Eklerki z bitą śmietaną. Taki mały grzeszek. Dotąd zdarzało się nam kupować eklerki w cukierniach. Dopóki nie trafiliśmy na wyjątkowo niesmaczne. Chociaż wyglądały ładnie ze swoją kawową glazurą. I żeby zapomnieć, podjęliśmy próbę samodzielnej produkcji. Efekt przerósł nasze oczekiwania.
25 porcji
Przygotowanie: 40 minut
Pieczenie: 30 minut
Sztuka: 130 kcal
Składniki:
Masło 85 g
Woda 225 ml
Mąka 100 g
Jajka małe 3 szt.
Szczypta soli
Śmietana 36% 300 ml
Cukier 1 czubata łyżka
Gotowy lukier 1-2 opakowania
Barwniki spożywcze
Jadalne kwiaty do dekoracji (bratki lub płatki róży)
Przygotowanie:
- Płatki jadalnych kwiatów układamy na papierze do pieczenia i suszymy przez 20-25 minut w temperaturze 120 stopni. Studzimy i kruszymy.
- Masło kroimy w kostkę i wrzucamy do rondelka, wlewamy wodę, podgrzewamy, żeby rozpuścić masło. Zdejmujemy z palnika i do gorącej wodno-maślanej mieszanki wsypujemy mąkę i szczyptę soli. Intensywnie mieszamy drewnianą łyżką aż ciasto odklei się od brzegów rondla i zamieni się w kulę (tak 2-3 minuty). Studzimy przez 10-15 minut.
- W tym czasie rozkłócamy jajka, a blachę do pieczenia wykładamy papierem. Na papierze, zachowując odległości po ok. 5-6 cm, rysujemy ołówkiem kreski o długości 9-10 cm.
- Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Do przestudzonej masy dodajemy jajka i miksujemy. Ciasto parzone nie może być za rzadkie, dlatego wlewajmy jajka stopniowo, być może nie wykorzystamy ich w całości.
- Masę przekładamy do rękawa lub grubej foliowej torebki (odcinamy róg tak, żeby średnica otworu miała jakieś 1,5 cm) i wyciskamy na narysowane kreski. Pieczemy partiami przez 30 minut. Studzimy na kratce.
- Śmietanę ubijamy z łyżką cukru. Nie potrzeba go więcej. Kremówka sama w sobie jest słodka, a dołożymy jeszcze lukier. Uważajmy, żeby nie przebić śmietany, musi być lekka. Chłodzimy.
- Eklerki przecinamy na pół, wyciskamy śmietanę, składamy. Lukier podgrzewamy, dodajemy barwniki, mieszamy. Eklerki z bitą śmietaną dekorujemy kolorowymi lukrami i posypujemy suszonymi płatkami.
Pomysły:
Lukier możemy przygotować samodzielnie z soku z cytryny i cukru pudru albo udekorować ciastka stopioną gorzką czekoladą.
Z tak przygotowanego ciasta pieczemy też ptysie, maleńkie profiterole i groszek ptysiowy, który sprawdzi się jako dodatek do kremowych zup. Eklerki możemy także wypełnić wytrawnym nadzieniem z błękitnego sera albo kremowego serka i ziół.






Polecam także
Owoce z kremem bazyliowym i imbirem
Owoce z kremem bazyliowym to szybki i delikatny deser. Wykorzystałam dziś nektarynki, ale idealnie sprawdzą się tu gruszki, śliwki albo brzoskwinie. Bazyliowy krem, który robię
Serniczki z białą czekoladą – deser bez pieczenia
Serniczki z białą czekoladą. Inne niż wszystkie, bo z odrobiną barwnika, który nadaje im pastelowego koloru. Różowy barwnik możesz zastąpić koncentratem z buraków, fioletowy –
Florentynki – ciasteczka z migdałami, bez mąki
Florentynki to niebezpiecznie kuszące ciasteczka pełne bakalii i cukru. Daleko im do kategorii fit i nie sposób się od nich oderwać. Na plus zaliczam, że