„Baklava” domowa, czyli z założenia mniej słodka niż tradycyjna i nieco odmieniona, bo z ciasta francuskiego, które naprawdę zdało tu egzamin.
Ciasto francuskie jest łatwiej kupić niż ciasto filo, które jest podstawą klasycznego deseru. I też szybciej można sobie z nim w kuchni poradzić. Każdy płat ciasta filo trzeba posmarować stopionym masłem, a trochę tych warstw przy baklawie należy ułożyć. Francuskie „listkuje się” samo pod wpływem temperatury.
Najważniejszy w baklavie jest farsz – orzechy, miód (niektórzy robią syrop cukrowy) i cynamon. U mnie mieszanka orzechów, oczywiście z przewagą włoskich. Ale są też laskowe i migdały. Piękna będzie baklava z pistacjami. Część orzechów rozdrabniam w malakserze na pył, a część siekam, a raczej wrzucam to torebki z grubej folii i rozbijam tłuczkiem. To zdecydowanie szybszy sposób. W moim cieście miód lipowy Suszka. Sprawdźcie też przepisy na domowe ciasto francuskie i tartaletki z marcepanem.
12 porcji
Przygotowanie: 10 minut
Gotowanie: 50 minut
Porcja: 303 kcal
Składniki:
Ciasto francuskie 1,5 rolki ok. 400 g
Orzechy włoskie 150 g
Orzechy laskowe 100 g
Migdały 50 g
Miód 7 łyżek
Pomarańcza 1,5 szt.
Cynamon 1 łyżeczka
Masło 20 g
Przygotowanie:
- Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Połowę orzechów i migdałów rozdrobnij w malakserze. Resztę posiekaj albo rozbij tłuczkiem, wrzuć wszystkie na patelnię. Praż na wolnym ogniu przez 3-4 minuty mieszając często, żeby się nie przypaliły. Dodaj 6 łyżek miodu, cynamon i sok z jednej pomarańczy. Wymieszaj dokładnie, odstaw do wystudzenia.
- Masło roztop w mikrofalówce lub rondelku, odstaw.
- Z ciasta francuskiego wytnij trzy równe kawałki, o wielkości naczynia do zapiekania, z którego korzystasz (u mnie dość wysoka blaszka o wymiarach 20 x 26 cm) i lekko rozwałkuj. Naczynie wyłóż papierem do pieczenia. Na dnie połóż pierwszy arkusz ciasta francuskiego. Posmaruj cienko masłem.
- Na ciasto przełóż połowę masy orzechowej, rozprowadź równomiernie, dociśnij. Przykryj drugim kawałkiem ciasta, posmaruj masłem, przełóż resztę orzechów. Ostatni arkusz ciasta też posmaruj masłem. Możesz posypać posiekanymi orzechami. Przed pieczeniem potnij ciasto na równe kawałki. Użyj ostrego noża i przetnij do samego dna brytfanki. U mnie wyszło 12 kawałków.
- Piecz przez 40 minut, aż ciasto się rozwarstwi, urośnie i przyrumieni (pod koniec włączyłam na minutę funkcję grill).
- Po upieczeniu, polej ciepłe ciasto syropem z łyżki miodu i soku z połowy pomarańczy. Wystudź.
Pomysły:
Do masy orzechowej dodaj więcej przypraw – mielone goździki, szczyptę gałki muszkatołowej.
Polecam także
Sałatka śledziowo-ziemniaczana
Sałatka śledziowo-ziemniaczana to śledziowy klasyk. Jedna z najprostszych sałatek, pożywna i z minimalnej ilości składników. Czasem dodaję do niej jabłko i jajka, a cebulę zastępuję
Sałatka z burakami, kiwi i truskawkami
Sałatka z burakami i owocami to moja kolejna szybka sałatka z fetą, po tej z awokado i chili, soczewicą i pomidorkami koktajlowymi albo wiosennej ze
Kotlety z tuńczyka z ziemniakami i groszkiem
Kotlety z tuńczyka z ziemniakami i groszkiem to jeden z moich ulubionych, obok sałatki nicejskiej, pomysłów na wykorzystanie tuńczyka z puszki. Koniecznie tego w sosie