Domowe ciasto francuskie jest wyjątkowe. Nie do porównania z tym ze sklepu. Niestety niemożliwie czasochłonne. Przyznaję, że robię je bardzo rzadko, bo po prostu nie chce mi się tak długo czekać.
Jednak warto spróbować chociaż raz. Zostawiam przepis krok po kroku. Takie ciasto podacie z owocami, jak w tym przepisie albo w wersji wytrawnej np. z soczewicą, łososiem i grzybami lub jako dodatek do gulaszu.
8 porcji
Przygotowanie: 4 godziny
Pieczenie: 15-20 minut
Porcja: 320 kal
Domowe ciasto francuskie – składniki:
Ciasto:
Mąka pszenna 220 g plus 2-3 łyżki do podsypania
Miękkie masło 200 g (kostka)
Sól ½ łyżeczki
Ocet z białego wina 1 łyżeczka
Zimna woda 4-5 łyżek
Na wierzch:
Śliwki twarde 400 g
Jajko średnie 1 szt.
Cukier brązowy 2 łyżki
Domowe ciasto francuskie i ciastka francuskie ze śliwkami – jak zrobić?
- Do mąki dodaj sól i 70 gram miękkiego masła, zagnieć. Do kruszonki wlej ocet i zimną wodę – tyle żeby uzyskać gładkie elastyczne ciasto. Owiń je folią spożywczą i schłodź w lodówce przez co najmniej 40 minut.
- Pozostałe masło rozwałkuj pomiędzy kawałkami folii spożywczej albo papieru do pieczenia. Także schłodź przez 30-40 minut. Schłodzone ciasto rozwałkuj na podsypanej mąką desce, na środku ułóż schłodzone masło, boki ciasta zawiń do środka jak kopertę.
- Ciasto złóż na trzy części, obróć o 90 stopni, rozwałkuj na długi prostokąt. Ponownie złóż na trzy części, przykryj folią, schłodź przez co najmniej 40 minut. Czynność składania na trzy części i wałkowania powtórz co najmniej 4 razy, po złożeniu ciasta schłodź je w lodówce.
- Śliwki umyj, przekrój na pół, wypestkuj. Jajko roztrzep. Ciasto francuskie rozwałkuj, pokrój na kawałki, przenieś na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Kawałki ciasta posmaruj jajkiem. Ułóż śliwki skórką do dołu, posyp brązowym cukrem, piecz przez ok. 15-18 minut w temp. 190 stopni.
Ciastka francuskie ze śliwkami – pomysły:
Ciasto francuskie z owocami możesz podać z greckim jogurtem wymieszanym ze skórką z limonki lub cytryny. Ciastka udekoruj gałązką tymianku, mięty lub melisy.
Polecamy także
Jajka po szkocku otulone mielonym mięsem
Jajka po szkocku to jajka obiadowe, solidna porcja białka, do której oprócz zimnego chrzanowego sosu warto podać miskę sałaty. 4 porcje: Przygotowanie: 20 minut
Sałatka z rukoli z burakami, fetą i granatem
Sałatka z rukoli z burakami, fetą i granatem ma mnóstwo smaku i rozmaite tekstury – kremowe awokado, twarde i soczyste nasiona granatu, delikatną lekko kwaśną
Tarta z porami, szpinakiem i kozim serem
Tarta z porami, szpinakiem i kozim serem. Kruchy, maślany, cienki spód, duszone warzywa i jeden z najlepszych serów. I to wszystko na jednym kawałku. Choć