ekspresowa fasolka po bretońsku

Szybka fasolka po bretońsku

Szybka fasolka po bretońsku. Smak z dzieciństwa, szybki rozgrzewający gulasz z kiełbasą i fasolką, znakomite proste danie jednogarnkowe. Solidna porcja białka, tak dobra, że bardzo często do niej wracamy.

 

6 porcji

Przygotowanie: 5 minut

Gotowanie: 35 minut

Porcja: 298 kcal

Szybka fasolka po bretońsku – składniki:

Kiełbasa (myśliwska, zwyczajna, podwawelska) 400 g

Fasola biała – 2 puszki, ok. 480 g po osączeniu

Koncentrat pomidorowy 200 g

Cebula 2 szt.

Czosnek 2 ząbki

Olej 2 łyżki

Majeranek 2 łyżeczki

Mąka 1 łyżka

Szczypta cukru (opcjonalnie)

Mielona papryka (słodka, ostra, wędzona – najlepiej mieszanka różnych) – 1 łyżeczka

Natka 1 łyżka posiekanej

Sól do smaku

Szybka fasolka po bretońsku – jak zrobić?

  1. Kiełbasę pokrój na plastry, posiekaj cebule i czosnek, fasolę opłucz z zalewy i osącz.
  2. W garnku rozgrzej łyżkę oleju, podsmaż kiełbasę, dodaj czosnek i cebulę, duś przez 3 minuty. Wsyp paprykę.
  3. Koncentrat rozprowadź w 2 litrach wody, wlej do garnka, wsyp odrobinę cukru i ewentualnie posól do smaku, gotuj przez 15 minut.
  4. Dodaj fasolę i majeranek, gotuj jeszcze 10 minut. W małym rondelku rozgrzej drugą łyżkę oleju, wsyp mąkę, zamieszaj, wlej chochelkę pomidorowego wywaru i rozprowadź zasmażkę, przelej do garnka, zagotuj. Dorzuć natkę. Podawaj z pieczywem.

Szybka fasolka po bretońsku – pomysły:

Koncentrat pomidorowy możesz zastąpić passatą (zmniejsz wtedy ilość wody), przypraw fasolkę oregano lub tymiankiem. Dla zaostrzenia smaku dodaj krążki jalapeño. Spróbuj wersji tego dania z ciecierzycą.

Wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne znajdziemy w komplecie w produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, nabiał, jajka), dlatego uważa się, że to białko odzwierzęce jest pełnowartościowe. W produktach roślinnych (zboża, ryż,  strączki – fasola, ciecierzyca, soczewica, migdały, pestki, orzechy, warzywa) nie występują wszystkie aminokwasy, dlatego mówi się o białkach niepełnowartościowych (wyjątkiem są soja oraz komosa ryżowa, które mają komplet aminokwasów egzogennych). Nie oznacza to jednak, że dobrze skomponowana dieta wegańska czy wegetariańska będzie uboższa, bo przez odpowiednie łączenie produktów roślinnych dostarczymy wszystkich niezbędnych (egzogennych) aminokwasów. Zboża warto podawać z fasolą albo soczewicą, brokuły z migdałami, a do sałatek wrzucać pestki dyni lub słonecznika.

Białka z produktów zwierzęcych są lepiej przyswajalne. Pamiętajmy jednak, że produkty odzwierzęce dostarczają też tłuszczów nasyconych, które w nadmiernej ilości nie służą zdrowiu. Mniejsza przyswajalność białek roślinnych związana jest z obecnością błonnika. Z drugiej strony o ten błonnik w diecie walczymy. Dobrze byłoby zachować proporcje miedzy białkiem roślinnym a zwierzęcym 50% na 50%.

ekspresowa fasolka po bretońsku

Udostępnij:

Facebook
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy także

Dołącz do nas
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy eBook
Zapisz się na newsletter