzyć dłoni.
  7. Całość przełóż do słoików lub kamionkowych naczyń. Nie wypełniaj słoików do końca, żeby zostawić miejsce na płyny, które powstaną podczas fermentacji. Wlej trochę pozostawionej zalewy (z tego etapu możesz zrezygnować). Na wierzchu połóż odłożone liście kapusty. Przykryj częściowo słoiki lub naczynie kamionkowe, żeby gazy mogły swobodnie uciekać. Zostaw w chłodnym, najlepiej dość ciemnym miejscu na co najmniej dobę, przeważnie na 2-3 dni. Potem zamknij słoiki, wstaw do lodówki. Wykorzystaj w ciągu miesiąca.

Kimchi – pomysły:

Przed podaniem posyp kimchi uprażonymi ziarnami sezamu.

 

jak zrobić kimchi

We współpracy reklamowej z House of Asia

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email

4 Responses

  1. Jesse-Gabriel pisze:

    Das Rezept ist leider nicht vegan, die Gewürzmischung enthält Fischsauce.
    Grüße

    1. beata pisze:

      Entschuldigung, mein Fehler. Etikett entfernt:) Grüße

  2. zxc pisze:

    Ile takie kimchi może stać w słoikach?

    1. beata pisze:

      w lodówce 3-4 tygodnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter