Barszcz czerwony z uszkami. Trudno wyobrazić sobie bez niego wigilijny wieczór. O barszczu warto pomyśleć już na 8-10 dni przed Świętami. To wtedy wstawiamy buraczany zakwas. Potrzebnych będzie 6 dość dużych ładnych buraków. Szorujemy je, kroimy w kostkę albo na plastry, wkładamy do wyparzonego kamionkowego lub szklanego naczynia. Dorzucamy kilka ząbków czosnku, po 5 ziaren ziela angielskiego i pieprzu, 2 liście laurowe, 2 płaskie łyżki soli, pociętą na ćwiartki małą cebulę i pół łyżeczki kminku. Buraki zalewamy 2 litrami ugotowanej przestudzonej wody. Naczynie zakrywamy gazą i odstawiamy na tydzień. Czasem wystarczy 5 dni, jeśli mamy naprawdę ciepło w domu. Zakwas przecedzamy i przelewamy do szczelnych, wyparzonych butelek. Przechowujemy w lodówce.
6 porcji
Przygotowanie: 1-2 godziny
Gotowanie: 2 godziny
Porcja: 256 kcal
Składniki:
Uszka:
Suszone grzyby 60 g
Cebula średnia 1 szt
Tarta bułka 2 łyżki
Sól i pieprz
Olej 1 łyżka
Mąka 200 g
Jajko 1 szt
Ciepła woda ½ szklanki
Barszcz:
Zakwas 1 litr
Włoszczyzna
Woda 1,5 litra
Suszone grzyby 6-7 kawałków
Czosnek 1 ząbek
Majeranek suszony 1 łyżeczka
Liść laurowy 1 szt
Kilka ziaren pieprzu
Ziele angielskie 2 szt
Sól, Cukier, Pieprz
Natka pietruszki
Przygotowanie:
- Grzyby zalej ciepłą wodą, odstaw na 2-3 godziny. Cebulę posiekaj, podsmaż na oleju, dodaj grzyby, przesmaż, zmiel w maszynce do mięsa, dodaj tartą bułkę, przypraw solą i pieprzem.
- Mąkę połącz z jajkiem, dodaj ciepłą wodę i szczyptę soli, zagnieć ciasto. Rozwałkuj na posypanej mąką stolnicy, wytnij kwadraty o boku ok. 3cm, na każdy nałóż farsz i złóż. Zlep brzegi pierożka, a następnie połącz rogi trójkąta i sklej je ze sobą. Wrzucaj partiami na osolony wrzątek. Kiedy uszka wypłyną na powierzchnię wyjmij je ostrożnie łyżką cedzakową. Uszka oczywiście warto przygotować wcześniej i zamrozić (niegotowane).
- Przygotuj barszcz czerwony. Włoszczyznę obierz, wrzuć do garnka, zalej wodą, dodaj grzyby, pokrojony czosnek, liść, ziele, pieprz w ziarnach i majeranek, gotuj przez godzinę. Wywar przecedź, dodaj zakwas, przypraw do smaku cukrem i solą, gotuj jeszcze 10 minut. Uważaj, żeby nie zagotować barszczu, bo straci swój rubinowy kolor. Podawaj z uszkami, posiekaną natką i świeżo mielonym pieprzem.
Pomysły:
Barszcz czerwony możemy też przygotować na szybko, bez zakwasu, gotując (na bardzo wolnym ogniu) kilka dorodnych buraków razem z włoszczyzną.
Polecamy także
Placki brokułowe z pomidorowo-ogórkową raitą
Placki brokułowe, szybki obiad w wydaniu fit. Delikatne, zielone kotleciki z lekkim sosem jogurtowym. Do brokułowej masy warto dodać łyżkę pestek słonecznika albo trochę świeżych
Ciasto z borówkami, wegańskie ciasto z owocami
Wegańskie, dwukolorowe ciasto z pełnoziarnistej mąki. Nie dodałam tu jajek, ani wegańskiego zamiennika np. siemienia lnianego, ale możecie wymieszać dwie łyżki mielonego siemienia z 6
Krem z batatów i marchewki
Krem z batatów i marchewki. Lekka delikatna zupa – jednocześnie ostra, słodka i kwaśna. Możesz zamienić ją w solidny posiłek dodając do warzyw szklankę czerwonej